Mitä kuntoilua(halpa) suosittelet vasta-alkajalle?
Olen jo yli 30 ja aloitan taas piitkän tauon jälkeen katsomaan hiukan mitä syön ja myös alan liikkua. Mikä laji olisi hyvä näin alkajaisiksi?
18weenä kävin viimeksi salilla ja juoksin.
Kommentit (4)
Mä aloitin sauvakävelystä. Uskomattoman tehokasta, vaikka ei heti luulis.
että kävelen lenkin kyllä koiran kanssa päivittäin ja sitä en laskenut :)
Olisiko sitten juoksu ja vaikka kahvakuula treeni kotona?
ap
Ei koiran kanssa tehty lenkki vastaa sitä aerobista rasitusta, minkä saat esim sauvakävellessä. Koirathan tapaavat nuuskia ja pysähdellä tarpeilleen tuon tuosta, jolloin lenkin kuntoakohottavaa vaikutusta ei juurikaan synny. Sauvakävelyssä taas puolestaan voit rytmittää lenkin intervalliosuuksiin ja kevyempiin palautumisjaksoihin. Siinä saavat myös ylävartalon lihasryhmät tehokasta liikuntaa ja laji on kuntoliikuntamuotona halpa.
t. 3
ja lisää sitten jumppaa lisäksi. Jumppaa ihan kotona, hyvää musaa ja puntit/kahvakuula/painotanko lisäksi, niin hyvään alkuun jo noilla pääset. Välillä voit käydä vaikka uimassa, niin saat vaihtelua.
Tai aloita ratsastus, ei kylläkään niin halpaa.