onko muut huomanneet, että rintamaitoa saaneet vauvat ovat pulleampia kuin korviketta saaneet?
Kommentit (15)
hyvin on kapea poskinen ollut aina oma täysimetetty, eiköhän oo geeneistä kii
Meillä kumpikin 6kk täysimetetty meni plussakäyrillä reippaasti, sitten alkoi tasottua. Nyt ovat koululaisia ja molemmat hoikkia ja siroja tyttöjä.
Neuvolan täti just sanoi, että yleensä rintaruokitut tunnistaa pyöreistä poskista. Jos sulta heruu maitoa helposti?
Kolmesta lapsesta yksi on ollut pullolapsi ja hän ollut "pullein", vaikka paino ollut vauvanakin -1käyrällä. Kaksi rintaruokittua lasta olleet vielä hoikempia. Siis jos painoa katsoo, poskista en tiiä=)
Rintaruokitut ovat ainakin yli puolivuotiaina jo yleensä kasvukäyrien alareunamilla ja pullovauvat yläkäyrillä.
Maitoa on ollut vaikka muille jakaa ja hoikkia ovat olleet kaikki kolme ensi kuukausien pulleuden jälkeen. Eiköhän ole aika yksilöllistä.
mulla eka lapsi pulloruokittu ja painoi 3kk neuvolassa 8,5kiloa.Kakkonen painoi 3kk neuvolassa 5,6kiloa ja oli tissimaidolla ruokittu. Lähtö paino ja pituus suurinpiirtein samoissa eli 51cm pitkiä ja noin 3,5kilosia
Pulloruokittu oli vauvana oikea pallero, rintaruokittus solakka.
Molemmat lapset olivat oikein pyöreäposkisia ja makkarajalkaisia (siis kuvissa ainakin hieman lihavankin näköisiä...) imetyksen ajan. Imetyksen loputtua n. vuoden iässä hoikistuivat nollakäyrälle, eli ns. ihannepainoonsa. Sen jälkeen ovat pysyneet siinä, eli makkaroita ei ole näkynyt. (Nyt ovat jo koulussa.)
Toinen korvikevauva ollut, toinen rintamaidolla. Ja aivan yhtä pulleita ovat olleet vauvoina :)
Yleensäkään en tiedä tai kysele kuka on kasvanut milläkin maidolla?
Toisekseen onneksi harvoin näkee sellaisia tositosi pullukoita vauvoja, ne on rumia. Pyöreyttä saa ja pitääkin vauvassa olla, mutta ei mitään makkaroita toinen toisensa perää ja ylileveää naamaa missä silmätkin jää niiden poskien alle.
kun nykyään imetetään enemmän ja vauvat ovat rintaruokinnan vuoksi PIENEMPIÄ, ottavat pulloruokitut kyllä kiinni mutta vasta joskus vuoden iässä.
siitäkö se johtuu, että vauvat on monet niin rumia. Naama sellainen kuu, jossa tihrusilmät hehtaariposkien kohdalla ja jalat yhtä makkaraa. Hirveitä. Vauvalla pitää olla poskissa pyöreyttä, mutta sopusuhtaisuus rulettaa...
Huomaahan sen mainoksistakin. Ei niitä pallopäitä niissä koskaan näy.
on juuri päinvastoin. Olennaista kuitenkin on, että sitä maitoa saavat.
toisenlaista kuin korviketta saaneen. Sulaa huomattavasti helpommin kasvutarpeisiin kuin korvikemaidolla tullut rasva.
Äidinmaitoa saaneiden lasten posket ovat aina pyöreämmät, sillä joutuvat tekemään enemmän työtä kuin pullolapset, ja se jo antaa "pyöreydentunnetta". Rintamaidolla kasvaneiden lasten painokäyrä usein sahaa, eli ensin kerätään painoa, sitten kasvupyrähdys jolloin paino tippuu.