Olen helvetin kyllästynyt tähän hyssynsyssynhyssyttely-yhteiskuntaan!!!!
Ollut jo kauan, aikuisen ja vanhemman oikeudet menee kirkkaasti ohi lapsen oikeuksien, kyllä, näin se on ihan liian usein ja ihan liian pitkään!! lasta pompotellaan jopa vuosia kodin "ihanasta" ilmapiiristä lastenkotiin/sijaisvanhemmille ja kotiin taas jne.
Lapsi saa nähdä ja kokea mm vanhempansa tappoyrityksen ja siltikään ei oteta huostaan jne.
Tuo nyt uusin kokemukseni työelämässä.
Ja nyt sitten tämä 11v tytön tapaus, eihän sitä nyt voi korttia pois ottaa 25v nuorelta mieheltä jolla elämä edessä ym sontaa, HELVETTI MIKSI AINA pitää tapahtua jotakin peruuttamatonta ennkuin EHKÄ tapahtu jotakin muutoksia missään ikinä???
Minä jos saisin päättää niin 1x rattijuoppo=kortti pois iäksi ja PISTE!
Mutta eiiii ei tietenkään, pitäähän sitä ihmisellä ajokortti olla käytti sitä autoa ei ajokuntoisena säännöllisesti tai olisi tappanut ihmisen.
Näitä esimerkkejä on tässä "hyvinvointivaltiossa" miljoonia, kaikki vankeusrangaistuksien pituuksista lähtien oli sitten raiskaaja tai tappaja tai mikä vain.
ARRGH!!
Kommentit (7)
Suomi on maailman pahin hyysärivaltio, aivan kamala rikollisten pesäpaikka. Rikolliset ovat pesiytyneet oikeuslaitokseen ja virkamiehistöön, mikä selittää sen, ettei rangaistuksia saada nostettua. Uhrin oikeuksilla pyyhitään persettä.
Olen usein miettinyt, että pitäisi perustaa englanninkielinen blogi, jossa kertoisi, miten asiat täällä oikeasti ovat. Jos ulkoinen paine saisi jonkin muutoksen aikaan uhrin oikeuksien kunnioittamisessa, kun suomalainen perusperttipsykopaattiluonne ei siihen kykene.
voidaan ottaa ihan mikä vaan. Muualla peritään tiemaksuja, täällä ulkoainen rekkaliikenne aiheuttaa onnettomuuksia, minkä takia teitä parannetaan, mutta eihän täällä nyt maksua voi periä keltään, hui sentään ajatustakin.
yht.kunnankin tehtävänä olisi jotakin eli antaa viestiä siitä mikä on ok ja mikä ehkä ei!
Kun rattijuopolle, krooniselle sellaiselle annetaan kortti aina vaan takaisin niin missä on päättäjien aivot?? pitäiskö jonkun ajaa päättäjänkin läheisen yli ja tappaa? välillä tuntuu siltä että MITÄÄN ei tässä maassa tapahdu ilman ruumiita.
ap
eikä mikään estä lainaamasta kaverin autoa jos oma on valtiolla...kyl nää keksii keinot, valitettavasti :(
voidaan ottaa ihan mikä vaan. Muualla peritään tiemaksuja, täällä ulkoainen rekkaliikenne aiheuttaa onnettomuuksia, minkä takia teitä parannetaan, mutta eihän täällä nyt maksua voi periä keltään, hui sentään ajatustakin.
jota oman maan väki ei maksa (maksavat sen muulla tavalla) ja suomalainen rekkafirma maksaa. Mutta Suomessa ei rajalla oteta mitään maksua, miksi tämä on edullinen kauttakulkumaa venäläisrekoille, joissa ei jarruja...
mutta Suomessa on ollut aina tapana olla enimmäkseen hissukseen vähän kaikissa asioissa.
Niin hyvässä kuin pahassa.
Kyllä minäkin keksin lukuisiakin epäkohtia, joihn pitäisi saada muutos mutta en jaksa alkaa vääntämään kun vastustus on niin kovaa.
Kyllähän tälläkin palstalla on ollut moneen kertaan tekstejä siitä kuinka huostaanotot on pahasta, ja viaton lapsi revitään viattomilta hyviltä vanhemmilta sosiaalikoneiston pyörittämän bisneksen uhreiksi yms soopaa.
Niin kauan kun joku ajattelee noin, ei mitään muutosta tulekaan. Kun ne vanhemmat ovat vain ja ainoastaan hyviä, ja sosiaalihuolto paha.
Jos yhteiskunta ottaisi kovemmat otteet, niin se olisi taas sitten vain enemmän "paha".
eikä mikään estä lainaamasta kaverin autoa jos oma on valtiolla...kyl nää keksii keinot, valitettavasti :(