Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä diagnoosi ihmisellä, joka avuttomaksi heittäytymällä ajaa muut hulluuden partaalle?

Vierailija
12.10.2011 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vetämään niin on olemassa sellainen kuin riippuvainen persoonallisuushäiriö. Läheisriippuvaisuus taas on ihan eri asia. Hitto kun läheisriippuvuudelle onkin keksitty niiiiin typerä termi joka aina sotkee.

Ihmiset jatkuvasti käyttävät läheisriippuvuus-termiä aivan päin honkia. Se ei tod. ole toisesta ihmisestä riippuvuutta. Oikea termihän olisikin "kanssariippuvainen" tai vastaava (siis korvaamaan termin "läheisriippuvainen).

No, kannaattaa T. Hellsteniä lukea ainakin, sieltähän se avautuu, jos on avautuakseen...

Vierailija
2/4 |
13.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen viimeaikoina katsellut yhtä naista joka tekee kaikkensa voidakseen sabotoida oman perheensä talonrakennusurakan. Nainen on siis kotiäitinä, ja mies käy päivätöissä. TÄmän lisäksi mies rakentaa taloa iltaisin. Paitsi, ettei pääse sitä rakentamaan kun mamma määkii koko ajan, että ensin pitää syöttää lapset ja sit pitää viedä ne harrastuksiin ja sit pitää puoli seitsemän tulla panemaan ne nukkumaan ja pesemään niiden pyllyt, kun mamma ei itse pysty.



Miehellä on aputyövoimaa kolme ammattilaista, jotka odottaa siellä,että mies kävis näyttämässä piirustuksia ja selittämässä, mitä on sovittu minkäkin putkimiehen tai kaivurikuskin kanssa eli miten hommaa jatketaan ja mitä pitää ottaa huomioon - sellaista tyypillistä johtamistyötä - mutta mamma ei siis päästä edes sitä tekemään. Ja jos siksi kahdeksi tunniksi joku ilta päästääkin, niin soittaa kuitenkin välissä haukkuakseen miehen siitä, että ei oo jotain roskista viety. Ne miehet sit seisoo siellä puolella teholla.



Kukaan ei oikeasti VOI olla noin avuton, sen on pakko olla ihan tahallista. En mä kyllä myöskään ymmärrä, miksi joku kusee tuolla lailla omilla housuilleen - ihan vaan siksikö, että mamman täytyy saada tuntea itsensä tärkeäksi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vetämään niin on olemassa sellainen kuin riippuvainen persoonallisuushäiriö. Läheisriippuvaisuus taas on ihan eri asia. Hitto kun läheisriippuvuudelle onkin keksitty niiiiin typerä termi joka aina sotkee.

Vierailija
4/4 |
13.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuvaisesta persoonallisuudesta kärsivät saattavat alistua toisten ihmisten tahdon alle harhautuneessa yrityksessään saada toinen lupaamaan hoivaa ja suojelua. He saattavat ajatella olevansa kyvyttömiä tai esiintyä kyvyttöminä selviämään itsenäisesti jokapäiväisestä elämästään. Samalla he saattavat pelätä, että itseluottamuksen tai pystyvyyden näyttäminen johtaisi hylkäämiseen ja jättämiseen. He vaativat neuvoja ja vakuuttelua tehdessään pienimpiäkin päätöksiä. He eivät tee aloitteita ja antavat muiden päättää elämästään, joskus jopa asuinpaikastaan tai työpaikastaan. He pelkäävät voimakkaasti, ettei heitä hyväksytä, joten he pyrkivät tavattomasti miellyttämään. Heistä on vaikea olla eri mieltä asioista tai torjua pyyntö, erityisesti, kun sen esittää henkilö, josta he ovat riippuvaisia. He alistuvat uhkailulle eivätkä näytä oikeutettuakaan vihaa pelätessään vieraannuttavansa muut. Saadakseen tukea, jota he luulevat tarvitsevansa, he saattavat tehdä vapaaehtoisesti epämiellyttäviä asioita, alistua kohtuuttomille vaatimuksille ja sietää sanallista, fyysistä tai seksuaalista väkivaltaa.



http://www.poliklinikka.fi/?id=1728263&page=5575414