Lapseni saa kummilta lahjaksi Vuohen afrikkaan!
Lahjoittakoon hyväntekeväisyyteen niin paljon kuin tahtoo, mutta 4 vuotiaalle ei kannata väittää, että se on hänelle tarkoitettu lahja.
Ottaisi edes kummilapsen, jonka elämää voivat seurata monta vuotta
Kommentit (89)
Sun täytyy nyt kinuta se lapsellesi haluamasi krääsälahja vanhemmiltasi tai appivanhemmiltasi.
Mä annoin toissajouluna anopille wc:n pakolaisleirille ja miehen siskolle lehmän Afrikkaan. Suuttuivat ihan sikana jostain syystä. Ihme tyyppejä.
Siinä iässä on hyvä alkaa miettiä, mitenkäs se maailma toimiikaan, ja että joskus voi luopua omastaan jotta muillekin riittää jotain.
Vuohet syö kaiken eteensä tulevan ja lisäävät näin eroosiota jo ennestään siitä kärsivässä maassa :(
Eli tosiaan ne saatetaan käyttää vaikkapa paikallisen kyläpäällikön vaimon koruihin.
Vaikka eihän kummin tehtävä ole lahjoja ostaa välttämättä ollenkaan, mutta jos ostaa, niin ostaisi lasta ajatellen. Ei tosiaankaan 4-vuotias ymmärrä tai arvosta tuollaista.
vuohet Ugandaan, ja lapsille asia on ollut tosi ihana ja tärkeä. Hieno lahja meidän kaikkien mielestä.
Kummin tehtävähän on huolehtia lapsen kristillisestä kasvatuksesta. Koskaan täällä ei kukaan marise siitä, ettei kummilta saa kristillistä kasvatusta. Aina vaan lahjoista tai niiden puutteesta.
Ihan kuin kummilapsi kehitysmaasta olisi jotain viihdettä!! Siinäpä opetat lapsellesi arvoja. Eihän sun tarvitse sanoa lapselle että sillä rahalla ei välttämättä oikeasti osteta sitä vuohta. Ota tämä mahdollisuutena opettaa lapsellesi avun antoa ja epäitsekkyyttä. Neljä vuotias jopa jo ymmärtää kun hänelle selittää että mikä sen vuohen/lehmän/kanan merkitys perheelle voi olla.
meitä kyllä lahja paremminkin loukkasi, sekä minua että lasta. Lahjan saaja kun on vähävaraisesta perheestä, oli silloin vielä opiskelija, joka yritti pärjätä omilla vähillä rahoillaan.
järjestöihin, joiden toimintaan ko. lahjat kuuluvat äläkä tule höpöttämään huuhaata tänne.
Kai te tajuatte, että niitä rahojanne ei ns. korvamerkitä? :) Eli tosiaan ne saatetaan käyttää vaikkapa paikallisen kyläpäällikön vaimon koruihin.
onko kukaan koskaan miettinyt kuinka paljon organisaatiolla menee kuluja esim Hesarin mainoksiin ? Nettisivujen ylläpitoon, uusien lahjoituksien etsimiseen ?
Uskoisin että alle 50 % menee kohdemaahan. Siellä voi tulla omat korruptiot, esim ekalle päämiehelle pitää antaa puolet valuutasta, sitten se lehmä ostetaan ylihintaan ja lopulta sen saaja ei osaa sitä hoitaa ja lehmä kuolee seuraavalla viikolla.
Noi lahjat ovat sellaisia itsensä pönköttäjiä.
Parhaan avun saa kun ottaa ei kaupalliseen yhteisöön yhteyttä ja auttaa suoraan. Esim seurakunnilla on paljon henkilökuntaa lähetystyössä. Jos tapaisit henkilön kun on Suomessa lomalla, voit antaa hänelle rahaa ja hän voi sillä rahalla ostaa esim sen lehmän yhteisöön. Makrolainojakin seurataan paremmin kuin näitä.
Minulla ei kantti kestä harjoittaa hyväntekeväisyyttä toisten lahjoilla. Lahjanantajana en halua olla se, joka tekee lahjan saajan puolesta päätöksen hyväntekeväisyydestä. Jokaisen tulisi itse päättää siitä, harjottaako hyväntekeväisyyttä vai ei.
Nämä Afrikan vuohet ja vesiputkenpätkät ovat periaatteessa hyvä tapa niiden keskuudessa, joilla on jo kaikkea. Parempi antaa rahat tarvitseville, kuin ostaa lisää tarpeetonta tavaraa.
Mutta oman sädekehän kiillotusta ne kuitenkin ovat. Mitä jos tänä jouluna lahjottiaisikin vaikka kymmenen vuohta, mutta ei nostaisi siitä mitään haloota? Leipoisi mummuille ja kummeille vaikka pipareita ja koristelisi ne nätisti. Jättäisi oman hyväntekeväisyytensä vain mainitsematta.
Ja tämä oman kilven kiillotus 4-vuotiaan kummilapsen kustannuksella jouluna on kyllä hieman liikaa. Joulu ei ole oikea aika opettaa elämän tärkeitä asioita lapselle tällä tavoin.
joko rahana tai lihoina. Järkyttävää, että lapselta riistetään joululahjat jonnekin ambomaahan.
Kukahan älypää on keksinyt, että annan jollekin lahjaksi "ei mitään". Jokainen voi antaa rahansa hyväntekeväisyyteen, mutta ei se ole mikään lahja kenellekään muulle kuin sille lahjansaajalle.
ja eikö tuo juuri ole oivaa kristillisyyden opettamista? Ymmärrän kyllä ap:n närkästyksen, mutta asian hyviäkin puolia voi miettiä.
mielellään ostaa tuommoisia lahjoja omille lapsilleen. Meille ne eivät ole tervetulleita. Hyvätekeväisyyteen kyllä osallistutaan säännöllisesti joka kuukausi, mutta ihan itse osataan päättää kenelle lahjoitamme, ja kuinka paljon. Lapset osallistuu sitten kun aika/ikä on sopiva, mieluummin omasta aloitteestaa.
Niin silloin minusta voisi sen joululahjan antaa lapselle tai olla antamatta - sekoittamatta sitä hyväntekeväisyyteen.
Minusta hyväntekeväisyyttä voisi opettaa neutraalimmin. Vaikka kertoa lapselle, että voi etsiä jonkun vanhan lelun josta haluaa luopua, ja vie sen kierrätyskeskukseen tms. Ja antaa lapselle setelin käteen ja selittää, että yhdessä viedään se nyt joulupataan. Samalla voidaan jutella siitä, mihin se raha menee. Lapsi saa pudottaa pataan ja tuntea olevansa osallisena hyvässä. En usko että vuohi jouluna sellaista tunnetta nostaa.
Lahjanantajan omatunto kiittää, kun on saanut pistettyä parikymppiä hyväntekeväisyyteen (eikä missään luvata sitä vuohta vaan sanotaan, että sillä rahalla SAATETAAN ostaa vuohi...tai sitten ei) eikä tarvitse vaivata päätänsä miettimällä, mistä läheinen kummilapsi olisi kiinnostunut tässä vaiheessa elämäänsä.