Vinkkejä "köyhäilyyn"
Nyt arvon mammat antakaa hyviä vinkkejä miten säästätte rahaa ruokakaupassa. Otatteko vaikka 20 euroa mukaan ja plussakortin. Sillä on sitten pärjättävä. Jaatteko rahat jotenkin vaikka viikolle tai päivälle mitä saa käyttää?
Alkaa suoraan sanottuna tympimään tämä rahan meno. Ihan käytännön esimerkkejä ruokalaskun pienentämiseen kiitos!
Teen aika paljon ruokia itse. Meillä ei syödä eineksiä, koska ne maistuu suoraan sanottua pahalta.
Kommentit (22)
Jaa summa 31:lla. Käytä päivittän VAIN se summa.
Jos pystyt "säästämään" eli summa alittuu joinakin päivinä, voit sitten jonain päivänä törsätä, tilata pizzaa, käydä ravintolassa jne.
suunnittele etukäteen ja tee lista, pysy siinä. Mulla on ns viikkobudjetti, jolla pitää pärjätä, nyt olen suorastaan iloinen, jos pystyn sen alittamaan :)
osta pelkästään kaupan omia merkkejä jos se on mahdollista. Pirkka, rainbow.. Katso hintoja, älä haksahda tarjouksiin, joissa kilo/kplhinnat voi olla paljon korkeammat, kuin yksittäin tai pienemmissä erissä ostettuina.
Jaa summa 31:lla. Käytä päivittän VAIN se summa.
Jos pystyt "säästämään" eli summa alittuu joinakin päivinä, voit sitten jonain päivänä törsätä, tilata pizzaa, käydä ravintolassa jne.
Tuo oli hyvä vinkki, että mietin paljon sinne ruokakauppaan laittaa kuukaudessa :) Kiitos!
Onpas tyhmää, kun ei heti tullut tuotakaan ajatelleeksi!
Meillä 4-henkinen perhe. Mikä olisi kohtuusumma? Meillä molemmat töissä, joten ihan kituuttaa ei tarvitse, mutta tuntuu, että sitä menee ihan liikaa ruokaan kuitenkin rahaa.
Paljonko teillä muilla nelihenkisillä menee kuussa/viikossa ruokaan rahaa?
Meillä 4-henkinen perhe. Mikä olisi kohtuusumma? Meillä molemmat töissä, joten ihan kituuttaa ei tarvitse, mutta tuntuu, että sitä menee ihan liikaa ruokaan kuitenkin rahaa.
Paljonko teillä muilla nelihenkisillä menee kuussa/viikossa ruokaan rahaa?
Paljon teillä 5-henkisellä perheellä menee kuukaudessa rahaa ruokaan?
Meillä on mies töissä ja minä kotona hoitamassa lapsia joten kotihoidon tuella mennään.
T. Ap
säästämään siitä, etten menisi K-kauppaan. Itsellä sellainen tilanne, että käyn harvoin kaupassa, kun niin monen jutun voi ostaa ruokapiirin kautta tai suoraan tilalta. Nyt kun on jo monta viikkoa ollut satokausi parhaimmillaan, lähes kaikki ruoka tullut jostain muualta kuin kaupasta.
Mutta jos ei tuohon ole mitään mahdollisuutta/halua, kannattaa sieltä kaupastakin ostaa kauden kasviksia ja siitä loihtia se päivän ruoan runko.
Meillä 4-henkinen perhe. Mikä olisi kohtuusumma? Meillä molemmat töissä, joten ihan kituuttaa ei tarvitse, mutta tuntuu, että sitä menee ihan liikaa ruokaan kuitenkin rahaa. Paljonko teillä muilla nelihenkisillä menee kuussa/viikossa ruokaan rahaa?
Paljon teillä 5-henkisellä perheellä menee kuukaudessa rahaa ruokaan? Meillä on mies töissä ja minä kotona hoitamassa lapsia joten kotihoidon tuella mennään. T. Ap
että n. 500€, lapset syövät yhden aterian koulussa, mutta me aikuiset syömme aina kotiruokaa (eväät töissä). Joskus tietysti ravintolassa, mutta sitä en laskenut tuohon summaan.
ja sitten tehdään usein niin, että viikonloppuna panostetaan ruokaa ja syödään kalliimpaa, esim. siikaa, kuhaa, viiniä, hyviä juustoja, lammasta, hirveä...
Arkena laitetaan sitten tosi perus ruokaa, joka on musta tosi halpaa. Esimerkkejä:
hernekeitto + pannari
kaalilaatikko
riisipuuro
kasvissosekeitto siitä, mitä sattuu parhaiten saamaan
munakas
pestopasta
jauhelihapasta
pinaattikeitto
nakkikeitto
jauhelihakeitto
kaurapuuro ja mehukeitto
Välillä leivon itse sämpylöitä. Viljellään itse perunaa ja sipulia ja kesällä salaattia ja persiljaa ja tilliä ja kesäkurpitsaa. Marjastetaan ja sienestetään ja säilötään paljon talvea varten.
