Teenkö mielestänne väärin jos jätän mieheni
Vastasin jo tuhon kontrolloiva mies ketjuun. Ajattelin tehdä samalla oman aloituksen, olisin kiitollinen mielipiteistä. Mies syyttä että teen väärin (tietysti) ollaan käyty terapiassa, ei apua. Miehen mukaan kaikki on vain väärinkäsitystä ja ei missän nimessä halua erota. Mä en vaan enää pysty tähän enää :(
Kontrollointi ja alistaminen alkoivat pikkuhiljaa muutettuamme miehen koti paikkakunnalle. ennen sitä asuimme isossakaupungissa etelä suomessa ja olimme 6 vuotta yhdessä ennen muuttoa 500 km päähän. olin silloin raskaana 6 kk. Kaikki muuttui n. 1-2 kk kuluttua muutosta. näen asian niin että koska mulla ei yhtään sukulaista tai ystävää uudella paikkakunnalla niin olin heppo "kohde", ei paikkaa minne paeta ja muutenkin raskaana ollessani halusin vain uskoa että tämä ei ole totta, ei mies jonka kanssa olin mennyt naimisiin ja odotin hänen lasta voi kohdella minua näin.
Mitään en osannut tehdä oikein, hänen mielestä inhosin kaikkia hänen kavereitaan, veljeään, vanhempiaan. loputtomia riitoja (läpi viikonlopun esim. kirjaimellisesti aamusta iltaan) saman toistelua, syyttelyä. itkin ja pyydin lopettamaan, irvistelee, nauraa vastaukseksi.
lapsen synnyttyä kaikki paheni. entiset riidan aiheet jatkuivat, alkoi painostus ostaa miehen suvun vanha maatila korvesta ja sen peruskorjaaminen (miehellä ns. peukalo keskellä kämmentä), missään nimessä en halunnut täysin maalle kun olin jo jotain kavereita saanut ja muutenkin miehen kanssa elämä helvettiä.
alkoi sukulaiteni mollaaminen(ennen ei ollut mitään vikaa) minun luokse ei ollut sopivaa tulla mutta ei heille kieltänyt mutta jos joku tuli niin sain kärsiä siitä jälkeen päin. ei halunnut että me menemme vierailulle sukulaisiini, aina joku tekosyy tai suoraan sanoi että ei halua olla heidän seurassa, ei sopivaa seuraa lapselle. Ovat ihan normaaleja kunnos ihmisiä.
Kaikki järkyttävät riidat aina lapsen nähden ja kuullen vaikka toistuvasti pyysin että odotetaan lapsen nukkumaan menoa tai olisi miehen sukulaisissa hoidossa ja saataisi rauhassa puhua.
Tätä jatkunut 5 v ja nyt riittää, olen saanut toiselta paikkakunnalta työn ja lähden lapsen kanssa. miehen kanssa vaikeaa, ei ymmärrä mitä on tehnyt väärin, on aina vaan halunnut minun parasta!
Viimeinen pisara on ollut miehen uskoon tulo, yritää pakottaa siihen mukaan minutkin. kaikki pitää tehdä kuin hän haluaa, väittää että mulla saa olla omat mielipiteen mutta pitää löytää "yhteinen linja" joka on kätännössä se mitä mies haluaa, muuten alkaa loputon aivopesu, painostus.
Tässä vain osa kaikesta paskasta mitä on ollut, viime aikoina alkanut olla kuvioissa väkivaltaa, potkimista, vääntää käsistä niin että olen mustelmilla jos yritän lähteä pois paikalta.
Tämä helvetti loppuu kuukauden kuluttua kun pääsen muuttamaan, avioerohakemuksen olen jo vienyt. Jos siis hengissä täältä pääsen.
Kommentit (13)
niin, että valehtelet miehelle teidän todellisen lähtöpäivän. Ettei tule mitään yllätyksiä.
