oko mitään tehtävissä?
erottiin exän kanssa vuoden vaihteessa ja hän sanoi että lapset jää hälle koska hän ei suostu maksamaan elareita ja minä vaan nukun ja huudan lapsille (olin masentunut) joten suostuin siihen..nyt olen sen jälkeen katunut sitä että en sanonut vastaan.lapsilta ei edes kysytty että kumman luo haluavat muuttaa ja minullakaan kun ei omaa asuntoa ollut. 8v tyttöni on erosta asti sanonut että minun kanssa haluaa asua ja nyt on ruvennut itkemään jo että miten paljon haluaa minun kanssa asua mutta exäni antoi vastauksen että ehdoton ei! tyttöni joutuu olemaan paljon exäni uuden naisen kanssa ja tyttö ei enää kovin hänen kanssaan tule toimeen. sitten ihmetyttää että exäni saa lapsista 500e/ kk rahaa ja lapsille ei ole ikinä ostettu yhtään mitään vaan kulkeevat reikäsissä ja pienissä vaatteissa joten on ollut pakko minun ja äitini hankkia lapsille vaatteita kun ei kuulema exä kerkiä ostamaan tai ei oo rahaa ikinä. kumma kun on sit rahaa käydä lapissa viikon reissulla ja tallinnassa ja tehä pihamaa uusiks ja rempata asuntoa. ja sitten tämä uusi nainen jäi töistänsä pois ja nyt lorvii päivät kotona. tämä nainen on vielä 20 vuotinen ja heille exän kanssa on tullut jo riitaa siitä kun hän joutuu olemaan lasten kanssa ja menemään lasten ehtojen mukaan. nytkin eilen soitin tytölleni ja se sanoi että poikani on koko päivän ollu uuden naisen kans kotona. exäni on paljon töissä ja itekkin hän sanoi että on tullut tälläkin viikolla vasta 8 aikaan illala kotia. ja nyt eilen illalla laspset oli menneet mummolaan v lopuks joten isää kumpikaan eilen ei kerenneet näkemäänkään. entäs sitten kun tulee lunta ja alkaan exälläni auraukset päätyön lisäksi niin se lähtee yöllä auraa ja sit töihin siitä ja töistä takaisn auraamaan loput paikat ja tulee yöllä eli se lähtee kun lapset nukkuu ja tulee ku ne nukkuu..ei mitään järkeä. olin siis hänen kanssaan naimisissa mutta silti olin lasten yksinhuoltaja ,ei miestä ikinä oikein nähnyt. vloppuisinkin exälläni on sitten kaikkea muuta tekemistä kun olla lasten kanssa. ei sitä ikinä ole kiinnostanu kun työt tai ryyppyreissut. mitä vois tehdä?
Kommentit (2)
minull on jo oma talo ja lapset ovat minulla joka toinen vloppu. ja lomia minulla ei olekkaan. se vaan kun ei uusi naisystävä halua olla edes lasten kanssa niin paljon mutta exän mielestä pitää olla jos hänen kanssaan meinasin seurustella. ja mielestäni exä on liikaa töissä että lapset eivät häntä edes kunnolla näekään. ja tyttö itse haluaisi asua luonani kun täällä on kivempaa ja minä jaksan lasten kanssa touhuta. ja se exäni ja uuden naisen alkoholin käyttö mietityttää ku ainakun haen ja tuon lapset molemmilla tölkit kädessä ja tiedänhän minä että exäni ei voi olla päivääkään ilman olutta ja siitä häneele on mnesti sanottu että hänellä n ongelma. vanhempani olivat lapset käyneet vlopun jälkeen viemässä takaisin isälleen niin exäni sisko miehineen oli kännissä ajaneet pihaan tölkit kädessä ja tytöllenii sanonut tämä sisko että tuoppas tätille kalja isin kätköistä niin mielestäni tuo alkoholi on siellä jokapäiväistä elämää niinkun oli silloinkin ku itse siellä asuin viel. se oli yksi syy miks lähdin ja otin eron. ap
yhteishuoltajuuden pelisäännöt. Kuinka paljon lapset ovat lähivanhemmallaan (isällä) ja kuinka paljon etä-äidillään, sinulla. Sopikaa säännölliset viikonlopputapaamiset ja lomat luonasi.
Isän uusi vaimo ei ole mikään este lasten olla isällään. Heillä on uusperhe ja tuo nuori nainen n nyt lastesi äitipuoli. Isällä on oikeus käydä töissä ja antaa lasten olla äitipuolen huomassa.
Älä laita lasta valitsemaan kumman vanhemman luona asuu. Tuollaisen päätöksen seurausten kantaminen on lian suuri taakka lapsen harteille.