Mitä pk-seudun pienillä tänään välikausihaalarin alla?
Meillä body, sukkahousut ja collegepöksyt ja hyvin pärjättiin. Mutta ilmeisesti olisi pitänyt olla vaikka minkälaista välihaalaria, vai? Lapsi 1 v 2kk.
Kommentit (10)
oloasun housut (ohutta fleeceä), lyhyt- ja pitkähihainen trikoopaita, sukat.
Lisäksi lämmin pipo ja lämpimät rukkaset. Ainakin meidän lapsella kädet ja korvat palelee herkimmin, muuten voi olla vaikka kevyempikin varustus.
Eihän ollut tänään mitenkään erityisen kylmäkään... Helsingissä oli ainakin n. 12 astetta.
sukkikset, pitkähihainen t-paita, mekko ja fleecehuppari
Haalarin alla oli trikoohousut ja pitkähihainen paita. Päässä ohut myssy ja käsissä ohuet hanskat.
Haalarin alla sisähousut, pitkähihainen ja fleecehousut.
Vasta lähempänä nollaa. Normaalit sisävaatteet oli haalarin alla (body, pitkähihainen trikoopaita, collegehousut ja sukat). Vk-haalari, ohut pipo ja ohuet hanskat. Lapsi 1 v 2 kk.
4-vuotiaalla muuten sama asustus, paitsi bodyn tilalla t-paita ja hanskoja ei halunnut käsiinsä, päässä lippis.
"legginsit", t-paita ja sukat.
Kiskoi pipoa ja kevyitä hanskoja pois, koska oli hiki päässä ja selässä.
välikausihaalari, kun sadehaalarissa on ohut vuori? Joka tapauksessa alla oli normaalit sisävaatteet (collegehousut, sukat ja body). Päiväkodissa olivat pitkää ulkoilua varten pukeneet lisäksi fleecepusakan. Päässä ohut pipo.
Lapsi oli käsiä myöten lämmin, vaikkei ollut edes hanskoja. Ei hikinen kuitenkaan.
Collegehaalari, ei vielä sukkiksia. Hyvin pärjättiin.
Helsingissä oli ainakin iltapvällä niin lämmin, että kaikki, joilla oli ulkoasun alla enemmän kuin 1 ohut kerros vaatetta (esim. trikoopaita ja collegehousut), olivat hiestä märkiä.
vaan t-paita, pitkähihainen ohut paita, collegehousut ja sukat sekä ohkanen fleece-takki.