Jos lääkekuuri määrätään viikoksi, kuinka monta vuorokautta tarkoitetaan?
Eli jos kuuri aloitetaan ma-iltana, milloin on viimeinen annos?
Kommentit (12)
Eli jos kuuri aloitetaan ma-iltana, milloin on viimeinen annos?
eli 14 pilleriä.
viikon kuuri ja 2 krt vrkssa = 14 annosta
Mun viikossa on 7 pv. Ihmettelen vaan että kuinkahan paljon niitä sun viikkoon mahtuu...
= 7 vuorokautta. Tableteissa pakkauskoot saattavat olla sellaisia, että esim. yhdellä tabletilla määrä heittää jompaan kumpaan suuntaan, mutta se on merkityksetöntä. Jos sulla on esim. v-pen megaa 20 tabl annoksella 1x3, niin syöt ne kaikki ja kuuri oli siinä. Ei tarvitse ostaa 30 tabl. pakkausta syödäkseen 21 tabl. viikon aikana.
Jos sulla on taas 15 tabletin pakkaus ohjeella 1x2 viikon kuuri, niin on sama syödä myös se viimeinen pilleri kuin jättää kaappiin lojumaan. Kuurin kesto tälloin siis 7 ja puoli päivää.
kun lääkäri määrää esim. 2xpäivässä lääke, tietysti se tarkoittaa vuorokaudessa. Mielestäni erikoislääkärit huomaa tämän vipan, olen niin monta kuuria saanut niin ja niin monta pilleriä päivässä!
Eikö tuo nyt ole selkeästi sama asia?
Toki tässäkin kohtaa apteekissa neuvotaan kyllä. Suurinta osaa lääkkeistä ei tarvitse nousta yöllä ottamaan, vaan se vuorokausiannos jaetaan sille valveillaolo ajalle, jolloin nyt voidaan puhua vaikka päivästä.
Eli kuten siellä ala-asteella opetettiin, niin viikossa on seitsemän päivää, ja jos kuuri aloitetaan maanantaina, niin viimeinen annos otetaan sunnuntaina.
Yleensä esim. Amoxin Comp -paketeissa on enemmän tabletteja kuin viikon mittainen kuuri vaatisi, joten syön kymmenen päivää ikään kuin varmuuden vuoksi.
Muitakin lääkkeitä syön päivän tai pari yli määrätyn ajan, varmuuden vuoksi ja jos vaan tabletteja on.
joten varmaankin hänen pitää ottaa lääke vielä maanantaiaamunakin. Aloituksesta ei tosin ilmennyt vuorokaudessa otettavien annosten määrä.
Eli kuten siellä ala-asteella opetettiin, niin viikossa on seitsemän päivää, ja jos kuuri aloitetaan maanantaina, niin viimeinen annos otetaan sunnuntaina.
Jos pakkauksessa on tabuja kymmenen päivän kuuria varten ja lääkäri on määrännyt vain seitsemän päivän kuurin, niin ei ne siellä apteekissa ala poistamaan purkista ylimääräisiä pillereitä. Eli silloin syödään vain se seitsemän vrk jotka lääkäri on määrännyt eli kuuri loppuu silloin.
Ja vastaus alkuperäiseen on että maanantaiaamuna otat viimeisen lääkkeen eli olet silloin ottanut yhteensä 14 pilleriä annostuksen ollessa 2tabua/vrk seitsemän vrk:n ajan.
Z