Antakaa hyviä vinkkejä, miten minä, mies, murkku, taapero ja vauva mahtuu 61 neliön kaksioon!
Täällä asutaan siihen asti kun löytyy isompi mökki.
Kommentit (30)
toisessa nukkuu muu perhe toisessa murkku
esim olkkariin vuodesohva, ruokailuryhmä ja lasten leluja,
makkariin parvi ja sen alle tietokone eli työpiste ja makkariin pinnasänky plus taaperon sänky näin voitte päivällä viettää aikaa olkkarissa vaikka kaikki mutta tarpeen vaatiessa makkarissa voi rauhoittua lukemalla tai koneen kanssa.
muuten makkari murkun huone. Itselle vuodesohva olkkariin ja pinnasänky mahtuu sinne myös. Taaperon lelut ja hommat olkkariin.
ha olkkarista muuten leikkihuone vauvalle ja taaperolle. Sängyt parvenne alle. Teinille oma huone.
Tsemppiä. Luin jostain vanhasta meidän perhe lehdestä juuri vähän aikaa sitten jutun suurperheestä, joka asui lasten kanssa kaksiossa.
ja keittiöön. Pienet voivat nukkua vaikka patjalla lattialla, eivätpä ainakaan putoa.
kaikki lapset nukkuu samassa huoneessa ja me aikuiset levitettävällä sohvalla olkkarissa.
Ollaan oltu näin reilu vuosi ja hermo on välillä ollu tiukassa, omaa rauhaa ei ole kellään ja tavarat ei mahdu mihkään.
Onneks talo valmistuu nyt tammikuussa.
moni laittais sen murkun omaan rauhaan ja loput neljä yhteen tilaan?
Sen ikäinen tarvitsee jo yksityisyyttä.
Ja muut sitten olohuoneeseen, eteiseen ja keittiöön.
Minkä kokoisia nämä muut huoneet on?
Mahtuuko esim eteiseen tai keittiöön sohvasänky?
kyllä vähän ansaitsee sitä "omaa rauhaa", koska psyykkisesti on vaiheessa, jossa irrottautuu lapsuudesta. Eli sitä on must ihan syytäkin murkulle järjestää, just niin, että esim. yöt saa nukkua rauhassa. Ei ole murkun tehtävä vielä heräillä öisin vauvan ja taaperon takia tai joutua nukkumaan äidin ja isän kanssa samassa huoneessa, koska kaipaa omaa intimiteettiä sen verran...
ja säännöllisesti, niin murkku ja taapero voisi nukkua samassa huoneessa. Mutta murkulla on kuitenkin koulu ym. hoidettavana, ja olisi aika inhottavaa joutua heräämään taaperon takia monta kertaa yössä.
Joka tapauksessa järjestäisin vaikka kirjahyllyillä murkulle jonkin oman pienen sopen, jonne voi mennä "piiloon", jos haluaa olla yksin. Murrosikä kun on juuri se elämänvaihe, jossa sitä yksityisyyttä kaipaa, joten siihen pitäisi tarjota edes pieni mahdollisuus.
mutta siis sillä edellytyksellä, että taapero nukkuu sikeästi ja täydet yöt. Jos heräilevää sorttia niin sitte iskän ja äiskän ja vauvan kanssa olkkariin.
Murkku tarvii oman rauhan jotta perhe säilyy täysjärkisenä :)
Taapero ja vauva ei yksityisyyttä kaipaa. Ja vanhemmat ovat itse asunnon valinneet
moni laittais sen murkun omaan rauhaan ja loput neljä yhteen tilaan?
siksi, koska se ei ole syyllinen tilanteeseen. Se ei ole valinnut helvetin ahdasta kämppää ja sisaruksia. Koska vanhemmat ovat tämän valinnan tehneet, kärsikööt. Pienemmät sisarukset eivät vielä tajua.
Eteinen on pitkä ja tosi kapea, makkari on pieni + siellä on liukuovellinen vaatehuone. Olohuoneen ja keittiö on yhdessä, siis tupakeittiö. Sinne voisi mahtua sohvasänky. Ison osan tilasta vie sauna/kylpyhuone, joka on makkarin kokoinen.
Ap
Sen ikäinen tarvitsee jo yksityisyyttä.
Ja muut sitten olohuoneeseen, eteiseen ja keittiöön.
Minkä kokoisia nämä muut huoneet on?
Mahtuuko esim eteiseen tai keittiöön sohvasänky?
tarvitseekin, laittaisin sen olohuoneeseen ja muut sinne makkariin.
oma huone. Parvi tai kerrossänky sinne, ja taapero nukkuu murkun kanssa samassa huoneessa, mutta leikkii muualla. Murkku siis nukkuu ylhäällä.
Aikuiset levitettävälle sohvalle, vauva pinnasänkyyn, tai aikuisten väliin.
Seinät käyttöön, hyllyä paljon ja kauniita koreja leluille yms. Vain välttämätön tavara kotiin.
Sohva, pieni tv, ruokapöytä tämä: http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/20104718/, menee siis tosi pieneen tilaan, tuoleiksi pinottavat jakkarat. Hyvä myös murkun työpöydäksi.
Eipä paljon muuta tarvi.
Ehkäpä pari pientä nojatuolia tms. istuinta, sohvan lisäksi. Suuri matto sohvan eteen jossa voi leikkiä, ei olohuoneen pöytää.
Murkulle työpöytä, ja säilytystilaa niin paljon kuin mahtuu.
Tyhjä lattiatila on tärkeää, ettei tule ahtaan oloista eikä törmäile ja kompastele!
Mars ikeaan!
Ja molempia on vahdittava päivälläkin, siksi murkku saa pitää oman kolonsa
Hirveän isot märkätilat ja sauna jota ainakin meillä käytetään harvoin. Tämä johtaa siihen, että makuuhuoneet on tosi pienet ja monessa asunnossa käytännössä yksi huone vähemmän. Kiitos invat!
Ap, saisiko vaatehuoneesta tehtyä alkovin murkulle tai esim. olohuoneesta lohkaistua tilan?
Murkulle oma huone, ja sinne täytyy toki ahtaa suurin osa taaperon leluistakin, mutta se voi sieltä aina hakea laatikollisen kerrallaan ja leikkiä niillä olohuoneessa.
Taaperolle pyörillä oleva ikioma laatikko nukkumista varten, jonka voi tunkea päiväksi murkun sängynalle ja vetää sieltä olohuoneeseen nukkumaanmenoaikaan.
Vauvalle myös pyörillä kulkeva pikkusänky, jos on ihan vauva niin sellainen sairaalasängyn tapainen olisi hyvä.
Nää pyörillä kulkevat sängyt voi sitten lykätä lasten nukahdettua vaikka kylppäriin tai jopa nukahtaneen murkun huoneeseen, jos vanhemmat haluaa edes joskus olla kaksin olohuoneessa.
nuo pyörillä kulkevat sängyt.
T. ei ap.
Muut nukutte toisessa huoneessa. Loput tavarat sinne minne mahtuu.