pitääkö nektariinit kuoria?
Mä olen aina kuorinut mutta mies antaa lapsille hieman huuhtaistuna. Mitä haittaa on kuorien syömisestä?
Kommentit (7)
On hyvä kuoria myrkkyjen takia, mutta kuka niitä nyt aina jaksaa.... Sen takia ostankin varsinkin viinirypäleitä tosi harvoin. Luomua vois syödä turvallisin mielin. Mä ajattelen niin, että viinirypäleet lasketaan herkuiksi, jotka eivät hyödytä ravinnollisesti. Niissä on ehkä hyviäkin aineita, mutta varmasti myös niitä torjunta-ainejäämiä ym.... Eli hyvät vaikutukset kompensoituvat varmasti myrrkyjenmäärällä. Tämä nyt oli vain tälläistä av-mamman mutu-höpinää.
nektariineja, persikoita, luumuja eikä muitakaan pehmeälihaisia hedelmiä. Hedelmät pestään ja syödään.
Ylihygienia aiheuttaa enemmän haittaa kuin hyötyä. Ihminen on paljon alttiimpi kaikille vatsapöpöille ellei hänellä ole yhtään "omaa bakteerikantaa".
Luomua vois syödä turvallisin mielin
Niin kuin muutkin vastaajat, eli luumuja, nektariineja, persikoita ym en kuori. Omenat ja päärynät kuorin.
koska ne menee kyllä hyvän matkaa kuoren alle, jos niitä ylipäänsä on. Sit taas nektariinista jää kovin vähän syötävää. joten kuoriminen ei ole vaivan väärti, mutt ane kannattaa kuitenkin pestä kunnolla, koska sitä ei tiedä kuka kälhmäkäpälä niitä on matkan varrella pidellyt ja koske se viimeksi on pessyt kätensä ripulikohtauksen jälkeen. Näin mulle kerran yksi elintarvikekemisti selitti.
Tai ei ainakaan tarvitse kuoria, eipä ole koskaan tullut mielenkään... Huuhtelen ne kyllä. Samanlainen kuorihan niissä on kun luumuissa tai viinirypäleissä tai persikoissa.