Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua: Myel-vakuutetun apurhansaajan äitiyspäiväraha + palkkatulo

Vierailija
02.01.2012 |

Onko kellään kokemusta apurahansaajan äitiyspäivärahasta? Miten vuositulo lasketaan, jos on saanut vuoden (tässä tapauksessa nyt vahvistettu verovuosi 2010) aikana sekä palkkatuloa että myel-vakuutettua apurahaa?



entä sellainen tilanne, jossa voisi hakea rahaa äitiyslomaa edeltävän 6 kk tulojen perusteella, ja tämä kausi sisältää sekä työsuhteen + palkkatuloa että myel-vakuutettua apurahakautta?



Kela varmaan osaa osaltaan auttaa, mutta kyselisin kokemuksia. Apurahakuviot on kuitenkin Kelalle usein vähän hepreaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat lasketaan mukaan. Lomakkeessa on selkeät ohjeet.

Vierailija
2/4 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laskettiinko sulle kuukausittainen apurahamäärä/työtulomäärä, vai laskettiinko äitiysraha vahvistetusta verotuksesta?



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

laskettiin vahvistetusta verotuksesta. Ei tosiaan tarvinnut tehdä muuta kuin laittaa äitiysraha-anomukseen oikeaan kohtaan, että sekä palkkatulo että myel tulee ottaa huomioon. Kirjoitin sen varmuudeksi vielä johonkin lisätietoja-kohtaan, vaikka ei kai olisi tarvinnut. Hyvin kaikki meni. :)

Vierailija
4/4 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää ei ehkä olekaan yhtä monimutkaista kuin luulin..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kolme