Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ovulaatiokivut - kokemuksia?

Vierailija
24.10.2011 |

Olen kärsinyt yli vuoden ajan lähes joka kuukausi kierron puolivälissä (alkaa 13. tai 14. päivä) kivuista alavatsassa ja selässä, lähinnä vasemmalla puolella. Kipu kestää mietona jopa 5 päivää, kovempi ja häiritsevämpi kipu päivän, pari. Kivut alkoivat sen jälkeen, kun kuukautiset palasivat toisen lapsen syntymän jälkeen.



Lääkärin mielestä normaalia ovulaatiokipua, mutta itse panikoin että voiko olla jotain muuta, kun kipu kuitenkin kestää noin kauan ja tuntuu tosi tukalalta. Lisäksi varsinkin ovulaation aikana mutta muutenkin, on jonkun verran yhdyntäkipuja.



Lääkäri määräsi nyt Anaprox-nimistä kipulääkettä, en ole vielä päättänyt kokeilisinko ensi kuussa.



Onko muilla kokemuksia vastaavasta, kivuista tai hoidosta?



Vastauksista kiitollinen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
24.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niiden liittyvän endometrioosiin, joka mulla todettiin lapsettomuutta tutkittaessa. Mutta voihan oviskipuja olla terveilläkin. Otan niihin tulehduskipulääkkeitä, yleensä Buranaa.

Vierailija
2/7 |
24.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kun menkat taas alkoivat(n.7kk)viidennen lapsen syntymän jälkeen tunnistin oviksen joka kerta. Aina kierron puolivälissä vatsa muuttui niin kipeäksi ja liikkumisaraksi, että normi kävelykin piti jättää väliin. Menkka-oireita ei ollut sitten lainkaan, tai no ehkä lievää vatsan turvotusta.

Kuudes lapsemme sai alkunsa vasta vuoden yrityksen jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
24.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleensä puoli vaihtelee kuukausittain. Ei kylläkään kestä kuin vuorokauden. Kipu tuntuu myö selässä ja saattaa olla pientä vuotoa päivän ajan.

Vierailija
4/7 |
24.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paheni ja piteni monipäiväisiksi lasten syntymän jälkeen. Uskon sullakin olevan kyse ihan tavallisesta oviskivusta.

Vierailija
6/7 |
24.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En siis ole ainoa... mutta kestääkö kipu myös teillä päiväkausia?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä tavalla sinulla todettiin endometrioosi?



Tuota lääkäri mullekin väläytti, vaikka oli enemmän oviskipujen kannalla, mutta sanoi että pitää tutkia labroscopialla, tai siis leikkauksella eikä sitä muuten voi todeta.



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän