Lapsi ja atooppinen iho
Nyt talvella on 2-vuotiaan iho mennyt huonoon kuntoon. Viikon verran käytin 1% kortisonivoidetta ja sain ihon kuntoon. Mutta heti kun lopetin kortisonivoiteen käytön, alkoivat taipeet punoittaa ja nyt on tullut kuivia läikkiä sinne tänne ja lapsi raapii itseään. Aqualan L:ää laitoin, mutta siitä ei ole mitään apua.
Kohta otan taas kortisonivoiteen käyttöön, mutta millaisilla voiteilla voitelette sen väliajan? Mikä voisi olla hyvä kokeiltava rasva? Ajattelin vielä parisen viikkoa kokeilla saanko ihon kuntoon, ennen kuin alan lääkäriä vaivaamaan.
Kommentit (11)
miten muuten hoidat lapsen ihoa? Esim. millainen pyykinpesuaine on käytössä (meillä nestemäinen Erisan)? Onko lapsella ruoka-aineallergioita? Meillä atooppinen ihottuma pysyy pääasiassa kurissa oikealla ruokavaliolla.
Pyykinpesuaineet? Ruoka-aineet? Onko eläimiä?
Noista kaikista meidän mukuloille tuli iho-oireita joistain tietyistä merkeistä tai lajeista. :)
Rasvaamalla hoitaa vain oireita.
Mutta yksi vinkki yli muiden akuuttiin tianteeseen: suolavesikääreet!
Lainaus:
"SUOLAVESIKÄÄREET, eli litraan kiehuvaa vettä 2 teelusikallista lisäaineetonta suolaa ja sitten puhtaalle iholle kortisonia tai perusrasvaa paksusti ja sitten suolaveteen kasteltu vanha lakanan palanen iholle ja sidotaan kiinni lakanasta revityillä suikaleilla. Annetaan olla paikallaan vähintään kaksituntia. Iho paranee ja helpottaa kutinaa paljon.
- Ihotautilääkärin ohje oli nuo suolavesikääret ja se että rasva pitäisi laittaa aina puhtaalle iholle ettei alle jäisi likaa tai härskiintynyttä vanhaa rasvaa."
se vain ärsyttää atooppista ihoa ja lisäksi kirvelee vietävästi. Hanki paksua rasvaa esim Apobase Oily Creme (punainen), myös Essex on hyvä. Vältä ruoka-aineista raakaa tomaattia ja perunaa, ovat usein atoopikolle ärsyttäviä.
Meillä kaikille lapsille tulee ihottumaa tekokuituisista vaatteista iholle vastattuna esim. sukkahousuista. Samoin kuminauhat suoraan iholle vastattuna tekevät ihottumaa samoin kuin nepparit ja vetoketjut (niissä ilmeisesti nikkeli vaivaa). Myös äitiyspakkauksessakin tullut muovitettu frotee lakanan alla saa aikaa tosi kovat ihottumat.
Nuo suolavesikääreet on tosi tehokas ja turvallinen konsti hoitaa ihottumat pois ja helpottaa kutinaa. Niitä voi käyttää esim. niin että laittaa kääröt useamman kerran päivässä ja yhden kerran kortisonilla ja muut kerrat perusrasvalla.
Kortisonin käyttöä voi jaksottaa esim. niin että käyttää 2-3 päivää ja pitää yhtä pitkän tauon ja sitten taas kortisonia. Näin iho ei pääse kovin huonoon kuntoon niin kuin tahtoo käydä jos käyttää viikon kuureina ja joutuu sitten pitämään niitä viikon taukojakin kortisonista.
se vain ärsyttää atooppista ihoa ja lisäksi kirvelee vietävästi. Hanki paksua rasvaa esim Apobase Oily Creme (punainen), myös Essex on hyvä. Vältä ruoka-aineista raakaa tomaattia ja perunaa, ovat usein atoopikolle ärsyttäviä.
Joka atoopikolle sopii se rasva mikä sopii, ja samoin on ruokien kanssa. Meidän mimmi sai ihottumaa maidosta, mutta pottu ja tomaatti menivät jo puolivuotiaana ilman ongelmia.
No, tätä ennen ei ihoa ole tullut hoidettua sen kummemmin. Esikoinen on pärjännyt ilman mitään rasvaamisia. Joskus satunnaisesti on jotain rasvaa laitettu.
Kuopuksen iho tuntuu herkemmältä.
