Onko viisikymmpisen soveliasta kasvattaa pitkä tukka?
Kommentit (22)
Hiirenhäntä on kauhea vaikka olisi ikä mikä vaan!
saa tehdä hiuksillaan ihan mitä haluaa. Jos haluat pitkät hiukset, niin kasvata.
Minulla on pitkät hiukset ja olen yli viisikymppinen. Olisin pikkutyttönä halunnut kasvattaa pitkän tukan, mutta aikuiset olivat sitä mieltä, että lyhyt sen pitää olla. No, nyt sitten olen uskaltanut "toteuttaa" itseäni.
on aina kauniit, olipa kyseessä minkä ikäinen nainen tahansa. Pikkuveljeni päiväkodissa oli johtajana noin kuusikymppinen nainen, jolla oli pitkät tummanharmaat hiukset, ja oli kaunis näky minusta. Naisellinen ja luonnollinen. Kasvata ihmeessä hiuksesi pitkäksi.
Jos on, niin älä ihmeessä kasvata ettei vaan kukaan vahingossakaan pidä sua yhtään epäsopivana. Sehän olisi kamalaa!
että uskaltaa tehdä monia juttuja, mitä ei nuorena uskaltanut.
Pitkätukkainen nainen 48v
Silloin pidettiin suorastaan paheksuttavana pitkää tukkaa iäkkäämmällä naisella. Oma tukkani kasvaa niin nopeasti, että on vaikea pitää siinä siistiä lyhyttä mallia. ap
Lyhyt, tätimäinen tukka se vasta vanhentaakin, ja jo ihan nuoriakin naisia.
Vaikka lyhyet tukat näyttää hyvältä julkkiksilta, niin harva meistä pystyy oikeasti laittamaan sen tukkansa samanlailla kotioloissa. Sitten on vaan lopputuloksena todella tätitukka, epämääräinen pehko ja sinne tänne sojottavat suortuvat.
Pitkä tukka ehdottomasti nuorentaa, jos ajatellaan kokonaisuutta! Se tuo olemukseen tyttömäisyyttä.
Eikä sitä pitkää tukkaa tarvitse pitää päätämyöten menevänä rasvalettiroikkona, sitä voi kihartaa, pitää ponnarilla (kun laittaa ponnarin vähän ylemmäs, leukalinjaa myötäillen, se KOHOTTAA kasvonpiirteitä, jos joku niistä on huolissaan) letillä, nutturoilla, sykeröillä... ihan mitä vaan!
viiskymppinen voi tehdä tukalleen ihan mitä haluaa :)
Ihailen hänen hiuksiaan, ja miten hän jaksaa joka aamu tehdä jonkun letti- tai nutturakampauksen!
Hän jää siis kohta eläkkeelle, siksi harmaat hiukset eikä halua niitä värjätä - ja miksi värjäisi koska ne on niin kauniit!
Hiusten kasvuvauhti on niin hurja. ap
antiikkisen näköiset korvakorut on kauneinta mitä koskaan olen nähnyt. Nainen oli amerikkalainen turisti, kirpputorilla Hietsussa. Todella vaikuttava, saan heti mieleeni miltä näytti.
harmaantuneita hiuksia. Oma tukkani olisi myös harmaa, jos en koko ajan värjäisi. Jatkuva leikkauttaminen ja värjäyttäminen alkaa rasittaa ja olen ajatellut heittäytyä luonnontilaan. Tai kyllä minä pitkää tukkaakin huoltaisin ja kävisin välillä kampaajalla. ap
Hänellä oli pitkät hiukset kuolemaansa asti. Nutturalla päivät ja letillä yöt.
Jos haluat pitkät hiukset, sen kun kasvatat.
Ja mitä pitkien hiusten vanhentavaan vaikutukseen tulee, niin ei sellainen muka-nuorekas lyhyt tukkakaan kaikille keski-ikäisille tai vanhemmille sovi, vaan saa näyttämään tädiltä/mummolta joka yrittää näyttää nuoremmalta kuin on.
Se sopivatko pitkät vai lyhyet hiukset ei riipu vaan iästä, vaan myös persoonasta, tyylistä ja esim. kasvojen muodosta.
Hänellä oli pitkät hiukset kuolemaansa asti. Nutturalla päivät ja letillä yöt.
en pidä pitkistä hiuksista. Minun mummollani oli myös kuolemaansa asti "pitkä" tukka, pikkusormeni paksuinen letti jonka kiersi päiväksi nutturalle.
Oi että... Mulla on selkeät suunnitelmat. Nyt on nuoruudessa ollut jos vaikka mitä tukkakokeiluja ja olen jämähtänyt polkkatukkaan. Tiedä sitten mitä keksin tukalleni seuraavaksi, mutta yksi asia on varma. Annan tukkani harmaantua luonnollisesti ja sitten kasvaa pitkään mittaan. Tämä on ollut suunnitelmani jo monta vuotta. Näin nimittäin kerran rautatieasemalla todella ohimennen (junan pysähtyessä ja päästäessä matkustajia pois)järjettömän kauniin naisen. Oli tuulinen, aurinkoinen kesäpäivä ja naisen tukka oli piiiiitkä ja tuulessa hulmuava, kaunis, kiiltävä ja hopeanharmaa. Hänellä oli yllään väljä, kevyt, pitkä kesämekko ja valkoinen neuletakki. Hän näytti aivan enkeliltä. Niin viisaalta ja kauniilta! Huoh... Aina toisinaan edelleenkin mietin tuota naista. Jäin vain tuijottamaan häntä suu auki. Mahtoi hän ihmetellä :) T. Nuori nainen 22v.
Vanhalla naisella harmaa pitkä tukka on todella nätti. Tekee naisesta heti arvokkaan oloisen. Sitä en ymmärrä, minkä takia harmaata värjätään muuten kuin yritetään vaikuttaa nuoremmalta.
Ylipäätään pitkä tukka auki, letillä, ponnarilla tai muuten on naisella nätti. Tätejä on riittävästi, saa naisiakin olla.
t. Mies 37v.
Minulla on aina ollut pitkät hiukset, se kuuluu identiteettiini.
Mielestäni minkä ikäisellä tahansa voi olla pitkä tukka.
mutta pitkät, roikkuvat hiukset vanhettavat kovasti. vetävät jotenkin jo muutenkin vähän roikkuvia kasvoja alas päin.