Halpa ruoka ei välttämättä tarkoita, että laadusta pitäisi tinkiä.
Jolla ei ole omaa perunapeltoa tms.
Itseasiassa nyt voisin kuulla sellaista äitiä joka on lasten kanssa kotona ja rahat muutenkin vähissä. Miten teillä pärjätään ja millaisilla rahoilla.
Mielestäni se, että meillä molemmilla menee n. 300 euroa kk ruokakauppaan rahaa on aivan liikaa. ja voisin mielelläni puolittaa tuon summan, mutta miten?
Meillä on kaksi vaihtoehtoa joko k-kauppa tai Lidl.. Prismaan on sen verran matkaa, että sen mitä säästät ruokalaskussa näkyy bensakuluissa :)
Ap
eilen menin illalla käydään Lidlissä ja myytiin jauhelihaa hintaan 1.69, nautaa alle 10 % rasvaa. Ostin 15 pakettia.
Mun vinkki on ruokalista. Tein itse pohjan, esim 2 krt vkossa kalaa, kerran keittoa, vkonloppuisin makaroonijuttua, esim lasagnea, makaroonilaatikkoa jne jne.
Tällä tavalla sain katsottua mikä on menekki, raaka-aineet jne jne.
Mulla on 5 vkon ruokalista tehtynä, aina edellisenä vkonloppuna käyn läpi seuraavan viikon, teen kauppalistan ja sen mukaan menen. Mutta joskus esim tulee ex-appivanhemmat kylään ja kesällä toivat kalaa. Sitä syötiin silloin.
Ja jos listan raaka-aineesta joku on tarjouksessa, kyllä mä varastoon ostan.
puoliksi yh, lapset 2 kpl viikko-viikko.
Tämä toimii täydellisesti. Teen aina vähän isomman satsin, josta otan seuraavaksi päiväksi mukaan töihin lounaan sekä seuraavalla viikolla kun olen yksin myös viikon päästä päivällisen ja lounaan. Ja meillä on pakkanen valtaosan aikaa lähes tyhjä, eli sinne kun menee jotain se ei siellä kauaa ole.
Kun meillä tuli tarve "köyhäillä", vaihtuivat melkein kaikki tuotteet niiden halvempiin versioihin. Kanafileiden sijasta ostetaan enemmän koipireisiä, naudan jauheliha vaihtui sikanautaan, hedelmistä ja vihanneksista ostetaan aina kauden mukaan (=halvinta), tarjoukset hyödynnetään ja pakastinta käytetään paljon. Merkkituotteista vaihdettiin halvempiin merkkeihin. Puuro on halpaa ja hyvää aamu- ja iltapalaa koko perheelle, keitot ovat myös halpoja tehdä, leipiä leivotaan itse. Siinä meidän selkeimmät säästövinkit.
Neljän viikon kiertävä ruokalista, jonka mukaan ostetaan kaupasta ruokaa kerran viikossa. Ostan eineksiä/leipää/yms pakkaseen, jos ovat -30% tarroilla varustettuja. Ruokaa ei heitetä hukkaan (esim. aampuruuron ja perunamuusin jämistä tehdään rieskoja, keitetyt perunat paistetaan, ylijäänyt makaroni muuttuu laatikoksi tai salaatiksi, jne). Kaapeissa on jatkuvasti varastot perusruoka-aineista (riisit, makaronit, jauhot, säilykkeet, linssit, soijarouhe, jne), jotta ei tarvitse turvautua kalliisiin hätäratkaisuihin, kuten vaikka eineksiin, tms. Leipä on kallista, joten aamupalaksi mieluummin puuroa. Säilöminen myös kannattaa - varsinkin mehut ja hillot, kurkut, sienet, jne. Kesällä kasvimaalta saa hieman edullisemmin tomaatit, kesäkurpitsat, jne. Ja niitä säilykkeitä pitää tietysti myös käyttää - esim. pakkasesta marjat kiisseleihin ja rahkaan. Pavut, linssit ja soijarouhe ovat halvempia kuin liha., mutta vaatii tietysti totuttelua ja kiinnostusta alkaa laittamaan vähänerilaista ruokaa. Välipalat ovat yleensä kallein osuus ruokia, niihin kannattaa kiinittää huomiota ehkä enemmänkin kuin lämpimän ruuan aineksiin. Jos jaksaa värkätä, niin viilit ja jugurtit voi melko pienellä vaivalla tehdä itse. Kasviksissa ym kannattaa kiinnittää huomiota siihen, mikä on kullakin kaudella edullista.
