Auttakaa urpoa lohifileen kanssa.
Missä asteessa uuniin ja kuinka pitkäksi aikaa. Mitä mausteita? Kyseessä 1 kg. Ekaa kertaa väsään perheelle lohiruokaa.
Kommentit (4)
Rapiat 200 astetta ja 30-40 minuuttia. Mausteeksi vaikka sitruunamehua ja runsaasti pippuria ja suolaa ja sitten uuniin.
Itsehän pidän "lohkeavasta" lohesta enkä vetisestä. Siksi vähän kauemmin uunissa.
Ihan ekana laittaisin lohen paistopussiin, muuten räiskyy pitkin uunin seiniä ja pohjia. Tai sitten johonkin kannelliseen vuokaan... jos ei ole, niin vedä vaikka folio vuoan päälle.
Pistä parisataa astetta, ja sellaset 45 minuuttia varmaan piisaa. Voit vaikka haarukalla vähän tökkästä sit paksuimmasta kohdasta, jos lähtee hyvin sellasiksi "hiutaleiksi" irtoomaan, on kypsää.
Jos sulla ei kummempia mausteita kaapissa, niin laita vaikka vähän ja sitruunapippuria. Jos sulla on sitruuna, niin voit vetää sen slaisseiksi ja laitella siihen lohen pinnalle. Pitää lohen tosi mehukkaana ja tulee mukava sitruunan maku. Sit voi tosin unohtaa ton sitruunapippurin, ja laittaa vaikka vaan suolaa ja vähän valko- tai mustapippuria.
jos nahka on, laita se ensin vähäks aikaa nahkapuoli ylöspäin uuniin ja n 10 min kuluttua voit helposti kuoria nahan pois. suolaa ja pippuria. sitten tilliä ja sitruunaa. valmis tartar-kastike on hyvää lohen kanssa. mä syön yleensä inkiväärimurskaa sen kanssa.