Mitä tavaroita teillä on vaippalaukussa?
Mulla on vain pieni nyytti ja kaikki välttämättömät siinä. Moni kuitenkin kantaa mukanaan isoa vaippalaukkua. Mitä se sisältää?
Ajattelin vain että puuttuuko meidän vaippapussukasta jotain :)
Kommentit (3)
varmaan riippuu ihmisestä ja siitä, mihin on menossa ja miten pitkäksi aikaa. Meillä ei ole ollut ikinä ns. vaippalaukkua. Kauppaan ja kupungille lähtiessä ei ole ollut mukana mitään (lasten kanssa kauppareissut max 2t, pienen vauvan kanssa en ole lähtenyt ostoksille). Päiväreissuun mummoloihin lähtiessä mulla on laukussa päivän vaipat, kosteuspyyhkeet, kertiakäyttöalustat, korvike, lusikka, ruoat ja vaihtovaatteet. Siis kaikki mitä pieni tarvitsee päivän aikana.
olisi viiden minuutin matka. Siksi mulla on aina iso laukku mukana, siellä on vähintään kahdet vaihtovaatteet ja yksi lämpimämpi vaatekerta puettavaksi paluumatkalle sen oksennukseen menneen päällyhaalarin tilalle.
laukku pitemmällä reissulla ja pienempi lyhyemmillä. Ei mulla se kokoonpano ole mitenkään vakio, riippuu ihan siitä, millaisella asialla ollaan ja missä vaipat vaihdetaan. Jos vaihdetaan huoltiksella tai muissa lastenhoitohuoneissa, on kertakäyt. hoitoalustoja, kosteuspyyhkeitä, vaippoja (kesto ja/tai kerta), pyllyrasvaa, vaihtovaatteita (esim. body, aluspaita, villahousut), harsoja, joku lelu. Pitemmällä matkalla myös kantoliina. Ihan lyhyellä käynnillä vaikka neuvolassa on vain vaippa ja kosteuspyyhkeitä.
Vauva on 4 kk.