Miten nopeasti voi opiskella sairaanhoitajaksi, jos jo aiempi AMK-tutkinto?
Kommentit (9)
Jos ihan eri ala niin ei kovin paljon saa. Voit kyllä kysyä etukäteen siitä oppilaitoksesta, jossa haluaisit opiskella, kuinka paljon on mahdollista saada hyväksilukuja.
Turhaan täältä AV:ltä kysyt, kun et edes aiempaa tutkintoa kerro.
Sosiaalialan tutkinnosta voisi ehkä saada jotain, mutta ainakin Metropoliassa (Helsingin ammattikorkeakoulu, se Suomen suurin) olivat todella nihkeitä antamaan mitään hyvityksiä. Esimerkiksi restonomi ei saanut ravitsemusopin kämäisiä kolmea opintopistettä hyväksiluetuksi, vaikka oli opiskellut ravitsemustietoutta moninkertaisen määrän.
Ihan perusopinnot (ruotsi, englanti, atk, viestintä) ehkä voit saada. Niillä säästät muutaman opintopisteen.
Sairaanhoitajaopinnot ovat hyvin... no, hoitamispainotteiset.
tosin tein harjoitteluita yhden kesän. Hyväksilukuihin sain kielet (pelkät tentit tein) ja tutkimusopinnot sekä opinnäytetyön alkupään seminaarit.
Tätä tarkoitin, eli myös omaa aktiivisuutta opintojen suhteen.
tosin tein harjoitteluita yhden kesän. Hyväksilukuihin sain kielet (pelkät tentit tein) ja tutkimusopinnot sekä opinnäytetyön alkupään seminaarit.
selvittää mitä kursseja menee milloinkin, ja koulullakin saattaa joutua perustelemaan intoaan edetä nopeaa tahtia. Mutta onnistuu, eikä tee edes tiukkaa (enkä ymmärrä miten lapsettomat lellipentu-opiskelijat valittaa opintojen rankkuudesta eikä pääse tenttejä läpi).
T: nro 6
Meidän koulussa eivät ole antaneet mitään hyväksilukuja kielistä, eikä ns. tutkimusopinnoista. Meidän koulussa ei myöskään saa tehdä harjoitteluja kesällä.
Meidän koulussa eivät ole antaneet mitään hyväksilukuja kielistä, eikä ns. tutkimusopinnoista. Meidän koulussa ei myöskään saa tehdä harjoitteluja kesällä.
mutta kyllä se lopulta järjestyi, kun oikein jaksoin omistautua asian ajamiseen. :)
Sanoivat, että kun tietävät, että on opiskelija, johon voi luottaa, ja joka hoitaa hommat, niin voidaan erivapaus myöntää, ja nimelliseksi ohjaavaksi opettajaksi kirjata joku sh harjoittelupaikasta.
t. nro 6
Tuskin paljon mitään. Tai ainakin tällaisessa käsityksessä olen kaverini puheiden perusteella, joka opiskeli ensin tradenomiksi ja sen jälkeen hoitsuksi.