Sanooko miehesi koskaan lapsille TURPA KIINNI ?
Meillä mies joskus suuttuessaan saattaa karjaista 4-vuotialle NYT TURPA KIINNI ja siihen ei auta mennä väliin sanomaan että rauhoituhan nyt. Itse en tykkää tuollaisesta kielenkäytöstä ja mielestäni voisi sanoa esim. NYT HILJAA! Miten teillä muilla?
Kommentit (23)
täräytän että " nyt se turpa väkki hetkeksi kiinni" . tosin sävy ei varmaankaan ole kaikista pelottavin.
mutta kyllä tuo turpa kiinni on jo liian paksua. Täytyy vaan yrittää sanoa miehelle että yritä nyt hillitä kielesi. Ja vaikka eroaisimme niin tuskin miehen kielenkäyttö muuttuu...
ap
Joskus kun on koko päivän pyytänyt kauniisti ja käskenyt tiukemmin " olemaan hiljempaa" , menee lopulta hermo ja huudan että " turpa kiinni, arponen!"
Ei kaunista kielenkäyttöä kyllä.
Kukaan ei ole täydellinen!! Uskon, että jokainen vanhempi menee jonkin rajan yli, mutta pahoinpitelyt, lyöminen ymss ovatkin jo sitten ihan eri juttuja ja niitä en kertakaikkiaan voi sietää!
ovat oppineet puhumaan rumia." Varmaan tarhasta" ....niinpä!!!!!Kattoisivat vanhemmat joskus itseään peiliin.
Ehkä teen tästä nyt liian ison numeron, mutta kun aina miehen sanoessa noin lapsille sattuu niin sydämeen lapsen puolesta. Olen ehkä liian tunteellinen.... :) Kiitos kaikille tähän asti vastanneille.
ap
Vierailija:
Kukaan ei ole täydellinen!! Uskon, että jokainen vanhempi menee jonkin rajan yli, mutta pahoinpitelyt, lyöminen ymss ovatkin jo sitten ihan eri juttuja ja niitä en kertakaikkiaan voi sietää!
Ihania ne ihmiset jotka ei koskaan hermostu. Toisaalta kaikkien lapset ei myöskään ole hermoja raastavia. Ihan on minusta luonnekysymys, meillä räjähdellään, mies on se rauhallisin. Minusta vois sanoa paljon pahemminkin.
Tms. Joten TURPA KIINNI! se tulee olemaan. Kauhea ajatus että lapselle ei saisi suuttua.
" et niin metsä vastaa kuin sille huudetaan" ?????
Meillä kunnioitetaan lapsia myös ihmisinä,ei huudella tollasia törkeyksiä lapsille ja myös lapset kunnioittavat silloin vanhempia.
harva se päivä ja ainakaan minä en sitä ajanutkaan tällä viestillä takaa etteikö lapsille saisi raivostua, mutta kun tuo miehen kielenkäyttö käy korviin... Mutta kuten sanoin olen ehkä liian herkkä tuollaiselle koska en itse siihen ole tottunut.
Vierailija:
" et niin metsä vastaa kuin sille huudetaan" ?????
Meillä kunnioitetaan lapsia myös ihmisinä,ei huudella tollasia törkeyksiä lapsille ja myös lapset kunnioittavat silloin vanhempia.
Että sitten pitää tästäkin asiasta ottaa tuollainen " et kunnioita lastasi" juttu. Kumpi noista sanoista on sun mielestä edes kirosana?! " Suu suppuun!" mä olen kuullut vain täällä av:lla täydellisiltä äideiltä. Kyllä tuo turpa kiinni on ihan yleisesti käytetty.
miehelle kaikki kaikessa. Ja pistän vain korvat kiinni. Mies tekee niin paljon hyvää lapsille että se kyllä kompensoi tuon muutaman kerran turpa kiinni-sanomiset. Me kaikki vaan olemme niin erilaisia ja meillä kaikilla on erilaiset temperamentit.
ap
Vierailija:
Että sitten pitää tästäkin asiasta ottaa tuollainen " et kunnioita lastasi" juttu. i]
Ja että yleinen sanonta.....?Luoja mitä ihmisiä täällä.Ja että lasta ei tarvitse kunnioittaa.Meillä on 4 lasta.Kaikki ovat erittäin hyvin käyttäytyviä.Monet sitä usein päivittelee.Totuus on et lapsia on todellakin kunnioitettu ja näin myös lapset kunnioittaa vanhempia!Meillä ei turpa kiinni huudeta kenellekään!
kun lapset on jo sängyissään ja puolikin tuntia saattaa kuulua meteliä ja pissahätää, janoa tms. pelleilyä. Silloinkaan ei saisi hermostua, mutta joskus voi hermostua parempikin vanhempi.