Itkeekö teidän 5-6 vuotiaat koko ajan?
Meillä helmikuussa 6v täyttävä poika ja meidän arki on aivan mahdotonta. Hän nimittäin itkee ja rääkyy koko ajan. tänäkin aamuna heräsi vähän jälkeen 6 ja on siitä lähtien riidellyt veljiensä kanssa ja rääkynyt, mikään ei ole hyvin.Yksi vaivainen Legojen kerääminen on ylivoimainen tehtävä. Onko kenelläkään muulla tällaista ja milloin tämä menee ohi?
Kommentit (13)
tai harvemmin jos sattuu johonkin tai tulee ylitsepääsemätön murhe. Kaverin samanikäinen tyttö itkee jatkuvasti, on todellinen draama queen :)
Mukavassa iässä ovat juuri nyt. Sen huomaa, että temperamenttia on tullut lisää ja rajoja haetaan. Kumpikin kokeilee miltä tuntuu olla TOOODELLA vihainen ja paukauttaa nyrkki seinään suutuksissaan, mutta kääntöpuolella on suurta rakkautta isiä ja äitiä, vauvoja ja pikkulintuja kohtaan.
Pojat 5 ja 6
aamusta iltaan kaikki nurin niskoin. Mutta ne vähät hyvät hetket halii, pussaa, hempeilee, vitsailee ja on mitä rakastettavin.
täyttää myös helmikuussa kuusi. Itkee todella usein. Sitä itkua ei varsinaisesti voi sanoa rääkymiseksi. Enemmän sellaista hiljaista itkua, jossa ei läheskään aina ole kiukkua mukana. Itkee tietysti myös jos harmittaa (eli todella usein). Jos tytöltä kysyy miksi itkee ei osaa sanoa siihen mitään syytä. Suuttuu noin sata kertaa päivässä. Onneksi myös leppyy muutamassa sekunnissa.
kun mua raivostuttaa tai harmittaa. Olen 30 v.
helmikuussa 6v täyttävä tyttö. Hän tuntuu itkevän "joka asiasta", ihan ilman syytä.
pitää tulla todella pahamieli tai sattua kovasti että tyttö itkee.
Huoh, kiitos ap viestistä! Ihana kuulla ettei meidän esikoinen ole mitenkään outo tai erityisen "inhottava". Ikää vähän päälle 5v. 2-vuotiaana alkoi uhma, joka on laantunut pikkuhiljaa. Poika on hyvin herkkä suuttumaan, olen selittämällä opettanut häntä nyt ymmärtämään huumoria (ettei siis tarvitse suuttua heti jos joku heittää herjaa).
4-vuotiaana aamut alkoi itkulla, kaikki oli väärin (väärää puuroa, tyhmä lusikka, maitoa liian vähän/paljon), keksi siis kiukuteltavaa aivan kaikesta. Se on onneksi helpottanut, muttei kokonaan ohi vieläkään.
Jotkut ilmeisesti vain ovat sellaisia enemmän tai vähemmän. Ero iloiseen 3-vuotiaaseen sisarukseen on huima! Hän kun ei itke eikä kiukuttele turhasta, vaan vain "aiheesta".
Yritetään kestää, eiköhän se murrosiän mennessä helpota.. =D
ja kauheeta draamaa koko elämä. mikään ei ole hyvin, eikä häntä ymmärretä.. tappelua, huutoo, kyyneitä ja sekunnissa hymyä, naurua ja haleja.
Meilläkin 6v poika ja kaikesta löytyy vinkumisen aihetta.
Ei ole nälkä - on nälkä
ei palele käsiä - palelee käsiä
Ja kaikesta pienestä löytyy syytä: sisko 4v pani kengät jalkaan ennen mua, mää olisin halunut laittaa kengat ensin! YÄÄÄÄÄÄ!
Äiti mä en halunut maitoa muumimukiin, halusin siihen vihreään! ÄÄÄYYYY!
Ei ketsuppia makaronin päälle, mä halusin sivuun! YYÄÄÄÄÄ!
Kamalan rasittavaa. Toivottavasti menee ohitse.
Ihanaa että on muitekin samassa tilanteessa!
Tämä voi siis jatkua vielä seuraavana aamunakin.
Nukkuuko lapsesi tarpeeksi?
rääkymisestä? Kyllähän pahalla mielellä saa olla ja itkeä, mutta jos se on vaan tuollaista huomionhakua kuten varmaankin useimmilla niin siitä pitäisi kyllä päästä jotenkin eroon.
Kaverin lapsi huutaa suuren osan päivästä ja häntä ei kielletä mitenkään. Kun ovat meillä kylässä, kerron hänelle että nyt ollaan meidän kodissa, meidän ehdoilla ja etenkin kerrostalossa jossa ei voi huutaa koko ajan. Hän on ihan nätisti.
Ja juu, en todellakaan väitä olevani mikään erinomainen kasvattaja. Ihmettelen vaan että miksi vanhemmat sietää tuota päivästä toiseen.
Tuon ikäisinä lapset eivät ole meillä ollet kovin itkuherkkiä.