Auttakaa pliis! Mulla on kukkarossa 1,50€ rahaa ja 5€ plussaseteli. Mitä ruokaa
Saan näillä itelle ja 2 lapselle 3 päiväksi.. Ideoita?
Kommentit (16)
paista kanankoipia, saa halvalla noin 2 euroa pakkaus ja keitä ohrariisiä tai riisiä niiden kanssa, sekaan kanalientä. Hyvää ja riittoisaa.
Tai sitten makaronilaatikko, jotakin soppaa tarjousten mukaan, perunat on halpoja, samoin makkara esim.
Yhtenä päivänä puuroa (esim. uuniriisipuuro) maidolla ja mahdollisesti pakkasesta löytyvien mansikoiden kanssa. Siihen kuluu maito reilu 1 euroa. Ostat hiivan ja leivot sämpylöitä (jos kaapista löytyy jauhoja). Muussa tapauksessa ostat paketin näkkileipää. Sitten tee laatikkoruokaa esim. makaronipussi ja jauheliha 2,5. Se riittää teille pariksi päiväksi. Juomaksi vettä. JOs rahaa jää, osta muutama porkkana raasteeksi. Aamupalalla kaurapuuroa,
Tai jauhelihakeittoa jos löydät halpaa lihaa, tai nakkikeittoa.
puuroa, kaalilaatikkoa. Ja sitten meet vielä vanhemmille tai appivanhemmille syömään!
uunipuuro, jauheliharisotto, hernekeitto, makkarakeitto, jauhelihakeitto.
Aika varma on iso paketti perunoita=perunamuusia esim. ja jauhelihapaketti (esim. lihapullia varten). Siitä syö 2 päivää, maksaa n.4e. Vikalle päivälle kalapuikkoja ja esim. riisiä/spagettia ym. halpaa.
mutta tuli tästä aloituksesta mieleen yksi asia, jota olen monesti pohtinut. Eli missä näitä hyvin köyhiä luuraa? Me asumme melko pienellä paikkakunnalla ja olen vielä sellaisessa työssä, jossa törmään varmasti niihin huonotuloisiin, mutta kun aina niilläkin tuntuu olevan ruokaa pöydässä. Tätä mietin lähinnä siksi, että minulla olisi taloudellisesti mahdollista auttaa näitä epätoivoisia ihmisiä, jotka yrittää kitkuttaa monta päivää muutamalla eurolla. Mitään suureellista en tarkoita, mutta esim tuossa ap:n tapauksessa voisin ilomielin antaa kaapista lojumasta kaikki tyhjät pullot (joista näin pikaisen laskutoimituksen perusteella saisi n. 10 e). Sehän olisi jo huima parannus tuohon rahatilanteeseen. Samoin vanhaa (mutta todella hyväkuntoista) tavaraa ja vaatetta liikenisi ihan varmasti. Nyt olen niitä kuskannut jonnekin kirppikselle, mutta ihan mieluusti antaisin ne suoraan jollekulle tarvitsijalle. Nytkin olis yhdessä nurkassa kerättynä lasten pieneksi käyneitä vaatteita säkillinen, leluja, kirjoja, lautapelejä, 2 luistelukypärää, luistimet, takkeja jne jne....
Meillä olisi myös tavaraa (leluja, vaatteita, kenkiä, laukkuja jne) joita haluaisin nimenomaan ANTAA tarvitseville. Täällä pienessä savolaiskaupungissa vaan ei taida olla paikkaa, jonne noita voisi viedä jaettavaksi pienituloisille. Kirpparit ottaa omaan piikkiinsä myytäväksi, haluaisin antaa ilmaiseksi.
Paketti nakkeja 1€, perunoita muutama alle 1€ pari pussia keittojuureksia 0,75€, ja tuosta syö kaksi päivää.
Hernekeittoa kolmantena päivänä, purkki maksaa 1€ tai 1,50€ riippuen ostatko ison vai pienen.
Saan näillä itelle ja 2 lapselle 3 päiväksi.. Ideoita?
Jos sulla on jauhoja tee lettuja, Lenkki makkara on halpaa ,siitä kastiketta ja vaikka makaroonia. Jotain rasvaa missä voi paistaa.
Ja halpaa jauhelihaa. Iso jauhelihakeitto, johon lisäksi perunoita, sipulia ja porkkanoita. Ainekset halvat ja pitää nälkää. Samoista aineista voi tehdä ilman lihaa myös kasvissosekeittoa. Meillä lapset tykkää syödä joskus pelkkää makaroonia ketsupilla tai vähän juustoa joukkoon :) Jos löytyy maitoa ja munia kaapista niin myös letut tai pannari on tukeva iltapala tms. Tai sitten puuro yhdellä ruualla on hyvä vaihtoehto.
Eli kaikki kasvis/juurespussit kannattaa unohtaa. Samalla rahalla saa kilon perunoita ja porkkanoita irtonainen ja on paljon maittavampaa ja ennen kaikkea saa enemmän :)
http://soppailua.vuodatus.net/blog/1431961/tomaattinen-linssisosekeitto/
Esimerkiksi tuo. Eikä se edes paprikaa tarvitse välttämättä.
tosin meitä on 4 perheessä :). Minä olen tehnyt tänään sämpylöitä ja vispipuuroa sekä kaapissa olleista aineksista suolaisen piirakan.
Tsemppiä! Meilläkin molemmat vanhemmat on töissä ja itse olen jopa paljon parjattu akateeminen ;). Palkkaneuvottelut töissä kesken (koeaika päättyi juuri), toivottavasti tilanne paranee pian.
Kaikkea hyvää aloittajalle!
niistä saa ison kattilallisen makaronimössöä.
JOs teillä on puuroa kotona niin se on hyvä aamu/iltapala. Osta jauhoja ja hiivaa niin saat tehtyä sämpylöitä.