Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ollaan haettu Espoosta taloa ja voi elämä...

Vierailija
20.09.2011 |

tarkotuksena on muuttaa omakoti-, pari-, rivi- tai erillistaloon ja mielellään Espooseen, mut kaikki mitä me ollaan käyty kattomassa on joko ihan kauheita lääviä tai sit aivan käsittämättömän hintaisia. Tai sit ei oo mitään omaa pihaa tai sit on homeongelmaa tai melusaastetta.



Ja mä tyhmänä luulin et Espoosta löytyis nopeestikin joku ihan ok kämppä. Niin ja siis Länsiväylän lähistöltä, ei siis mistään Nuuksiosta tai Vantaan rajalta.



Ei sit. Jäädään keskustaan. Huoh.

Kommentit (124)

Vierailija
1/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leppävaarassa on levotonta vain Läkkitori ja asemanseutu myöhään illalla / viikonloppuiltoina. Aluetta voi hyvin välttää kulkemalla bussilla asemalta esim. Pohjois-Leppävaaraan. Me asutaan kerrostalossa Pohjois-Leppävaarassa ja rauhallisempaa asuinaluetta saa hakea! Hieman häiritsee nuo kiireiset, kaahailevat omakotiasukkaat Lintuvaaran puolella postimerkkitointeillaan, mutta muuten on mukava ilmapiiri :)

kuka uskaltaa liikkua yksin tai antaa lapsensa liikkua illalla Gallerian tai Sellon seutuvilla?

Vierailija
2/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

asiassa Nöykkiötä me ollaan katseltu jo paljon, eli ollaan käyty jo monessa näytössä. Samoin nuo linkit mitä ootte laittaneet, ollaan nähty jo suurin osa.





Nöykkiö ON kallista. Se on ilmeisesti jonkinlainen muotialue, josta uskalletaan pyytää tosí koviakin hintoja. Siis sellasista kodeista, jotka täyttää meidän ilmeisesti älyttömät korkeat kriteerit. Mutta ne on korkeat just sen takia että me asutaan nyt kantakaupungissa, ja halutaan oikeasti isoja muutoksia elinoloihin mikäli me Espooseen (asti!) muutetaan.



Etsintä jatkuu. Onnea muillekin etsijöille!



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kun motari valmistuu = osa Länsiväylää. Kivenlahden sillalle n 10km Knummen keskustasta.



Täällä on 2 hintatasoa taloissa - 300-400k€ perus pakettitalot ja sitten kourallinen näitä isompia ja kalliimpia. Samaan hintaan saa Länsiväylän varrelta n 100m2 pienemmän vastaavan, tonttia max 1/3. Eli vielä ollaan suhteessa halvempia kuin espoolaiset.

Vierailija
4/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja muutamaa aluetta kokeilleena en itse suostuisi lähtemään kovin kauaksi kehä I:ltä. Muutimme muutama vuosi sitten Etelä-Leppävaaraan ja olemme olleet tosi tyytyväisiä. Rauhallista aluetta, kaikki palvelut lähellä ja liikenneyhteydet erinomaiset joka suuntaan. Leppävaarassa Läkkitorin seutu radan pohjoispuolella on levotonta, mutta ei haittaa etläpuolta. Lintuvaara ja Laajalahti myös ok alueita. Tapiola kiva alue, mutta en itse olisi valmis maksamaan Tapiola-lisää niistä vanhoista rotiskoista. Nöykkiä on minusta liian kaukana palveluista ja lapsiperheelle se tarkoittaa aikamoista ajelurumbaa, vaikka kivan näköistä aluetta onkin. Mankkaalta on yllättävän huonot liikenneyhteydet, kun joutuu ajamaan Tapiolan tai Laajalahden läpi. Mutta perhekohtaisiahan nämä tarpeet ovat.

Vierailija
5/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikään elämän tärkein asia, joten ei tarvitse laittaa puolta milliä johonkin kärpäsenläntillä seisovaan kämppään. Huh.

Vierailija
6/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

erinomainen liikenneväylä! Itse en haluaisi Lintu- enkä Leppävaaraan vaikka em vanhana alueena ihan kiva muuten onkin. Samaan kategoriaan menee Laaksolahti ja Laajalahtikin jos pitää kehää pitkin päästä töihin aamulla!! No way!



Ehkä pieni talo Nöykkiöstä (jostain hieman sivummalta) tai iso Kirkkonummelta olisi kätevin vaihtoehto ja ap:n hintahaarukkaankin sopivia



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki siellä liikkuu myös tummaihoisia ihmisiä mm. äitejä lastenvaunuineen, mutta ei se minua haittaa lainkaan, päinvastoin. Spugeja ym. humalaisia näkee nimittäin aika harvoin! Jopa perjantai- ja lauantai-illat ovat rauhallisia.

Sinänsä aivan Espoon keskuksen lähellä on vain kerrostaloja, mutta vähän kauempana, esim. Kaupunginkalliossa on suhteellisen edullisia rivi-, erillis- ja omakotitaloja. Osa taloista on rakennettu ihan hiljattain. Kannattaa katsastaa.

