Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ratikalla kulkemisesta - miten pysäytetään??

Vierailija
10.10.2011 |

Tyhmä kysymys, mutta kun haluaa nousta pysäkiltä ratikkaan, pitääkö sille viitata niinkuin bussille?



En viitsisi varmuuden vuoksi turhaan viittailla idiootti-maalaisen näköisenä, jos se ei ole tarpeen. En ole ihmisten nähnyt viittovan ikinä.

Mutten ymmärrä miten se ratikkakuski sitten tietää että ne ihmiset haluaa kyytiin juuri siihen, jos on siis sellainen pysäkki, johon pysähtyy useampiakin ratikoita.



Vai pysähtyykö ne aina automaattisesti joka pysäkille? (Jos näin, niin miksi niissä sitten on sisällä ne samanlaiset pysäytysnappulat kuin bussissa, vai tartteeko niitäkään painella ollenkaan, pysähtyykö joka pysäkillä kuitenkin?)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa pähkäilin, kun kesällä eksyin suurkaupunkiin.

Vierailija
2/8 |
10.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta keskustassa on aina joku jäämässä pois tai nousemassa sisään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

..Pitää viitata samoin kuin busseille. Muuten voi jäädä työpaikkamatka aamukuudelta väliin.:)



Eli jos olet ainoa henkilö ratikkapysäkillä, voit ihan hyvin viitata ratikalle. Jos taas rautatientorilla kello 17 viittoilet ratikoille, saatat vaikuttaa maalaiselta.:) Mutta tosiasiassa ketään ei sekään kiinnosta.:) t:Kaupunkilainen

Vierailija
4/8 |
10.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oven saa auki sekä sisä- että ulkopuolelta napista painamalla.



Kerran on mennyt kutonen ohi, kun vaan nökötin yksin pysäkillä ja odotin, että pysähtyy :)



Vierailija
5/8 |
10.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

riippuen siitä onko paljon ihmisiä liikkeellä vai vähän ja ollaanko keskustassa vai ei. Olen joskus tehnyt pitkää päivää ja töistä päästyä istunut yksin nelosen reitillä Katajanokan päässä, ja kyllä sille on huitoa pitänyt. Joskus ei jää ketään kyydistä, siinä iltamyöhällä Ritarihuoneen kohdalla.

Vierailija
6/8 |
10.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

helpotat kuljettajan työtä. Ja idiootimpaahan on antaa oman ratikan mennä pysähtymättä ohi kun ei halua näyttää "maalaiselta". Kun nousee etuovesta voi myös tervehtiä kuljettajaa jos haluaa.

On ollut mukava huomata, että yhä useammat tervehtivät bussikuskia kun nousevat kyytiin.



Stadilainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse viitata 🙂

Kuski kyllä pysähtyy joka pysäkillä, jolla on matkustajia.

Vierailija
8/8 |
28.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos (väärästä) tiedosta näin yhdeksän vuoden jälkeen.