Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljastan juntteuteni, juustotarjotin, auttakaa!! =/

Vierailija
15.12.2011 |

Ostin elämäni ensimmäisen juustotarjottimen, siis tällaisen muutaman juuston valikoiman.

Sen kanssa tarjotaan kai ainakin hedelmiä? Viinirypäleitä? Mitä muuta?

Entäs suolakeksejä tai vastaavaa?

Miten niiden juustojen nauttiminen käytännössä tapahtuu?

Lautaselle juustoja (kaikkia sorttejako kerrallaan vai yksitellen), hedelmiä, suolakeksejä?



Syödäänkö niitä vuorotellen vai lätkäistäänkö päällekäin?



Ja kyllä, olen 35-vuotias joka ei ole koskaan "maistellut" juustoja juustotarjottimelta, enkä todellakaan tiedä mikä siinä on systeemi ja tarkoitus.



Auttakaa ennen joulua ja vieraita rakkaat!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herranen aika, kiitos muistutukssta! Munhan piti herkutella nyt illalla aurajuustolla ja tänään itse leivotuilla pipareilla.



Miten meinas unohtua?!

Vierailija
2/6 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suolakeksejä ja viinirypäleitä kyytipojaksi. Tarjotin keskelle pöytää, pieni juustoveitsiä syöjien määrän verran tarjottimen ympärille. Syöjien eteen pienet lautaset, lautaliinat ja vaikka lasit viiniä mikäli viiniä juotte. Juustoja napostellaan pala kerrallaan, ei varsinaisesti kerätä mihinkään lautaselle, mutta ne pienet lautaset on kiva olla, koska moni suomalainen ei tykkää syödä suoraan tarjottimelta vaan ottaa mielummin omalle lautaselleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suolakeksejä, pipareita, mandariinilohkoja, omenaa.

Juomana sopii portviini.

Vierailija
4/6 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

heldelmät on juustojen kanssa kivoja, esim raikkaan omenaviipaleet tai päärynäviipaleet, kalvoista kuoritut appelsiininlohkot jne. Mutta heldelmät on viinien kannalta aika haastavia, joten ainakin rinnalle kannattaa ottaa myös jotain hilloa, vaikka mustikkahilloa, tai viikunahilloa tai päärynähilloa (sopiva hillon makeusaste vaihtelee juuston mukaan. Gouda-tyyppisille hilloille mustikka on tosi hyvä, emmentalille taas se päärynä.)



Usein siinä on suolakeksiä, etenkin jos on pehmeitä juustoja, joita on vaikea syödä paloina. Mutta ne tuc-keksit ei itseasiassa ole kovin hyviä, koska niissä on niin paljon suolaa, ettei sen alta maista enää sitä juustoa. Joku miedonmakuinen water cracker olisi parempi.



Jos mukana on aurajuustoa, niin piparia.



Ja siitä voi syödä mitä huvittaa. juustoa paloina sinällään, paloina hillon tai hedelmän kanssa tai keksin päällä. Ei niin tarkkaa.

Vierailija
5/6 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

punkun kera. Oma lemppari näin joulun alla on pipari-aurajuustokiekot ja punaviini, nam!

Vierailija
6/6 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

punkun kera. Oma lemppari näin joulun alla on pipari-aurajuustokiekot ja punaviini, nam!