Kunnostettu ja rauhoitettu. Työmatkaa kuljen joka päivä ja on ihan rauhallinen ja jopa siisti.

kuin muutkaan asemat. Peruskunnostettu ja rauhoitettu, koskaan siellä enää näe mitään rauhattomuutta kun vartioivat tarkasti ja poistavat alueelta. Paljon kamalampia asemia on taatusti pääkaupunkiseudulla moniakin.

Lasilaakson lähin asema ole Mankki? Ja sitten Kauklahti. Espoon keskuksen asema on ihan kamala. Lasilaakso sen sijaan on ihana. Siellä on isoja tontteja ja meri lähellä. Sieltä jos asunnon/tontin saisi niin mahtavaa!

Vierailija
8/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. Riihimäellä on paljon edullisia ja hyviä asuntoja myynnissä monenlaiseen makuun. Ja pakko sanoa, että palvelut ovat paljon paremmat kuin pk-seudulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
10/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä Nöykkiössähän on vaikka mitä tarjolla hyvä rauhallinen, arvostettu alue, hyvät koulut ja parissa kymmenessä minuutissa pääsee länsiväylää Helsingin keskustaan

Rivareita ei juuri ole, ja omakotitalot menee pääasiassa kipurajan yli. Muuten olis kyllä juuri sitä mitä ap hakee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka minusta talot liian kiinni toisissaan. paljon lapsiperheitä.

Vierailija
12/124 |
22.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään ollaan taas menossa yhtä katsomaan, tällä kertaa Eestinlaaksossa (kai?).



Toivottakaa onnea!





ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/124 |
22.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt saatetaan jo tehdä tarjous. Oli vähän kauempana kuin mitä luulin mut kiva.





:-)





ap

Vierailija
14/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ainoastaan ne työmatkat, mutta iltaisin saa aikansa kivasti kulumaan vie lapsia harrastuksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja valittaa jonkun toisen alueen meluisuutta? Kun mä olen ajatellut, että keskustat ovat meluisia...

esim. Helsingin keskustassa on hyvinkin hiljaisia paksuseinäisiä kivitaloja sisäpihoineen. Paljon meluisampaa on moottoriteiden varsilla. Keskustan liikenne ei ole lisääntynyt, kehäteiden on moninkertaistunut.

Vierailija
16/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai lapsiperhe ilman toista autoa: Tapiola ja Leppävaara. Näissä paikoissa on myös paljon lasten harrastustarjontaa. Kannattaa miettiä mitä perheenne oikein tekee ja miettiä asuinpaikkaa sen mukaan. Meillä lapset harrastavat paljon ja siksi asumme lähellä palveluita ja harrastuksia. Tosin kun olen kuunnellut helsinkiläisiä lapsiperheitä niin kyllä sielläkin kuskaamaan joutuu.

Vierailija
17/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Helsingin keskustassa on hyvinkin hiljaisia paksuseinäisiä kivitaloja sisäpihoineen. Paljon meluisampaa on moottoriteiden varsilla. Keskustan liikenne ei ole lisääntynyt, kehäteiden on moninkertaistunut. "



On tehnyt paljon töitä, että liikenne on saatu siirrettyä keskustasta "ohikulkuteille". Keskustassa ajellaan 30 km/h ja noilla sisääntuloväylillä ja kehällä 80 - 100 km/h. Hienosti on tuhottu isoja alueita kaupungin pinta-alasta. Lauttasaareen nyt kaavaillaan kaupunkibulevardia jotta espoolaisen autoterrorismin haittoja saataisiin vähennettyä.

Vierailija
18/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

... asia on silleen, että ainoa - siis ihan oikeasti AINOA - syy siihen, miksi pitäisi asua Espoossa, on, että pitää jostakin syystä ihan väen väkisin asua juuri Espoossa.



Alkaako sytyttää? ;)

Vierailija
19/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

erillistalon omalla pihalla Tillinmäestä tuossa ihan vastikään. Länsiväylälle matkaa vajaa kaksi kilsaa. Ainoa melun lähde on lentomelu, pahinta perjantai-iltaisin.

Vierailija
20/124 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen lämpimästi Nöykkiötä sekä Latokaskea. Hyvät ja arvostetut koulut ja päiväkodit löytyy läheltä, paljon lapsiperheitä ja lapsilla kavereita, mahtavat ulkoilumaastot, luontoa (metsää, peltoja), eikä sosioekonomisia ongelmia koska alueella ei taida juurikaan vuokra-asuntoja olla.



Mitä lähempänä kotinne on Finnoontietä, sitä paremmat liikenneyhteydet on JOKA suuntaan. Esim. Hgin Kamppiin tai Elielinaukiolle menee/tulee busseja vähintään vartin välein...

Kannattanee ostaa kuitenkin maksimissaan 1980-luvun loppupuolella rakennettu ja sitä uudempi koti: vähemmän ongelmia ja korjaustarpeita lähivuosina.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yksi