Menkkamainen selkäjomotus rv 24
Hei !
Mieltäni askaruttaa tämä jatkuva menkkamainen alaselkäkipu ja jatkuva supistelu. Rv on vasta 24+5 ja tuntuu siltä kuin olisi jo synnyttämään menossa. kärsin koko eilisen illan taas ( joka viikkoista ellei päivästä ) kovista supistuksista sohvalla maatessa työpäivän päätteeksi. Oli jo niin huono olo että piti ihan kontata pitkin lattioita. Aamulla sitten heräsin supistukseen ja tähän kamalaan alaselkäjomotukseen , ihan kuin olisi menkkarit. kuuluuko asiaan ???
viime lauantaina jouduin soittamaan äippäpolille mut ei nekään sanonu muuta kuin että lepää ja juo. Lääkäriinkään tässä kaupungissa ei pääse ellei ole kuolemansairas. . ja jonot on pitkiä myös neuvolalääkäriin.
Ei olisi vielä aika vauvan tulla.
minkki 24+5
Kommentit (3)
Mulla on ollut supisteluja ja kipeitä sellaisia jo viikkotolkulla ja vaikka teen vain istumatyötä konttorissa niin töissä aina pahenevat. Öitä olen joutunut valvomaan ja juoksemaan äippäpolilla ihan alvariinsa. Kohdunsuuta on seurailtu ja vaikka ovat olleet napakoita nuo supistukset niin eivät ole onneksi saaneet tuhojaan aikaan kohdunsuulla. Saikulla olen ollut kahteen otteeseen 1 1/2 viikkoa kerrallaan, eli yht. kolme viikkoa ja kyllä on olo ihan erilainen. Tämän viikon olen taas ollut töissä ja hyvin on mennyt. Supistelee kyllä mutta ei niin paljon kun aiemmin. Selkää polttaa aikaajoin mullakin, mikä on nyt uusi riesa ja en oikein tunnista liittyykö supistuksiin vai jotain muuta... Kontrolli mulla on taas viikolla 28 äippärillä ja sitten ehkä jo lepoa loppuun asti, niin uhkailivat : ( Katsotaan nyt.
Suosittelen viikon kahden lepoa sullekin töistä niin olo ihan toinen. Ja siis lepäät sen saikun, etkä touhuile kummempia ja juokse kaupoissa ; ) Ovat meilläkin aika nuovia tuolla sairaalalla, mutta jos eivät ota sinua vastaan kun soitat niin sitten marssit sinne ja VAADIT että joku katsoo sen sun kohdunsuun. On kyllä aika noloa mun mielestä mennä sinne " ruikuttamaan" mutta nyt on kyse sun lapsen tulevaisuudesta. Onnea matkaan
Sofiia rv 22
ja niin vähän arvelinkin että näin, se vaan on hyvä kuulla kokemuksia. neuvolasta yritti saada mulle lääkäri aikaa tälle tai ens viikolle, mut ei saanu , kaikki ajat oli täysi . pääsen onneksi sitten 15 pv. ja toivotaan että sinne asti päästään.
Kyllä se vaan on levättävä ihan täysin jos näin määrätään , ei auta riskeerata kummankaan terveyttä.
kiitos vielä :)
minkki
Mitä neuvolassa sanotaan? Menkkamainen selkäkipu on minulla liittynyt supistusten kanssa vasta synnytykseen. Neuvolalääkärihän voisi määrätä alkuun vaikka viikon sairaslomaa ja kokeilisit levätä todellakin sen viikon. Kamalaa, jos ei saa kunnolla levättyä ja joutuu vaikka sairaalaan pitkäksi aikaa makaamaan ennenaikaisen synnytyksen uhan vuoksi.