Eli sanot että se on viikon myöhemmin kuin todellisuudessa on, hoidat todellisen pikamuuton itsellesi ja lapselle ( vaikka maksullinen muuttofirma) ja poistut kun mies on töissä.
Yleensä tilanteet kärjistyy just ennen sitä H-hetkeä, parempi kun mies ei tiedä milloin se h-hetki on.
Ja jos olet jo miehelle oikean päivän kertonut, niin kysy siltä, voitko sittenkin olla vielä viikon pidempään, ja kuitenkin sitten lähdet sinä päivänä kun on alkujaan sovittu.
Mutta siis et tee mitään väärin, miehesi kuulostaa painajaiselta.
Olet viisas jos lähdet, tyhmä jos jäät.
Tee niinkuin olet aikonut, lähde ja aloita puhtaalta pöydältä. Tuo ei tule muuttumaan, miehesi tulee vaan pahenemaan ajanmyötä ja väkivalta lisääntyy. Tuo uskoontulo tulee tekemään asioista tuplasti vaikeampia, ja on kyllä viimeinen niitti.
Lähde, äläkä taakses katso. Löydät takuulla parempaa!
TSEMPPIÄ MILJOONASTI!!!
erota,kun kuvioissa on fyysistä väkivaltaa!!
lähe,äläkä katso edes taaksesi.
voimia.
Heti kun mies lähtee jonnekin ulos ovesta, paikalle apua pakkaamaan ja lähtö heti. Nyt. Tänään.
Samaa mieltä. #4 pitäisi katsoa peiliin ja harkita uudelleen sanomisiaan. Ei elämä todellakaan ole niin mustavalkoista. Minua käy sääliksi ihmiset jotka ns. rättipäiden tyyliin luopuvat elämästään puolisonsa hyväksi. Tämä elämä on ainutkertainen eikä sitä kannata hukata!
Ap, muuttosi pois voi avata miehesi silmät huomaamaan, missä tilanteessa olet ollut. Hän voi eron jälkeen keskustella aivan eri tasolla ja nähdä tilanteen myös kannaltasi.
Kuten mainittiinkin, muutto kannattaa tehdä mieheltä salaa ja ainakin muutamaksi päiväksi tuntemattomaan osoitteeseen. Jätä kuitenkin ilmoitus, mitä olet tehnyt, ettei ole etsintäpartio paikalla. Voisi myös kertoa muutamia syitä.
Uskoontulo sinänsä voisi olla ratkaisu, mutta ei se ihmisen luonnetta muuta miksikään. Tilanne ei välttämättä muutu ollenkaan. Keskustelua saattaisi tuoda lisää.
Muuttamisesta voi alkaa puhelinterrori ja kannattaa valmiiksi hankkia prepaid liittymä ja hoitaa pankkitilit ym. erilleen. Mietis tilannetta että vaikkapa yhteiseen tiliinne tuo mies tekee heti jonkun tyhjennyksen ja rahattomana pakottaa sut takaisin.
Mutta siis ratkaisu muuttaa erilleen on tässä ehkä se oikea ratkaisu vaikka ei lopullinen olisikaan.
Olet mielestäni yrittänyt kaikkesi tilanteen korjaamiseksi etkä varmasti voi itse tehdä enää enempää. Ja erityisesti tuo, että tilanne koko ajan pahenee ja nyt kuvioissa on jo fyysinenkin väkivalta kertoo että lähteminen taitaa olla ainut keino katkaista alamäki. Mies voi havahtua ja "tulla järkiinsä" tai sitten ei, mutta sinä et voi sitä pakottaa. Älä syytä itseäsi, vaan ajattele mikä olisi parasta sinulle ja lapsellesi.
Voimia ja siunausta sinulle elämääsi ap, toivottavasti kaikki vielä järjestyy parhain päin!
on tämä elämä ollut todellista helvettiä, nyt mies suunnittelee jos lapsen pyhäkoulua. Naimisiin mentäessä suunniteltiin yhdessä kirkosta eroa.
