Onko ekaluokkalaisellasi erikseen ulkohousut koulussa mukana?
Eli pukeeko ulkohousut välitunnille, koulumatkoille?
Kommentit (18)
märillä vaatteilla koulupäivän, jos sattuu satamaan koulumatkalla? Itse olen ollut tässä asiassa ehdoton, mutta lapset ovat tosin saaneet valita ottavatko vaihto farkut/colleget reppuun mukaan tai ulkohousut. Ovat itse päätyneet ottamaan ulkohousut lisäksi mukaan. En itsekään haluaisi olla märkien vaatteiden kanssa työpäivää, joten huolehdin siitä että lapsillakin on hyvät oltavat. Meillä lapsilla matkaa siis reilu 1 km ja pyörällä kulkevat myös sadesäällä.
sateenvarjon kanssa pysäkille ja sieltä pois. Mieluiten haluaisin nähdä tytöllä kyllä ne ulkoiluhousut jalassa matkoilla, mutta ei yleensä jaksa niitä pukea (ellei ole kylmä niin kuin tänä aamuna ja pelkät sukkikset jalassa). Jos kulkisi muuten (kävellen tai pyörällä) niin sitten eri asia noitten housujen kanssa.
-5
vettäpitävät ulkoiluhousut sisähousujen päälle, koska muuten: palelee ja housut kastuu, kun laskee liukumäestä.
Vastan meidän kolmasluokkalainen on kieltäytynyt eirllisistä ulkohousuista ja kulkee pelkissä farkuissa. Pihalla kyllä kotioloissa käyttää ulkohousuja kuten ennenkin.
On sittemmin ottanut aina vettäpitävät ulkohousut mukaan.
on kuukauden satanut kaikki koulumatkat joten on ollut sadehousut. muuten olisi ollut litimärissä vaatteissa kaikki päivät.
mutta harvoin ne jalkaan päätyivät... Vasta sitten talvella meni toppahousut jalkaan kun sisähousuissa tuli kylmä.
Sadetakki kulkee repussa mukana.
Päällyshousut on farkut tai sammarit
On samoissa kuin sisälläkin, nyt farkuissa. Talvella varmaan laittaa toppahousut lisäksi.
tänään taisi ekaa kertaa laittaa ne jalkaan kun oli päällä vain mekko + sukkikset ja lämpötila +1. Toivottavasti muistaa liikuntatunnillekin pukea (jos ovat ulkona)...
ja sadesäällä on muistanut ne pukea päällensä. Meidän lasten koulussa on pitkät välkät (aina 30min), jolloin pitää olla säänmukaiset vaatteet. Eli kuivilla keleillä on farkuissa ja huonommalla säällä laittaa toisetkin housut.
menee kouluun farkuissa, verkkareissa tai ulkoiluhousuissa sään ja päivän ohjelman mukaan.
hänellä on siis erikseen ulkohousut, jotka vetää välitunneille ja kotimatkalle sisähousujen päälle. Näin näyttäisi toimivan muutkin luokkakaverit.
Muutamalla tytöllä on ollut sateisena päivänä ulkohousut sukkisten päällä.
Sitten kun tulee kylmempi ja vielä rapaisempaa, saa luvan laittaa gorehousut (sisä-)housujen päälle ja talvella tietenkin paksummat, mutte ei nyt vielä sentään.
Myöhemmin päivällä on sitten jättänyt ne reppuun.
Aika hankalaa kyllä tää syyspukeutuminen varsinkin kostealla säällä. Farkutkin on aika tylsät kun koko ajan tihuuttaa vettä.
mun poika ei kuitenkaan ottaisi mistään repusta niitä toisia housuja ja vaihtaisi niitä, sen verran häntä tunnen...
Talvella tulee varmasti olemaan toppahousut ja niiden alla sisähousut.
Alle 10 asteen aamuina on laittanut ne sisähousujen (ohuet trikoohousut) päälle.
Nyt on tosin ollut vielä sen verran lämmin, että on pitänyt vain farkkuja. Talvella kyllä lapset ovat pitäneet toppahousuja sisähousujen päällä koulumatkoilla ja välitunneilla.
märillä vaatteilla koulupäivän, jos sattuu satamaan koulumatkalla? Itse olen ollut tässä asiassa ehdoton, mutta lapset ovat tosin saaneet valita ottavatko vaihto farkut/colleget reppuun mukaan tai ulkohousut. Ovat itse päätyneet ottamaan ulkohousut lisäksi mukaan. En itsekään haluaisi olla märkien vaatteiden kanssa työpäivää, joten huolehdin siitä että lapsillakin on hyvät oltavat. Meillä lapsilla matkaa siis reilu 1 km ja pyörällä kulkevat myös sadesäällä.