Lapseni 7kk söi äsken makkarakeittoa.
Perunaa, porkkanaa, lanttua, selleriä, purjosipulia ja Pajuniemen saunalenkkiä. Sauvasurvimella soseutin. Ja kyllä maistui. En jaksa enää tehdä vauvanruokia erikseen. Mitä haittaa tästä nyt voi olla? Uskaltaako tällaista myöntää edes tehneensä? Oma äitini on tähän asti ihmetellyt, miten tarkkaan olen katsonut lapseni syömisiä. Me ollaan kuulemma vauvoina alettu tosi nopeasti syömään ihan tavallista ruokaa ja ihan tavallisia meistä myös tuli. Antaako kukaan muu alle 1 vuotiaalle "tavallista ruokaa"?
Kommentit (14)
oli ehkä prinssinakin verran makkaraa. Ei siis kovin paljon. En voi pitää sellaista määrää vaarallista. Vaarallisempaa mielestäni kontata lattioilla ja nuoleskella sen jälkeen käsiään. Emme ylipäätään juuri käytä suolaa, mutta mitä haittaa oikeasti pienestä määrästä suolaa on vauvalle? ap
ja pienen lapsen munuaisille kaikki lisatty suola on ylikuormitusta. Eli kylla, prinssinakkikin on liikaa, ei ehka yhden kerran mutta jos kuuluu vahankaan tavalliseen ruokavalioon. Miksi turhaan vaenvangalla ylikuormittaa lapsen munuaisia juuri makkaralla, samaa hintaan voit tehda vaikka jauhelihakeittoa johon et lisaa suolaa? Vahalla vaivalla saastat lasta myohemmilta terveysongelmilta.
Meillä 9kk juo jo tavallista maitoa ja syö samaa ruokaa kuin muutkin.
Makkaraa varsinkaan ei suositella isommillekaan lapsille, saati 7-kuiselle:/ Tee mieluummin lihakeitto ja maustat yrteillä sen lihan, ilman suolaa.
Tein jauhelihakeittoa 8kk ikäiselle. Eihän siinä mitään, tuttuja raaka-aineita. MUTTA. Miten maustatte alle 1-v ruoan???
Pienissä määrin suolan sisältämä natrium on elimistölle tarpeellinen kivennäisaine. Imeväisiässä suolaa ei kuitenkaan pidä käyttää, sillä imeväisikäinen saa tarpeellisen määrän suolaa äidinmaidosta ja muista ruuista. Alle 1-vuotiaan ruokaa ei myöskään saa valmistaa hyvin suola- ja lisäainepitoisista elintarvikkeista kuten makkaroista ja juustoista. Samoin eineksissä on pienelle liikaa suolaa ja mausteita.
Leikki-ikäisen ruokavalion tulisi olla kokonaisuutena vähäsuolainen, sillä hän saa suolaa tarpeeksi ruoka-aineista ilman suolalisääkin. Suolaa tulisi olla päivittäin enintään puoli teelusikallista 1-3-vuotiaan lapsen ruuassa. Tämä tulee helposti täyteen ruuissa valmiina olevasta suolasta. Esimerkiksi maidossa on luonnostaan suolaa.
Liika suola kuormittaa pientä elimistöä: Jos lapsi syö jo pienenä suolaista ruokaa, tämä nostaa verenpainetta lapsena, ja verenpaine pysyy korkeana. Runsas natriumin saanti saattaa joidenkin tutkimusten mukaan myös poistaa elimistöstä kalsiumia.
oli ehkä prinssinakin verran makkaraa. Ei siis kovin paljon. En voi pitää sellaista määrää vaarallista. Vaarallisempaa mielestäni kontata lattioilla ja nuoleskella sen jälkeen käsiään. Emme ylipäätään juuri käytä suolaa, mutta mitä haittaa oikeasti pienestä määrästä suolaa on vauvalle?
ap
vauva on nyt 10kk. Mausteet sun muut olen laittanut joko myöhemmin tai sitten vain hyvin vähän. Maitoakin saa ruoan seassa, mutta kupista juotuna taitaa olla vähän liikaa hänen mahalleen.
Katson vain vähän minkälaisia ruokia laitan, niin hyvin voi kaikki syödä samaa sapuskaa.
Keitot on just siitä helppoja, että voi vauvan annoksen ottaa erilleen ennen suolan lisäämistä. Ja saa tarvittaessa soseutettua rakenteen kärsimättä. Ja kun paistaminenhan ei ole hyväksi.
Meillä on n. 9-10 kk ikäisestä syönyt lapset ihan tavallista kotiruokaa. Nuorempanakin aina, jos ruoka on ollut heille sopivaa/sovellettavissa sopivaksi.
Mun mielestä on aika hassua kauhistella makkaran syöntiä, jos kyseessä on satunnainen kerta ja saatavan suolan määrä on annoksen sisältämän pienen makkaramäärän vuoksi marginaalinen.
Tein jauhelihakeittoa 8kk ikäiselle. Eihän siinä mitään, tuttuja raaka-aineita. MUTTA. Miten maustatte alle 1-v ruoan???
Ihan normaalisti. Ainoastaan suolan ja chilin olen jättänyt pois. Suosin muutenkin tuoreita yrttejä ja niitä olen käyttänyt vauvojen ruokien mausteena ihan alusta saakka (ekoihin maisteluannoksiin en lisännyt). Varsinkin kun lihoja vauvalle keittelee, tulee lisättyä vähän pippuria, laakerilehti, persiljaa, yrttejä tms.
Miksi sitä ruokaa tule pikkulapselle ollekaan maustaa?
Aikuiset tarvitsevat enemmän makuaineita, sillä kielen makunystyjä kuolee tasaiseen tahtiin, eikä uusia synny.
Lapsella taas on runsaasti kapasiteettiä maistaa eri makuja, joten miksi häivyttää ruoka-aineiden oma maku?
Esim. keittoruokiin voi lähes kaikki mausteet lisätä ihan viimeisenä, kyllä ne sinne liukenee. Kokonainen mustapippuri on asia erikseen, sitä pitäisi keittää mukana. Mutta mustapippuri ei myöskään ole haitaksi lapselle.
Miksi sitä ruokaa tule pikkulapselle ollekaan maustaa?
Ruoka on maistunut selvästi paremmin, kun sitä on maustettu. Esim. kalaan hiukan tuoretta tilliä, porsaan lihalle muutama mustapippuri ja laakerinlehti tms.
Enkä nyt ymmärrä, mikä siinä olisi pahasta. Mikä tekee esim. yrteistä huonoja, onhan niissäkin se niiden oma maku? Sipulikin kai lasketaan mausteeksi. Jos keittoon tulee muutenkin monta ruoka-ainetta sekaisin, ei kai esim. mustapippuri ja persilja kokonaisuutta pääse enää pahemmin sekoittamaan. Ja tuskin kukaan vauvojen ruokia suurella määrällä tai kerrallaan kovin monella eri mausteella maustaa. Eikös Pilteissäkin (ainakin 8 kk alkaen) ole mausteita?
Meillä on kiinteät aloitettu 6 kk iässä ja 9-10 kk iässä on siirrytty jo normaaliin (maustettuun) kotiruokaan. En ole nähnyt siinä mitään lisäarvoa, että parin kuukauden ajan tarjoan täysin maustamatonta ruokaa.
10
Lapsi, joka painaa 15 kiloa, voi syödä korkeintaan yhden nakin ja juoda enintään 3 desiä mehujuomaa, jotta nitriitin ja bentsoehapon suurin turvalliseksi määritelty saantitaso eli ADI-arvo ei ylittyisi.
naudan lihasta lihakeiton, jonka maustoin merisuolalla. Lisäksi porkkanaa, juuriselleriä, vähän lanttua ja sipulia, palsternakkaa, persiljaa ja muutama pottu. Soseutin keiton ja vain pikkasen lihaa mukaan. Voi ei miten se maistui! Sitä ennenkään en juuri syöttänyt purkkiruokaa mutta oikea kotiruoka se on jotain!!!