Ehkäisykeinot loppuu...
Olen kokeillut kaiken maailman pillereitä, ehkäisyrengasta, kumia, kapselia jne jne. Jokaisesta tulee jossain vaiheessa sellaiset sivuvaikutukset, ettei niiden kanssa pysty elämään. Olen vakituisessa parisuhteessa, ollut jo pidemmän aikaa. Kumin kanssa ährääminen vie kaikki halut. Pillereiden erikoisuutena ovat olleet järkyttävät päänsäryt, mielialavaihtelut ja viiden viikon mittaiset kuukautiset (minipillereistä, ja ne menkat jatkuu vielä). Lapset on tehty eikä enempää tule. Ainut kokeilematta jäänyt vaihtoehto on kierukka mutta en oikein ymmärrä miksi se tuntuu niin vastenmieliseltä. Kierukankäyttäjät, kertokaa kokemuksianne: onko laitto kivulias, paljonko maksaa, mikä on ehkäisyteho, luisuuko helposti paikoiltaan, tuntuuko paikoillaan ollessaan, minkälaiset kuukautiset ovat kierukan aikaan jne jne
Mulla normaalisti ilman mitään ehkäisyä on viikon mittaiset menkat ja ne on aika runsaat. Kivutkin on aika kovat. Lisääkö kierukka vuotoa ja kipuja? Onko sitten jäljellä enää mitään vaihtoehtoa jos kierukka ei sovikaan minulle (paitsi mieheltä johdot poikki)?
Kommentit (16)
perinteinen kuparikierukka ja hormonikierukka Mirena. Itse suosittelen Mirenaa: mulle ei pillerit sopineet enää synnytyksen jälkeen mutta Mirena on loistava! Ei kipuja, ei vuotoja jne. Yksilöllistä toki mikä sopii kellekin mutta kuparikierukasta olennkuullut kauhutarinoita lisääntyneestä vuodosta ja siksi en sitä itselleni halunnut.
hyvä ratkaisu? Jos vielä oikein varman päälle haluaa pelata, niin spermaahan voi ottaa pankkiin talteen ennen toimenpidettä.
Kuparikierukka -tarkoitit varmaan sitä- lisää tosiaan vuodon määrää useimmilla. Hormonikierukka taas niukentaa suurimmalla osalla vuotoja, mutta ymmärsin niin, että et halua hormonaalista ehkäisyä.
Entä pessaari? Joiltakin harvoilta gynekologeilta löytyy niiden mittaamiseen tarvittavia renkaita, mm. YTHS:ltä. Pessaari täytyy tilata tai hakea Ruotsista. Eli ei ihan helppo sekään vaihtoehto.
Hormonikierukkaa tuskin uskallat kokeilla jos kaikki muutkin hormoniehkäisyt ovat aiheuttaneet ongelmia. Kuparikierukka ainakin 1itselläni lisäsi muutenkin runsaita kuukautisia entisestään.
Kuparikierukkaa eivät edes olisi suostuneet laittamaan runsaiden kuukautisvuotojen takia.
Me ollaan otettu se asenne kumin käytön kanssa että se on pienempi paha kuin taas ja taas raskaana.
Kuminkin käyttö tosin vähän hankalaa kun ei ole yks ja sama mitä merkkiä käyttää.
Hormonikierukka oli vuoden, mutta se oli pakko poistaa...
Hormonikierukassa hormonia tulee elimistöön vain paikallisesti kohdun limakalvon kautta, joten sen sivuvaikutusten luulisi olevan paljon vähäisempiä kuin esim. minipillereiden ja kapselin. Ehkäisytehoa lisää itse kierukan rakenne.
En tiedä onko näitä enää helposti saatavilla, mutta googlaamalla löysin:
http://www.persona.info/fi/faq.php
Ehkäisy"tietokone" joka mittaa virtsasta hormonimääriä ja kertoo varmat päivät ja milloin pitää käyttää kondomia tai olla ilman seksiä. Tuohon pitää malttaa odottaa että on ollut parit luonnolliset melko säännölliset kuukautiset. Muuten ei voi luottaa.
tietysti se on parempi tehdä miehelle, mutta jos se jostain syystä ei käy. Muuten ehdottaisin tottumaan kondomiin tai sitten jos lapsi ei ole täydellinen katastrofi niin varmat päivät (+ pidättäytyminen tai kondomi vaikka viikon verran).