Hajusteetonta omo:a meillä käytetään. Allergioita en ole huomannut, ei kyllä ole tutkittu. Kissa meillä on. Talven syyksi tämän olen laittanut. Toivottavasti ei nyt sentään kissalle ole allerginen... :/ Itsellä on lapsena ollut hiukan taiveihottumaa ja aikuisena käsissä, mutta ei sen pahempaa.
Suolavesikääre tuntuu mielenkiintoiselta. Voisihan tuota kokeilla.
en pidä noista paksuista mineraaliöljyjä sisältävistä tököteistä, vaikka niitä yritin käyttää. löysin ihanan voiteen pienelle atoopikollemme. Babe sarjan atooppinen emulsiovoide. Aivan ihana ja toimii:) Meillä voitelen useita kertoja päivässä ja illalla päälle villa/silkkivaatteet ja rasva imeytyy tosi hienosti. suosittelen. saa apteekeista(ainakin yliopiston apteekista)
Kiitos myös rasvavinkeistä! Vähän saa edes karsittua, mitä noista perusvoiteista kannattaa kokeilla.
ihan vaan tuosta talven kuivuudesta johtuen, joten älä vielä sure kissan kohtaloa ap.
En tiedä mikä nykyinen suositus on, mutta meillä mennään vaihdellen rasvoja ihan kokoajan. Silleen pysyy iho parhaassa kunnossa. Rasvoja löytyykin sitten kunnon arsenaalit, kun miehellä on myös vaikea atopia... Kovin rasvaisia voiteita meillä on käytetty, lisäksi Dexemiä käyttää mies joskus, koska se estää kutinaa. Lapselle ei olla toistaiseksi käytetty, kun on niin tujun tuoksuinenkin. Myös pinkkiä Bepanthenia on laapittu ja halkeilevalle, erittävälle iholle sinkkivoidetta hetkellisesti - korjaa ihon tosi nopeaan. Bodyshopin hamppuvoi on älyttömän hyvä kuivalle, mutta ei tulehtuneelle iholle, mutta se haisee aivan järkyttävälle kompostille!
Erilaisia sisäisiäkin keinoja on käytetty ja osa toimii hyvin ja osa huonosti. Kannattanee kuitenkin googletella mitä kaikkea lapselle voi syöttää... Mies on meillä syönyt vaikka mitä öljyjä ja öljykapseleita ja juonut tyrnimehua, näistä on ollut apua. Viime vuonna jonkun aikaa auttoi apteekista ostettava hamppuöljy ja tällä hetkellä jättihelokkiöljykapselit pitävät ihon kohtuullisena. Viime talvena nuita kapseleita ei oltu vielä löydetty ja mies joutui rasvaamaan itsensä päästä varpaisiin 3 kertaa päivässä. Eli ihan oikeasti kerran myös työpäivän aikana! Onneksi lapsen tilanne ei ole vielä ollut noin paha, joten kokemusta öljykapseleista lapsen kohdalla ei (vielä) ole.
johtuu tunnistamattomasta allergiasta. Meillä oli kanssa lapsi, joka oli lumiukkorasvattava joka ilta. Omalla kustannuksellani jouduin otattamaan kattavan allergiaseulan, josta löytyikin mielenkiintoisia ylläreitä. Allergiaa aiheuttivat
1. Mustapippuri (käytetään meillä melkein joka ruosta)
2) Paprika (lapsen herkku)
3) Mango (myös herkkua, soseena)
Nämä kun lopetin tyystin ja olin pippurin kanssa todella tarkka myös kaikessa muuallakin syötävässä ruoassa, atopia "katosi". Ei siis ollut alun perinkään atopiaa vaan iho vain reagoin sillä tavalla allergeeneihin.
Kiitos sille, joka täsä mahdollisuudesta itselleni tästä asiasta vihjaisi tällä palstalla, minä laitan nyt hyvän kiertämään. Testit tosiaan jouduttiin kustantamaan itse ja niihin paloin todella monta sataa, mutta maksavat ne rasvatkin vuosien kuluessa ja pää asia, ettei lapsi itse kutinaansa joka ilta.
Kokeile tätä:
http://www.huuto.net/kohteet/kuiva-herkka-atooppinen-iho-ziaja-med-vart…
Tämä on todella hyvä ja toimiva apua, silti ei mitään kallis tuote.
Uusi Ziaja MED sarja saatavana vain apteekeissa Puolassa, nyt on Suomessakin!
Tarkista myös muut kohdeet! Sieltä löyty lisää tuotetta...