Hyvin outoa. Ihmiset näyttävät surullisilta.
http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/suomalaisten-rituaali-612-hammen…
Tämä on se asia mikä on aina häirinnyt minua itsenäisyysjuhlissa. Hautajaistunnelma.
Välillä olen luullut olevan ainoa joka kokee itsenäisyysjuhlien muodollisuuden surumielisinä. Mutta näköjään joku muu on huomannut saman.
Kommentit (30)
Itsenäisyys kun on tullut uhrautumalla, kuolemalla tai vammautumalla. On se kumma kun ei saa käyttäytyä asian vaatimalla tavalla.
se ei ole sama kuin surulliseksi tunteminen johon liittyy yleensä jonkinlainen menetys.
90v isopapalla, joka kertoi juttuja rintaman etulinjalta. Ei siinä paljon naurattanut. Suomessa sota on tuore asia ja koskettanut kaikkia sukuja ja perheitä. Toki meilläkin illalla syötiin hyvin jne., mutta millään ratkiriemukkaalla tunnelmalla ei meidän perheessä ainakaan ole tapana juhlia.
Itsenäisyys kun on tullut uhrautumalla, kuolemalla tai vammautumalla. On se kumma kun ei saa käyttäytyä asian vaatimalla tavalla.
Toiselta papalta jäi jalka rintamalle ja kranaatinsirpaleita pitkin kehoa. Siitä huolimatta tämä invalidi teki töitä yrittäjänä koko elämänsä ja kasvatti siinä samalla 4 lasta. Kun papan muisto on vielä varsin kirkkaana mielessä, ei tuollainen halpa karnevaalityylinen juhlinta jaksa kiinnostaa pätkääkään. Kyllä suomalaisilla on ihan tarpeeksi ryyppy- ja rellestysjuhliakin. Vaikka voihan toki olla, että siinä vaiheessa, kun veteraaneja ei enää ole, itsenäisyyden juhlinta alkaa mennä enempi siihen suuntaan.
ne Ulko Maalaiset ole aina parempia ja oikeassa, vaikka ovatkin ihan Ulko Mailta.
viiskymppisillä, rippijuhlissa, häissä ja kastajaisissa. Olla mörnötetään omassa nurkassa kahvikuppia hämmentäen.
Sirpa Pietikäinen puolisoineen kertoo kuvallaan tästä kaiken
http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/tassa-ovat-linnan-juhlien-oudoim…
Eikä voi olettaa että italialainen gigolo tajuaisi asiaa. Ei sen isä ole verta vuodattanut sodassa. Minua lähinnä säälitti toi uutinen, pitäis olla karnevaalit ja ihmiset kaatokännissä. Vai hmmm... Voisiko sekin vaikuttaa ettei Italian itsenäisyyttä juhlita kättelemällä presidenttiä? Miksi ihmeessä kaikkien tarttee juhlia suuria asioita kummallisellä kännäämisellä? Johan noitakin riittää, myös Suomessa.
kannaaminen kuuluu juhlintaan ja ilonpitoon? Julkista kaatokannia en ole missan muualla kuin Suomessaa nahnyt.
joka viikonloppu, taitaa olla nyt sitten ainoa poikkeus tuo yksi juhla. Tai niin nyt väitetään.
Muualla juhlitaan hilpeesti, suomalaiset vaan ryyppää. Jos suomalaiset osaiskin juhlia jotenkin muuten, se olis hienoa. Jo suomalaisille antaa viinaa, se on sitten sen juhjan menoa. Aletaan murjottaa tai riehua. Näkihän sen mitä Linnan juhlien jatkoillakin tapahtui. Ei ne olleet enää juhlalliset juhlat :(
Turhaa siinä on kunnioittaa muistoa ja olla harras. Katsokaa mitä tapahtuu kun suomalainen saa viinaa, vaikka sitten Pressan juhlissa. Ei me osata olla ihmisiksi.
mielestäni rinnastaa suomalaisten itsenäisyyspäivään...
No ehkä se italialainenkin gigolo tietää sodasta sen mitä av-mamma. Italiassa käytiin taisteluita koko maan alueella ja italialaiset joukot olivat taisteluissa Afrikkaa myöten.
Koskahan itsenäisyys muuttuu iloiseksi asiaksi?
koko perheen juhla. Aamupaivalla kaydaan lasten kanssa katsomassa paraatia joita on joka kylassa ja kaupungissa. Iltapaivalla on barbeque johon naapuritkin ovat tervetulleita ja illalla koko perhe menee katsomaan ilotulitusta. Ei taalla vanhemmat kannissa hoipertele.
joulukuussa grillaillaan..
tapoja? Kehittakaa omat juttunne jotka sopivat ilmastoon ja kulttuuriin.
viiskymppisillä, rippijuhlissa, häissä ja kastajaisissa. Olla mörnötetään omassa nurkassa kahvikuppia hämmentäen.
Sirpa Pietikäinen puolisoineen kertoo kuvallaan tästä kaiken
<a href="http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/tassa-ovat-linnan-juhlien-oudoim…" alt="http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/tassa-ovat-linnan-juhlien-oudoim…">http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/tassa-ovat-linnan-juhlien-oudoim…;
muide
Mutta hah haa kun toi Sirpa Pietikäinen näyttää tossa kuvassa ihan Jari Tervolta, naisparka :-D
joita nyt moititaan! Lipunnosto, jumalanpalvelus, sotilasparaati, Tuntematon sotilas telkkarissa, ylioppilaiden soihtukulkue, Linnan juhlat. Tätä on 6.12.
viiskymppisillä, rippijuhlissa, häissä ja kastajaisissa. Olla mörnötetään omassa nurkassa kahvikuppia hämmentäen.
Sirpa Pietikäinen puolisoineen kertoo kuvallaan tästä kaiken
http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/tassa-ovat-linnan-juhlien-oudoim…
muide
Mutta hah haa kun toi Sirpa Pietikäinen näyttää tossa kuvassa ihan Jari Tervolta, naisparka :-D
joulukuun räntätihkusateeseen;-)
Ymmärrettävää olla sisätiloissa toisin kuin noi jenkit heinäkuussa...
Onhan itsenäisyys ILOINEN asia, vaikka sota itsessään ei olekaan.
kännistä!!!! Mikä ihmeen pakkomielle tuo känni on suomalaisille???? Että joko tai. Joko haudanvakavasti tai umpikännissä.
Miten olisi; kylän yhteinen päivällinen kunnan- tai kaupungintalossa (hinta vaikka 15 euroa per hlö), päälle valssitanssit.
Tai naapureiden kanssa hieno päivällinen, vähän shampanjaa ja renota yhdessäoloa.
Tai leffateattereissa kahvikakut ja siihen päälle joku suomalainen leffa.
Onko ainoa tapa juhlia suomalaisille se että mennään kadulle ryyppäämään KALJAA???
Ihmettelee ulkosuomalainen.
Eikä voi olettaa että italialainen gigolo tajuaisi asiaa. Ei sen isä ole verta vuodattanut sodassa.
Minua lähinnä säälitti toi uutinen, pitäis olla karnevaalit ja ihmiset kaatokännissä.
Vai hmmm... Voisiko sekin vaikuttaa ettei Italian itsenäisyyttä juhlita kättelemällä presidenttiä?
Miksi ihmeessä kaikkien tarttee juhlia suuria asioita kummallisellä kännäämisellä? Johan noitakin riittää, myös Suomessa.