Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen runsas virtsaaminen öisin

Vierailija
13.01.2012 |

Onko kellään tietoa tai kokemusta, kun vajaa parivuotias pissaa öisin runsaasti. Yövaippa on todella täysi aamuisin. Juomisesta se ei tunnu johtuvan, se on päivisin ja iltaisin pikemminkin vähäistä. Ruokahalu on hyvä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

diabetes, virtsahormonien toiminnan häiriö tai täysin normaali, yksilöllinen ominaisuus.

Vierailija
2/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta verikoe oli normaali. Diabetes kannattaa aina kuitenkin sulkea pois, jos yhtään epäilyttää. En tiedä tosin edelleen sitten, miksi meidän poika pissaa niin paljon. Onko teillä muuten tyttö vai poika?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole väsynyt, joten diabetes ei tunnu mahdolliselta, mutta pitää tutkituttaa tietysti. Poika hän on.

Vierailija
4/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin tuo on itseasiassa tosi yleistä juurikin tuossa 1.5v - 2.5v tai niin pitkään kunnes oppii hallitsemaan rakkoaan. Meillä on kaksi vaippaa päällekäin, kun yhdestä menee läpi yöllä ja lapsi herää märissä vaatteissa ja yöunet katkeaa sitten siihen.



Toki kaikki terveydelliset syyt ja nimenomaan diabetes kannattaa sulkea pois, jos vähänkään epäilyttää, mutta mahdollista on myös, että kyseessä on aivan normaali ikään liittyvä ymmärtääkseni hormonitoiminnan muutos.

Vierailija
5/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka menee ohi, siksi en ole siitä suuremmin ollut huolestunut. Ja kun muita oireita ei ole ilmennyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi viisi