Itselleni se sopii loistavasti, menossa on jo kolmas 10v aikana (välissä olen aina tehnyt lapsia).
Laittamisesta on yleensä tullut lievää, menkkamaista särkyä, joka on kestänyt noin vuorokauden. Hyvin siedettävissä jos ottaa särkylääkkeen. Poistaminen ei ole koskaan tuntunut yhtään missään, mutta mulla onkin maailman paras gyne :)
Vuodon tai kuukautiskipujen lisääntymistä en ole huomannut. Kierto tosin lyheni pari päivää (28 -> 26), mutta en tiedä olisiko tämä ilman kierukkaakin luonnollinen kiertoni ja tuo pidempi johtui ainoastaan pillereistä? Menkat kestää neljä päivää.
Ehkäisyteho on (toistaiseksi, kop kop) ollut 100% ja hedelmällisyys on palautunut aina välittömästä poiston jälkeen, heti olen tullut raskaaksi kun on tilaus tehty.
Ainoa pikku miinus on se, että uuden kierukan asennuksen jälkeen mies on aina valittanut lankojen pistelevän häntä yhdynnässä. Mutta siitä on selvitty joka kerta niin, että olen käynyt uudestaan gynellä lyhennyttämässä lankoja. Niillä on myös taipumus ajan kanssa taipua kohdunsuuta vasten niin etteivät enää tunnu.
Eihän kuparikierukka tietenkään kaikille sovi, mutta ehkä kannattaa kuitenkin kokeilla?
Eli sai alkunsa kun käytin juurikin tuollaista linkissä mainittua tietokonetta. Olin käyttänyt laitetta jo melkein vuoden ajan kun napsahti, ei siis johtunut mistään aloittelijan virheestä. En luottaisi.. Aika pian oman vahinkoni jälkeen nuo vehkeet poistuivatkin Suomen apteekeista.
hormonikierukan kanssa elin melkein 2 vuotta, lopulta oli pakko poistaa kun en jaksanut enää niitä mielialaoireita, samaa tulee mulle pillereistäkin. Eli ilman hormoniehkäisyä mennään täälläkin.
mulle on itselleni tehty sterilisaatio ja voin suositella. On varma, helppo, edullinen ja hormoniton ehkäisykeino jos lapsiluku on täynnä.
Minulle ei ole sopivaa hormonaalista ehkäisyä löytynyt, olen nikkeliallerginen joten kuparikierukka ei sovi sen vuoksi ja kumin kanssa koko loppuelämän pelaaminen ei innostanut.
on toiminut tuo anaaliseksi hyvänä ehkäisynä, luotettavaa ja molemmat tykkää siitä. Ei riskiä raskautumisesta.
Ollut nyt mulla reilun vuoden ja just oon varannut lääkärin että se poistetaan, palaan pillereihin.
laitettaessa lupaltiin menkkojen jäävän pois, mutta eipä oo jääny ja ne tulee kahenviikon välein! siis niin, että vuotamattomia päiviä on 2vkoo ja sit vuotaa taas. kyllä ketuttaa, ja tampoonii ei saa käyttää, jatkuvasti pitää sit kulkee side housuis! lisäksi epämiellyttävä ja nihkeä tunne, mutta terveysaseman testien mukaan ei ole tulehduksia. eli laitan senkin kierukan syyksi... lisäksi vaivaa haluttomuus seksiin.
Koska tulisi runsaiden kuukautisten hoitoon, laite maksaa kela-korvauksen jälkeen n 90 €. asennus yksityisellä maksaa maltaita, mutta kunnallisessakin asennetaan ihan rutiinina, kaikki on yksilöllistä, mutta en pitäisi asennuskipua mitenkään pahana.
Kuparikierukka tekisi sinusta aneemisen.
Mies menossa sterilisaatioon. Lapset on tehty ja itse syönyt vuosia hormoneita = ihan tarpeeksi. Lisänä mullakin enemmän päänsärkyä ja muuta. Itse en vielä saa sterilisaatiota ikäni takia. Mies ehdotti itse että josko olisi hänen vuoronsa ottaa vastuu ehkäisystä :) Mulle sopii mainiosti ja nyt odotellaan toimenpiteeseen pääsyä.
Meillä mies on menossa operaatioon, odotellaan vaan kutsua toimenpiteeseen.
Mä en aio ikinä enää syödä mitään hormonivalmisteita, en tosin kauaa niitä ole elämässäni syönytkään.
Tulee pitemmän päälle halvemmaksikin.