Kotona tunnelma aina ahdistava ja jännittynyt, riidan uhla koko ajan päällä. Riita voi alkaa ihan mistä vaan, esim jos en iloisesti hymyile kun hän tulee sisään ovesta.
Olen ollut syyllinen myös siihen, että ei päässyt veljensä vauvan kummiksi, itse en pysty ymmärtämään mitä olisin voinut tehdä että olisin sen aiheuttanut ja taatusti veli ja sen vaimo järkyttyisivät jos tietäisivät mitä kauheaa riitaa heidän valinta on aiheuttanut.
Kerran pahojen riitojen jälkeen heräsin yöllä että mies polvillaan lattialla vieressäni ja alkoi puhumaan et olisi parasta kun kaikki kuolisimme. oli kuitenkin miettinyt asiaa ja tullut siihen johtopäätökseen että emme saisi olla yhdessä kuoleman jälkeen vaan me (minä ja mieheni) jouduttaisi helvettiin ja lapsi yksin taivaaseen. oli näet ajatellut että minä myös haluan kuolla. Kauheaa :(
teistä ole tulossa seuraavaa Tyrnävä perhettä. Pitäisköhän sun lähteä väliaikaisesti asumaan johnkin turvakotiin tai kaverille? Toi kuulostaa tosi sairaalta.
Tollaset peräkylien miehet on näköjään ihan päästään pideltäviä!!
Oon tässä nyt viikon ajan selaillut ja hakenut googlen kautta eirlaisia viestiketjuja ja huomannut semmoisen jutun että tämä AP on jokaisessa viestiketjussa jollakin tavalla mukana!
Netistä on löytynyt erilaisia tarinoita oman miehen haluttomuudesta (koska mies ei halua ap keksinyt selvittää asiat omalla tavallaan ja alkanut pettämään varatun miehen kanssa), tämmöisiin ketjuihin! Joko nämä ap:t on sitten eri ihmisiä, tai tällä APllä on todella tylsä elämä ja on päättänyt saada tätä kautta huomiota (päässäkin tuntuu tyhjää lyövän).
En sano että AP välttämättä on sama tyyppi, mutta on kyllä käynyt mielessä kun nimimerkki aina sama yms.
Sairasta huomion hakemista se olisikin jos tälläistä tekisi!
Oon tässä nyt viikon ajan selaillut ja hakenut googlen kautta eirlaisia viestiketjuja ja huomannut semmoisen jutun että tämä AP on jokaisessa viestiketjussa jollakin tavalla mukana!
AP = AlkuPeräinen = ketjun aloittaja
teet väärin, jos _et_ jätä miestäsi. Ihan todella, tuo kuvaamasi on ihan klassinen väkivallan kaaren ilmentymä. Vähättely, eristäminen, lannistaminen. En ole yllättynyt, kun sanot, että kuvaan on viime aikoina tullut myös fyysistä väkivaltaa.
Ks. esim. http://www.lyomatonlinja.fi/Sivusto/50F51705-EB2E-4BFC-8C98-0221BBD814D…
On hyvä, että lähdet.
Toivon, että soittaisit Tukinaisen kriisipuhelimeen ja puhuisit asiantuntijoiden kanssa. Yhteystiedot ovat tässä:
Kriisipäivystys,
puh. 0800-97899, ma-pe
klo 9-15, la-su klo 15-21, pyhinä ja niiden aattoina klo 15-21.
Pysy rohkeana, toivotan sulle parempaa alkanutta vuotta!
- Tiitu
Ehdottomasti ero! Tsemppiä sulle ja lapsille. Pidä huoli itsestäsi. Onneksi olkoon oikeasta päätöksestä!
Ps. jos tilanne käy pahaksi niin älä epäröi hakea lähestymiskieltoa tms.