Kuvitteellinen tilanne, miten toimisit?
Huomaat järjestäessäsi keittiön kaappia, että sen takaosassa on pullo punkkua, jossa pohjalla vähän, ehkä reilu desi viiniä. Juot sen, että saat vietyä pullon pois. Juuri sillä hetkellä ovisummeri soi, painat sitä ja kun lapseksesi luulemasi tulee oven taa, huomaat, että se onkin lapsesi opettaja. Mitä teet?
Kommentit (7)
ja syön nopeasti raakaa valkosipulia ja menen avaamaan oven joku kuorimaveitsi kädessä, essu edessä touhukkaana :D
juo lasillisen viiniä keskellä päivää ei kerro kenestäkään yhtään mitään. Eli miksi panikoida?
pahanmakuiseksi jo parissa päivässä. Varsinkaan jos ei kylmässä säilytä. En mä sitä joisi, mutta siis miksi lapsen ope tulisi meille?
En oikein keksi mitään syytä. Mutta mitä muka tossa tilanteessa pitäis tehdä? Olla ihan normaalisti. Kai sitä nyt saa lasin viiniä juoda.
ilman mitään enempiä järjestelyjä tai teeskentelyjä. TOsin mä vähän kyllä ihmettelisin,e ttä miksi opettaja tulee kotiin, se on kai aika epätavallista.
Tosin epätavallista ois sekin, että mä joisin jotain kaapin perälle viikkokausiksi unohtunutta etikkaa. VIini muuttaa makunsa jo parissa päivässä. Kastikkeeksi se kelpaa pari viikkoa, mutta ei sitä enää juo. Enkä mä muutenkaan ole mikään viemäri, joka kaiken pilaantuneen tai pilaantumassaolevan nielee.
mitään. En olisi edes juonut jonnekin kaapin perälle unohtunutta etikkaa. Ja jos olisi ollut tuoretta viiniä, niin en olisi ollut siltikään moksiskaan. Miksi olisi pitänyt? Saa kai sitä lasin viiniä juoda omassa kotonaan olkoon oven takana sitten vaikka tasavallan presidentti.
laittaisin intiaanikypärän päähäni, tanssisin eteisessä rytmikkäästi ympyrää ja huutaisin "uli-uli-uli-uli-uli" kimeällä äänellä. Opettaja yhtyisi tanssiin ja huutoon, ehkä myös kaivaisi laukustaan huilun ja lurittelisi vähän iloisesti.
lämpimässä ollutta, avattua viiniä? Sehän voi olla pilalla?
Mutta jos olisin juonut niin varmaan painaisin opettajan sisään rappuun, pesisin salamannopeasti vähän hampaita ja joisin lasin vettä, ja sitten toimisin normaalisti.