Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Erittäin huono kunto, mikä olisi paras tapa aloittaa kuntoilu

Vierailija
06.12.2011 |

ettei menisi maku heti, olisiko kävelystä hyötyä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloita kuntosaliharjoittelu ja yhdistä siihen tuo lenkkeily. Ja täytyy olla säännöllistä - tee itsellesi vaikka viikkoaikataulu.



Mutta kävelystä ei ole hyötyä, jos sykkeet ei nouse - liikunnan pitää rasittaa edes vähän.

Vierailija
2/6 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääkin etsiä kuntosalien tarjouksia :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasta siinä vaiheessa, kun jaksaa Cooperin testissä juosta lähelle 2500 m, tarvitsee aerobisen kunnon kohottamiseen välttämättä jotain muutakin kuin kävelyä. (Toki muiden liikuntamuotojen mukaan ottaminen voi olla järkevää jo selvästi aikaisemmin ihan sen vuoksi, että on hauskempaa, jos liikunta on monipuolista.)



Kaikista tärkeintä on se, että liikut suhteellisen säännöllisesti. Aseta esim. aluksi tavoitteeksi kolme puolen tunnin kävelylenkkiä viikossa (jos kuntosi on oikeasti erittäin huono, niin jo tämä nostaa kuntoasi varmasti). Jos et jaksa kävellä puolta tuntia yhteen menoon, pidä aluksi taukoja tarpeellisin väliajoin.



Kun em. kävelyohjelma tuntuu helpolta, voit vähitellen lisätä kävelykertojen määrää, kestoa ja nopeutta. Tällöin kannattaa muistaa monipuolisuus: viikossa jokin ripeämpi lenkki (niin, että hengästyt) ja toisaalta jokin pidempi lenkki, jolla ei tarvitse hengästyä.



Myös lihaskuntoharjoitukset 1-2 kertaa viikossa ovat erittäin suositeltavia, mutta helpommin saat liikunnan säännölliseksi ja kestäväksi, kun aloitat maltilla. Aseta itsellesi ensin jokin helppo tavoite (esim. ne kolme puolen tunnin kävelylenkkiä viikossa), ja lisää liikunnan määrää vähitellen sitä mukaa kun kuntosi ja intosi kasvaa. Jos heti aluksi yrität aloittaa vaativalla ohjelmalla, käy helposti niin, että väsähdät muutamassa viikossa.



Sitten kun tuntuu siltä, että pelkkä kävely ei enää rasita tarpeeksi, voit lisätä kävelyn tehoa ottamalla sauvat mukaan.

Vierailija
4/6 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja useammin kuin silloin tällöin. Kävelyn sekaan voi lisätä pieniä juoksuspurtteja tai haastavampaa maastoa.



Tsemppiä!

Vierailija
5/6 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä ensimmäiseks sinne kuntosalille menis...lisäät arkiliikuntaa ensin...liikut enemmän kävellen tai pyöräilleen, et käytä hissiä vaan nouset ne portaat...teet joka ilta ylim. kävelylenkin maastossa tms. Teet kotona vähän vatsoja ja muita lihasryhmiä...sitten kun tunnet jaksavas niin yrität sitä kuntosalia...

Vierailija
6/6 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kopioin, liitin wordiin ja tulostin, helpompi lähteä noin liikkelle että on suunnitelma.



Hyvää itsenäisyyspäivää ja iso hali.



t. AP

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi