Sain esimakua siitä, miten omat lapset ehkä nimeävät lapsiansa...
kun kuuntelin 8-v tytön ja hänen kaverinsa keskusteluja... He juttelivat nimistä, ja yht'äkkiä esikoiseni sanoi, että Ritva kuulostaa tosi hienolta nimeltä, johon esikoisen ystävä sanoi, että hänen tytöstään tulee sitten Anita...
Reps ;D
Kommentit (10)
Lapseni päiväkodissa on jo Reino, Pertti ja Maire. Tulossa ovat siis. Kuka rohkea nimeää lapsensa Jormaksi?
omien isovanhempiemme nimiä, esim. Emma, Sofia, Akseli, Aada...
Uskon, että meidän lapsemme tulevat myös antamaan niitä nimiä, joita ei heidän lapsuudessaan käytetty ja joita oli heidän isovanhemmilla (eli meidän vanhemmilla). Uskon, että tulemme näkemään vauvoja nimeltä Ritva, Sinikka, Martti, Markku, Reino, Pirjo, Annikki, Pentti... :)
Minun 9-vuotiaasta taas tyttärestäni Janika on nii-in hieno nimi... (sori mutta puistattaa ajatuskin)
Todennäköisesti ainakin osa meidän vanhemmistamme on nieleskellyt meidän lastemme nimet kuulleessaan, joten kai mekin niin teemme, kun se aika koittaa;-)
t. Wilhelminan, Emilin ja Ludwigin äiti (jonka omat vanhemmat nikottelivat... )
omien isovanhempiemme nimiä, esim. Emma, Sofia, Akseli, Aada...
Uskon, että meidän lapsemme tulevat myös antamaan niitä nimiä, joita ei heidän lapsuudessaan käytetty ja joita oli heidän isovanhemmilla (eli meidän vanhemmilla). Uskon, että tulemme näkemään vauvoja nimeltä Ritva, Sinikka, Martti, Markku, Reino, Pirjo, Annikki, Pentti... :)
11-vuotiaan tyttäreni tulevat lapset ovat Anniina ja Einari.
Onneksi minulla ei ole antipatioita nimiä kohtaan, paitsi se, jos lapselle annetaan ne kaikki kolme sallittua etunimeä ja ne ovat liki kymmenmerkkisiä jokainen ja siihen vielä perään yhtä pitkä sukunimi. Sellaiset minua säälittää.
nyt on suosittuja juuri ne nimet joista minä puhuin kavereiden kanssa ala-asteella.. jos jonkun lapsi pitää ritvaa kauniina nyt, niin voi olla että pitää saman tyylisistä nimistä myös vanhempana.
Just oli jossain paikallislehdessä muistaakseni Kerttu Marjatta kastetuissa :)
6v on innoissaan vauvan tulosta ja on välillä ehdotellut nimiä. Leena, Paavo, Ville, Pekka. Ehkä ei kuitenkaan.=)
Ja esikosen luokalla on mm. Leenoja ym.
Keskimmäisten kerhoissa on mm. Reino, Maire (ainakin lapsi on puhunut jostain Maire tytöstä, jonka kanssa on leikkinyt. Voi kyllä olla joku sijais tätikin), Jussi, Martti (meidänkin kuopuksesta muuten piti tulla Martti, mutta suunnitelmiin tuli muutos, kun kaverien lapsi kastettiin Martiksi) sekä Erkki ;D
Tuleekohan Raija ja Raili pian muotiin? Ari-Pekka-nimen ihailijan äiti