Lihotanko mä mun vauvan jos annan sille 2 purkkia hedelmäsosetta/pvä?
Eli yhteensä purkki aamu-/iltapuuron kanssa ja toinen purkki välipalana iltapäivällä. Lisäksi purkki lihasosetta ja korvikemaitoa n. 6dl/pvä. Vauva on 7kk ja painaa jo 9kg. Tosin painoi jo 4kk vanhana täysimetettynä yli 8kg. Tyttö ei vielä konttaa, mutta ryömii kyllä.
Kommentit (7)
Silti kaikki sanoo tyttöä pulskaksi ja onhan sillä suloiset michelin reidet..AP
Jätäpäs ruokavaliostasi kaikki lihottava paska pois ja yritä sen jälkeen lihottaa itsesi hedelmissä. Ei tule onnistumaan :)
ja etkö idiootti tajua, että ei hedelmistä lihoo?
Vauvat ei ylensyö itseään.
Anna sen verran ruokaa kuin vauvalle maistuu; liikkeellelähdön myötä taaperot hoikistuu itsestään
Noin meidänkin esikoinen aikanaan söi. Paitsi joi äidinmaitoa ja liha/kasvissosetta meni 2 kertaa päivässä (lounas ja päivällinen). Puuro maistui paremmin, kun siinä oli hedelmäsosetta joukossa. Kuopus taas ei olis tuon ikäisenä huolinut mitään muuta kuin maitoa, mutta se onkin toinen juttu.
Kumpikaan ei vielä tuon ikäisenä kontannut.
mutta lapsen pitäisi saada puuro, lounas(lihaa) välipala(hedelmää), päivällinen(lihaa) ja iltapuuro.
ja etkö idiootti tajua, että ei hedelmistä lihoo?
katoppas purkin kylkeä, suurin osa hedelmäsoseista on vettä!!!
liharuuan, hedelmäsoseen välipalaksi, iltapuuron. Ja lisäksi maitoa. Ja onhan siinä hedelmäsoseessa paljon enemmän kaloreita/hiilareita kuin kasviksissa. AP