Lukitsetko vessan oven kotona?
Kommentit (37)
ainakin päiväsaikaan. Meillä on iso perhe ja usein ties ketä kylässä.
Öiseen aikaan en aina lukitse.
Tai luulisin. En ole koskaan tainnut olla yksin kotona.
riippu kellonajasta ja siitä keitä muita on paikalla.
muutoin on yleensä auki tai raollaan
Muuten lapsi (taaperoikäisiä ollut putkeen 6 vuotta) tulee perässä vessaan. Jopa äidilä on oikeus wc-yksityisyyteen, sen saa oppia meillä jo pienestä pitäen. Eivät ne montaa kertaa huuda oven ulkopuolella toimituksen ajan, kun oppivat ettei se auta.
Jos mies on kotona ja minä kakalla, lukitsen oven. Silloin tiedän lasten kanssa olevan toisen aikuisen, niin saan kakkia rauhassa. Jos mies on kotona ja minä käyn pissillä suljen oven ainoastaan.
Jos taas olen yksin lasten kanssa, jätän oven yleensä auki. Yleensä saan myös seuraa.. Joskus laitan oven kiinni, jos lapsilla joku hyvä leikki menossa ja kuulen äänet. En koskaan lukitse.
jos olen lapsen kanssa kahdestaan kotona ovi on auki, jos mies on kotona laitan oven kiinni, jos taas on vieraita laitan oven kiinni ja lukkoon.
Pissalla käymme mieheni kanssa molemmat ihan ovi aukikin. Isompi hätä hoidetaan molemmat yksin lukitun oven takana jos olemme kumpikin kotona :D
kuinka toivon, että oven saisi joskus lukittua ulkopuolelta!
Muut peelläkävijät asioivat ovi apposen auki, ja käry leviää koko huoneistoon.
Kauhea kohtalo!
jos olen lapsen kanssa kahdestaan kotona ovi on auki, jos mies on kotona laitan oven kiinni, jos taas on vieraita laitan oven kiinni ja lukkoon.
Mies toimittaa kaikki asiansa ovi sepposen selällään (paitsi tietty jos on vieraita) ja mua ällöttää kuunnella sitä plumps plumps toimitusta :/
Jos on vieraita talossa niin sitten joskus. Ja silloin kun on menkat ja tyhjennän kuppia silloin laitan oven lukkoon.
yöllä ihan ovi auki, paitsi jos on yökyläilijöitä.
ei saa lukkoon. ovet suljen kyllä, mutta en siis lukitse.
vauvan kanssa kahdestaan tai yksin, niin jätän sepposen selälleen. Jos on mies kotona ja menen pissalle, niin saatan jättää raolleen. Jos menen kakalle, niin laitan lukkoon.
vauvan kanssa kahdestaan tai yksin, niin jätän sepposen selälleen. Jos on mies kotona ja menen pissalle, niin saatan jättää raolleen. Jos menen kakalle, niin laitan lukkoon.
Jos on vieraita, niin käyn yleensä yläkerran vessassa, ja koska vieraat eivät tule yläkertaan, niin en lukitse ovea.
Samoin pistän oven lukkoon kun olen suihkussa. Varsinkin jos olen yksin. Aika huvittavaa :)
Samoin pistän oven lukkoon kun olen suihkussa. Varsinkin jos olen yksin. Aika huvittavaa :)
Joskus aiemmin kun pääsi olemaan yksin kotona, laitoin suihkuun ja vessaan mennessä oven lukkoon siksi, jos joku murtautuu sisälle asuntoon! :D Hölmöä kun nyt aattelee..
vain, jos on vieraita kylässä. Muulloin en aina edes sulje, paitsi kakalla käydessä.
kun on menkat, ettei lapset ryntäisi sisään kesken pahimman verilöylyn :)
ja tietty silloin kun on vieraita.
Pissalla ollessa ovi saattaa olla apposen auki, mutta vessa on sellaisessa paikassa ettei siitä ole mitään yleistä ohikulkua.
meillä asuu 2 aikuista ja 3 lasta
jos olen pissalla suljen vain oven
jos olen kakalla lukitsen oven
jos olen yksin kotona (harvinaista) voin jättää oven auki.