Minkä värin yhdistäisit sisustuksessa joulunpunaiseen/viininpunaiseen ja valkoiseen?
Tarvitsee vielä jonkun kolmannen mielestäni. Entäpä sitten metalliosat? Kultaa vai hopeaa, siis esim. lampunjalat jne.
Kommentit (10)
Sitähän voisi toistaa muissa huoneissa muiden väriyhdistelmien kanssa. Kiitos ideasta! ap
ehdottomasti. Musta on aivan liian kova. Tuo cafe latte -tyylinen väri pehmentää kovaa punaista ja valkoista. Harmaa on hyvä, jos punainen menee hieman oranssiin päin. Pitää aina olla kylmän vastapainona lämmintä ettei tule kolkko.
Mulle tulee mieleen jouluvärit, jos pistää joulunpunaista, harmaata ja valkoista. No, ehkä materiaaleilla on merkitystä, jotta tätä mielikuvaa ei sitten käytännössä tule. Itselle tuli myös mieleen joku taitettu väri riippuen tarkalleen teidän väreistä. Harmaa tosin sopii, jos tulee paljon hopea-metallia.
Jos puhutaan puhtaasta valkoisesta, siihen ja punaisiin voi liittää siniharmaata, vihertävän sinisiä sävyjä (erityisesti sen viininpunaisen kanssa). Näihin metalliksi hopea/teräs tai musta.
Lämpimään voi taittaa hiekan ja beigen sävyillä, tai (puna)oransseilla, lämpimillä murretuilla keltaisilla, vaalealla metsänvihreällä... Ja metalliksi kulta/antiikkipatinoitu ruskea/gunmetal
tai jos ei halua mustaa, niin (tumman)harmaa käy hyvin. Olen nähnyt ihanan asunnon, jossa oli pääväreinä tummanpunainen, valkoinen ja musta. Lisäksi oli pari suurikokoista maalausta, joiden värit oli enemmän siniseen ja turkoosiin.
Valkoinen käy kaikkeen.
Punaisen kaveriksi sopii hyvin esimerkiksi vaaleansininen. Pinkki tai oranssikin kävisivät. Näissä on ihan eri fiilikset, joten tietysti riippuu ihan kodin tyylistä.
Harmaa, punainen ja valkoinen on myös harmoninen yhdistelmä, mutta kannattaa välttää niitä jouluisimpia sävyjä punaisesta ja harmaasta.
Eli vihreää. Oliivinvihreää tai sitten sellaista kirkkaampaa, tummaa limenvihreää.
samoin fuksia.
Mutta luulen, etä ap haluaa pelata varman päälle, jolloin suosittelen beessiä ja hopeaa.
terv. sisustaja
hopeaa metalliosat.