Tämä oli siis se, mitä minä teen. En tiedä onko tästä suurtakaan apua, jos ap:n ongelma on se, miten saada 20 € riittämään juuri tällä viikolla.
ja käytän paljon Lidliä + K-kaupan omia merkkejä, ne eivät ole pahan hintaisia. S-ryhmään suunnistan niinä viikonpäivinä ja kellonaikoina, kun tiedän siellä olevan lihatuotteita -30% ;)
Käytännössä jauhelihaa voi jatkaa tummalla soijarouheella, joka maksaa n.2,5€ pussi. Siitä riittää useiksi kerroiksi, ja jauhelihakastiketta saa tuplamäärän. Kukaan ei huomaa eroa, kun oppii maustamaan sen oikein.
Puurojen ja vellien jämistä sämpylöitä tai Ahvenanamaan pannukakkua.
Juusto isona klönttinä, osa vaikka raasteeksi pakkaseen (valmis raaste on tökerön hintaista).
Monenlaisista jämistä ja kuivahtaneesta leivästä saa hyviä lämpimiä leipiä :)
Tähän aikaan vuodesta saa hyvällä tuurilla ilmaiseksi omenoita (mekin saatiin pari kassillista tuttavantuttavan facebook-ilmoituksen kautta!) joista saa helposti ison satsin hilloa ja omenalohkoja pakastettavaksi myöhempää käyttöä varten.
Ja myönnän, että ostan lihaa/lohta/nakkeja tarjouksesta, jos hyvä sellainen sattuu kohdalle. Pakastan ne sopivan kokoisina erinä, ettei hävikkiä synny.
-mene kauppaan ihan illalla ja osta vain punalaputettua lihaa, siinä ei ole mitään vikaa, jos heti käyttää tai pakastaa
-myös leipä punalapuin tai itse leivottuna
-katso tarjoukset, jos vaikka ARKI-juusto tai Oltermanni on tarjouksessa, ostan niitä sen maksimin,mitä saa, (näitä halvempia ei kai ole mikään kotimainen, siksi ostan itse näitä)ja jos käytät raastetta, raasta näitä.Samoin rasvat leivontaan ja leivälle tarjouksina. Tai HK:n sininen, jota itse mielelläni käytän, säilyy pitkään jääkaapissa ja pakkasessa tietysti, ihan kuinka vain. Osta siis tarjoustuotteita enemmän, kuin juuri sinä päivänä tarvitset.
-Jos ikinä käyt missään maalla syksyaikaan, aina jollain lähistöllä on herukoita, omenoita ylimääräisenä ja metsästä tietenkin kaikkea, minkä sesonki on päällä
-älä osta muroja, puuroa voi ihan hyvin syödä edes joka toinen aamu, huomioi myös vispipuuro, joka on ihan ilmaista ja myös hyvää
-älä pidä tarjolla leivän kanssa muuta kuin aina jotain samaa yhtä laatua juustoa, tämä on tylsän ihmisen vinkki, mutta toimii :)Itse käytän aina sitä tyyyylsääääää arkijuustoa, eipä tule rohmuttua ainakaan. Leikkeleet on muutenkin aika kalliita.
-ei limuja ja makuvesiä, mehutkin voi jättää vaikka viikonlopun jutuksi
-tarjoushedelmät ja vihannekset
-salaattina eri tavoin maustettu kaaliraaste tai porkkanaraaste
-huolehdi, ettei mikään mene roskiin, eli älä tee liikaa tai sitten pakasta ne liiat. Poisheitetty ruoka on tosi "kallista".
-tottumuksista riipuen saattaa olla järkevää noinkin isolle perheelle hakea kauan säilyvät tuotteet tukusta, vaikka 2xvuodessa
Tää on mun ihan suosikkiharrastus...NOT
Eli aina pitää ostaa "kun saa halvalla". Lihaa saa pakkaseen ja kuivatuotteet säilyvät. Jos tulee tiukka viikko, niin sitten voi ammentaa noista varastoista ja pääsee hyvinkin halvalla. Kannattaa muutenkin tehdä isoja satseja esim kaalikääryleitä, lihapullia tai mitä vaan ja laittaa osa pakkaseen. Ei tarvi sitten syödä samaa ruokaa montaa päivää. Muutenkin ihan tavallinen kotiruoka: karjalanpaisti, makaronilaatikko, kaaliruoat, lihakeitto, hernekeitto kaikki itse tehden ovat kyllä halpoja. Jos on tosi tiukalla rahat, niin lapsille vaan hedelmiä ja vihanneksia.
Viereinen Alepa on pieni, huono ja kallis. Esim. punainen viili maksaa 0,002€ enemmän, ei kuulosta isolta mutta yleensähän juuri Alepa on edullisempi. Käytän itse siis K-kauppaa, vaikka niitä yleensä inhoankin. Meillä on Laajasalossa tosi hyvä K!
Rahat on täälläkin tiukilla ja olen ajatellut että alan tekemään niin, että otan koko viikon ruokarahan käteisenä ulos ja sillä on sitten pärjättävä. Allergioiden ym. takia siitä tulee hankalaa, mutta kun ei vaan ole varaa kuluttaa entiseen malliin (ruokaan 400-500€/kk), niin minkäs teet?
K-kaupoissa KAIKKI kalliimpaa kuin S-ryhmän.