voi kunpa olisi jo joulu
Kommentit (4)
ensimmäinen joulu ja lähisuku kokoontuu ensimmäistä kertaa meille viettämään joulua. Ainut mikä harmittaa on se että olen silloin toista kuukautta hoitovapaalla, joten rahaa ei ole laittaa joululahjoihin ja jouluruokiin kuten aikaisempina vuosina. :( Sukulaiset tietysti ostavat lapselle lahjoja ja tuovat ruokia tullessaan, mutta tympii kun itsellä ei ole varaa ostella joululahjoja..
rihkamaa ja mammonaa viemässä pois huomiota siitä joulun tärkeimmästä asiasta. Siitä että meille on syntynyt Vapahtaja.
Sukulaiset tietysti ostavat lapselle lahjoja ja tuovat ruokia tullessaan
Äläs nyt liikoja luule!
Ihan yhtä huono rahatilanne meillä on!
Hyvä jos saadaan omille lapsille ostettua yhdet lahjat!
Ja pitäisi sinun lapselle vielä ostaa lahjat?
Ja kaikki ruoat?
Huh huh.
Sukulaiset tietysti ostavat lapselle lahjoja ja tuovat ruokia tullessaan
Äläs nyt liikoja luule! Ihan yhtä huono rahatilanne meillä on! Hyvä jos saadaan omille lapsille ostettua yhdet lahjat! Ja pitäisi sinun lapselle vielä ostaa lahjat? Ja kaikki ruoat? Huh huh.
Meillä on aina ollut tapana (siis siitä asti kun me lapset olemme muuttaneet pois kotoa) viettää joulua niin että kokoonnumme äitimme luo ja jokainen vie ruokia mennessään, lisäksi on ollut tapan ostaa lahjoja myös aikuisille. Asia on puhuttu selväksi jo viime jouluna, kun odotin esikoista, että tänä vuonna meillä ja kaikki tuovat ruokia tullessaan. Lahjoja tiedän varmasti ainakin mummien ja sisarusteni tuovan lapselle.
ensimmäinen joulu ja lähisuku kokoontuu ensimmäistä kertaa meille viettämään joulua. Ainut mikä harmittaa on se että olen silloin toista kuukautta hoitovapaalla, joten rahaa ei ole laittaa joululahjoihin ja jouluruokiin kuten aikaisempina vuosina. :(
Sukulaiset tietysti ostavat lapselle lahjoja ja tuovat ruokia tullessaan, mutta tympii kun itsellä ei ole varaa ostella joululahjoja..