Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toivottavasti nämä "herrantertut" jäävät kiinni.

Vierailija
11.12.2011 |

Poikien järjetön tempaus: Bussi oli suistua tieltä



Sunnuntai 11.12.2011 klo 09.34 (päivitetty klo 10.21)



Pojat aiheuttivat vakavan vaaratilanteen Lahdessa heitettyään sillalta linja-autoa lumipalloilla.



Yksi lumipalloista osui keskelle linja-auton tuulilasia sillä seurauksella, että tuulilasi vaurioitui kokonaan haitaten kuljettajan näkyvyyttä. Kuljettajan päälle lentäneistä lasinsirpaleista huolimatta hän sai juuri ja juuri pidettyä ajoneuvon hallinnassaan ja loukkaantumisilta vältyttiin.



Vakava vaaratilanne sattui perjantai-iltana kello 19 Heinola-Lahti -moottoritiellä.



Linja-auto, jossa oli 40 matkustajaa, ajoi 4-tietä etelän suuntaan. Kymijärven kohdalla linja-auton kuljettaja näki sillalla 4-5 poikaa, jotka heittivät ilmeisesti lumipalloilla linja-autoa.



Tarkka tapahtumapaikka oli Kauppakeskus Karismaa edeltävä silta eli Rantaraitti.



Poliisille on aiemminkin tullut ilmoituksia pikkupojista, jotka heittelevät lumipalloja sillalta moottoritielle. Havainnoista voi ilmoittaa sähköpostilla osoitteeseen rikostorjunta.paijat-hame@poliisi.fi tai virka-aikana puhelimitse numeroon 071 873 7288.



IL



http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011121114926676_uu.shtml

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kahdeksan