Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

DM II, lihavat kakkostyypin diabeetikot

Vierailija
19.11.2011 |

MIlloin tauti teillä bongattiin? Paljonko painoitte, millaiset aamun sokeriarvot? Saitteko taudin kuriin painoa pudottamalla?



Kannustakaa minua. Olen laihtunut -10kg ja nyt sain käsiini sokerimittarin, joka näytti aamuarvoksi 6,7. Mulla on diabetes taatusti, vyötärökin 104cm.



Kertokaa mulle, että tästä pääsee eroon, kun laihtuu! En halua kitua lyhyttä loppuelämääni munuaisten kanssa, jotka sanovat pelin irti tai saada märkiviä säärihaavoja huonon verenkierron takia ta amputoida varpaitani. Auttakaa mua. Tulkaa kavereiksi AV-mammojen laihisporukkaan.



T: Itsensä sairaaksi ahminut 164/104kg äiti





Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä kohtalotoveri.

Vierailija
2/5 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä voit tehdä asialle jotain. Hitaasti, mutta varmasti. säännölliset, terveelliset ja pienet annoskoot. 2-3 kertaa viikossa liikuntaa. voisit aloittaa vaikka vesijuoksusta tms. Paino kyllä lähtee ja sitä kautta on mahdollista, että sokeriarvot tasaantuvat. Ethän syö masennukseen?



Diabetes on vakava tauti. Ennenpitkää se vaikuttaa munuaistoimintaan, tuntoaistiin, näköön.



Tsemppiä sulle!

terv. sairaanhoitaja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suvussa on ja olen tajunnut riskin jo kauan sitten. Vyötärönympärys on 84, muutama sentti pois olisi hyvä.



Ota kuntosalijäsenyys ja joka toinen päivä mukava lehti mukaan. 20 minuuttia juoksumatolla, aluksi kävellen. Sitten 20 minuuttia cross trainerillä ja sitten 20 minuuttia kuntopyörällä. Kyllä alkaa rasvakerros sulaa. Tunti kuluu nopeasri ja voit samalla hiukan katsella lehden kuvia niin jaksat.



Kun kuntosi kasvaa, säädä vastuksia isommalle. Tee koko ajan niin että hikilentää. Tällä saat aineenvaihduntasi toimimaan ja nesteet poistuvat kehosta. Mielestäni tuo sokeriarvosi kuulostaa olevan hiukan koholla. Oikeampi arvo voisi kai olla 4-5. Hankkiudu sokerirasitustestiin.

Vierailija
4/5 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkään todellakin kuntosaliharjoittelusta, olen käynyt siellä ahkerasti viime vuonnakin. Viisipäiväinen ohjelma tuntui hyvältä, PT teki minulle oman ohjelman. JOuduin keskeyttämään leikkauksen takia ja sitten se taas jäi.



Luulisin tietäväni "kaiken" oikeasta ruokavaliosta ja liikkumisesta, mutta ongelma on ahmimispuuskat. Syön syömisen antaman endorfiinipuuskan takia. Onko olemassa lääkettä, joka poistaa sen mielihyvän??



Sisätautiääkärille olen menossa joulukuussa, olen itse pyytänyt vastaanottoa avuksi laihtumiseen. En tiedä mitä konkreettista apua voisin saada, mutta motivoituisin varmaan pelkistä kontrollikäynneistä jatkossa. Ehkä haen myös totaalista järkytystä, faktaa pöytään että kuolen tähän painoon.



- Selvisin aamupalasta hyvin. Rouhesämpylän puolikas ilman levitettä, tuorekurkkua, 1 juustoviipale ja lasillinen kevyttä mehukeittoa

Vierailija
5/5 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä järkyttäviä potilaskertomuksia on paljon. Kun munuaiset eivät enää toimi, joutuu dialyysiin. googleta, mitä se tarkoittaa. Diabeetikot ovat myös suuressa amputaatioriskissä, kun vuodet vierivät jne jne.



Ei sun tarvitse alkaa nälkäkuurille. Puolikas sämpylä ei tunnu hyvältä aamupalalta. Jos sinulla on jatkuva nälän tunne, todennäköisesti lankeat ahmimaan ja lopputulos on huono. Syö esim näin:



aamupala: 2 ruisleipää, mehulasi, kahvi

lounas: lämmin ruoka, kohtuu annos

päivällinen: kuuma keitto+ pari leipää

iltapala: mysli tai pari leipää, hedelmä



Saat syödä kunnolla, se ahmiminen on pahasta, niinkuin itsekin tiedät.

Tsemppiä, se sairaanhoitaja



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kolme