Onko normaalia, että 4 kk ikäinen vauva vääntää itseään pystyyn ja kaarelle tuttipullosta
syödessään, eikä syömisestä tunnu tulevan mitään? Yöt hulinaa, paukuttelua ja itkua. Lastenlääkärillä käyty, mitään testejä ei tehty. Saa jo apteekin lehmänmaitokorviketta.
Kommentit (5)
En minä ole katsonut, mitä siinä on, lääkäri vaan puhui lehmänmaidosta...samaa korviketta saanut jo kaksi kuukautta, nyt pelkällä korvikkeella.
ap
meillä nyt ei aivan noin suuressa mittaskaalassa ollut tuotu yöhulinaa ja paukuttelua, mutta puklailua ja selän kaarelle vääntöä kyllä, joka loppui sitten kun päivittäiset korvikeannokset pieneni.
päärynä sitten. Täsmennykseksi vielä, että meillä korvike oli ihan kaupan korviketta, mutta sitä meni litra päivässä jo 3kk ja neuvolan kehotuksesta aloitettiin sitten ne kiinteät. Ja todellakin helpotti mahanväänteet, kun ei tarvinnut juoda pelkkää maitoa ja nukkumaanmenokin rupesi sujumaan. Puolen vuoden iässä nukkui jo täydet yöunet ja söi viidesti päivässä.
mitä lehmänmaitokorviketta? Korviketta jossa on lehmänmaitoa vai ei ole?