Miten opettajan auktoriteetti voitaisiin palauttaa? Mitä keinoja meillä oikeasti on?
Kommentit (7)
Puhu koulusta ja opiskelusta yleensä arvostavasti, myös opettajasta kunnioittavasti. Pidä koulunkäyntiä lapsen ensisijaisena velvollisuutena ja kerro se myös lapselle. Älä tuomitse opettajia tutkimatta asiaa kunnolla tai kuulopuheiden perusteella. Opeta lapsellesi, että muut ihmiset on otettava huomioon.
Ennen opettaja oli arvossaan ja samoin muut työtätekevät, kunnialliset ihmiset. Nykyään tehokkuus, yksilöllisyys jne. on pinnalla eikä joukkoon mahdu vanhoja arvoja juurikaan. On kivempaa olla muka-yksilöllinen massa-aktivisti kuin käytöstavat tunteva, tunnollinen ihminen.
Opettajina toimii paljon parikymppisiä, epäpäteviä sijaisen sijaisia. Tämä pätkätyökierre pitäisi saada puhallettua poikki ja tilalle oikeita ammattilaisia. Kyllä parikymppinenkin voi olla hyvä opettaja, mutta harvoin kykenevä sitoutumaan ammattiinsa pitkäksi aikaa ja toisaalta työsuhteet ovat määräaikaisia kerrasta toiseen. Ei näin!
Koti on siirtänyt koululle kasvatusvastuuta valtavasti ja lasten paha olo näkyy sitten mm. jatkuvana kapinointina turvallista auktoriteettihahmoa kohtaan, kun kotona ei ketään kiinnosta (ainakaan tarpeeksi).
On olemassa paljon oikeita opettajiakin, jotka eivät kohtele oppilaitaan hyvin ja kunnioittavasti, ehkä eivät enää jaksa. Nätistikin käyttäytyvä ja hyvin opiskeleva oppilas voi saada epäoikeudenmukaista vastakaikua auktoriteetiltaan.
En puhu omista lapsistani, heillä on mennyt hyvin. Sairastuneita opettajia hekin ovat kohdanneet ja sellaisen saaminen pois opetustyöstä sairaslomalle on vaikeata. (Puhun ihan oppilaiden hakkaamisesta ja solvaamisesta, jopa alakoulussa) Mutta kertomuksia koulukavereista on paljon, paljon!
niin auktoriteettikin palaa itsekseen.
Kaikkihan uskovat sellaista ihmistä, joka oikeasti tietää, mistä puhuu ja pystyy perustelemaan sen. Kaikki myös kunnioittavat sellaista työntekijää, joka tekee työnsä hyvin - roskakuskia, kirvesmiestä, lääkäriä, opettajaa.
Eli heti kun opettajat vaivautuvat miettimään sanottavansa (sekä aineiden opetuksen että kasvatuksellisen) niin että pystyvät myös perustelemaan väitteensä ja vaatimuksensa ja lakkaavat mankumasta että "nää hankalat jutut on saatava pois meidän työstä kun ei me olla päteviä niitä tekemään eikä oppikaan enää haluta", he saavat auktoriteettinsa takaisin. Niillä opettajilla, joilla nämä asiat ovat kunnossa, auktoriteettia riittää nytkin.
Auktoriteetti ansaitaan