Työ,jossa saisi hoitaa vauvoja?
Haluaisin työn jossa pääsisin hoitamaan vauvoja/pikkulapsia..Onko muita kun yksityinen pph?
Sossun kriisiperheeksi tuskin pääsen,kun olen yh?
Kommentit (5)
Synnrillä. Sairaanhoitajana voisit päästä lastenosastolle tai vauvateholle, mutta se vaatii erikoistumisopintoja.
Haluaisin työn jossa pääsisin hoitamaan vauvoja/pikkulapsia..Onko muita kun yksityinen pph? Sossun kriisiperheeksi tuskin pääsen,kun olen yh?
pikkulapsia saa hoitaa päiväkodissa, pph:na, perheessä hoitajana jne, mutta vauvoja tuskin juuri muualla kuin satunnaisesti keikkailevana perheissä tai sairaalassa. harva vie vauvaikäistä (onneksi) hoitoon kuin satunnaisesti, pph:llekaan harvoin tuodaan alle 1-vuotiaita.
Työn raadollisuus. Aina ei ole niitä iloisia hyvin sujuvia synnytyksiä ja terveita lapsia.
ja me toimimme kriisiperheenä (ns. vauvaperhe). Hoidettavia on riittänyt - olen nauttinut kotona olemisesta ja vauvojen hoitamisesta. Tässä työssä on vain yksi erittäin iso mutta - vauvat viipyvät vain hetken ja siirtyvät sitten joko takaisin omaan kotiin, sijaisperheeseen tai adoptioperheeseen. Mutta jos tämän kestää, niin voin suositella.
Yksihuoltajakin voi päästä kriisiperheeksi mutta käsittääkseni vauvaperheeksi pääsevissä on yleensä 2 aikuista, koska osa vauvoista on vaativia ja mm. yövalvomista voi tulla paljon. Esimerkiksi päihdeäitien vauvat ovat usein itkuisia ja muutenkin lastensuojelun piiriin tulevat vauvat eivät aina ole samanlaisia kuin "tavalliset" vauvat.
Yksi vaihtoehto (riippuen koulutuksesta) on hakeutua töihin lastensuojeluun esim. lastenhoitajaksi vastaanottoyksikköön. Monilla kaupungeilla on omat vastaanottokodit, joihin sijoitetaan pieniä lapsia/vauvoja (kaikki ei voida sijoittaa kriisiperheeseen).
Ei siellä nykyisin enää paljon lastenhoitajia ole. Kriisiperheenä voi toimia yksinhuoltajakin.