Nainen, oletko koskaan tehnyt (tai harkinnut) tätä?
Pitkällisen harkinnan jälkeen, johtuen jo vuosikausia jatkuneesta täydellisestä epäsuhdasta seksihalujen suhteen mieheni ja minun välillä olen aikomassa ehdottaa miehelleni vapautta sivusuhteisiin. Kaikkia keinoja on yritetty, mutta en yksinkertaisesti pysty haluamaan seksiä niin paljon, että se tyydyttäisi häntä. Mies haluaisi melkein joka päivä, kun taas minulle riittäisi varsin hyvin kerran-pari kuussa. Ymmärrän kuitenkin myös miestäni ja ihan vilpittömästi haluan tarjota hänelle tätä, mikäli suhteemme tällä pelastuisi.
Mikäli Sinä olet ollut vastaavassa tilanteessa tai Sinulla on mielestäsi muuten vain fiksua kommenttia tähän, olen hyvin kiitollinen!
Kommentit (6)
Ajattele sitä onnen ja hekuman hehkua miehesi kasvoilla, kun hän on vihdoin onnistunut löytämään sielun ja ruumiin kumppanin ja muistelee heidän yhteisiä hetkiään, suunnittelee tulevia tapaamisia, kihelmöi jännityksestä ja pitää kännykkänsä visusta piilossa sinulta.
Pystytkö seuraamaan tätä vierestä?
Miksi haluatte pitää liittonne kasassa?
Voisiko miehesi suostua jonkinlaiseen kompromissiin sinun vuoksesi?
Pahoin pelkään että suunnitelmasi tulee tuottamaan sinulle paljon pahaa mieltä, vaikka vilpittömästi pyrit hyvään.
vastaavaa on ehdotettu. en suotunut .
koin että moinen olisi ollut korkeintaan lopun alkua.
meillä parisuhde oli silloin katkolla ja olisi varmasti katkennut jos olisin käyttänyt tuon "oikeuden".
Mutta käänteisessä tilanteessa - mieheltä oli halut hukassa. Ehdotin, että hakisi motivaatiota toisen sängystä. Kävi, ja löysi halunsa. Myös minä sain samalla luvan seksiin muiden kanssa ja olen sitä käyttänyt.
Mutta olen silti samaa mieltä kuin edellinen, joka piti avointa suhdetta lopun alkuna. Meille se on ehkä ennemminkin suhteen tekohengitystä. Ei haluta erota vielä, kun lapset on niin pieniä. Ja mistäs sitä tietää, saatetaanhan me vaikka jossain vaiheessa vielkä löytä toisemme. Vaikkei tämä varmaankaan ole paras tapa etsiä... Ahdistuksen tämä on kuitenkin vienyt pois molemmilta ja antanut mahdollisuuden jatkaa.
Arvostan AP:n avoimuutta ja halua etsiä ratkaisua vaikeassa tilanteessa. Ongelma on kuitenkin siinä, että mies ei välttämättä halua vain seksiä vain seksiä juuri vaimonsa kanssa!! Tällöin tuo ei tietysti auta mitään.
Puhun nyt itse omalla kokemuksella ja valitettavasti minun mielipide on, että halujen epätasapainoon ei ole olemassa ratkaisua: uuden kumppanin kokeilu ei auta, kun haluaa juuri sitä omaa, "sääli-/velvollisuusseksi" ei auta, koska siinä ei ole mitään kiihottavaa, kun huomaat kilometrin päähän ettei toista oikeasti kiinnosta yhtään jne.
Vaikea, ellei jopa mahdoton tilanne. Valitettavasti.
ettei minulle mikään ole pahempaa kuin saada seksiä säälistä/velvollisuudesta yms.
oman "arvoasteikon mukaan" huono seksi häviää aina hyvälle fantasialle&masturbointisessiolle.
Sääli/velvollisuusseksi on varmin tapa jolla seksistä tehdään juuri sitä jyystämistä, aivotonta panemista joka ei anna kummallekkaan kuin pahan mielen.
mutta millä sen liekin sitten sytyttää tai ylläpitää, siinäpä pohtimista niin miehelle kuin naisellekin!
Haluaisin pyytää sinua miettimään sitä, että miehesi voi rakastua seksipartneriinsa. Yleensä kai ajatellaan, että jotkut harrastavat seksiä ilman syvempää kiintymystä tai että kiintymys ja rakastuminen ovat seksin edellytykset. Minä ajattelen, että seksi vois myös herättää ne tunteet.
Kieltämättä vaikea tilanne. Toivon että keskustelette miehesi kanssa huolella. Jos annat luvan ja miehesi haluaa seksiseuraa muualta, ehdotan että jotensakin säännöllisesti keskustelette asioiden kulusta ja vaikutuksista suhteeseenne.
Arvostan rohkeuttasi. Toivottavasti myös miehesi arvostaa sinua ja pitää juuri teidän suhteenne etusijalla. Toivottavasti asiat kääntyvät hyvälle tolalle, päätitte sitten niin tai näin.