Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kissan kynsi osin irronnut

Vierailija
29.08.2011 |

Osaako kukaan neuvoa, kun meidän kissan kynsi on ilm. tarttunut johonkin, kun on irronnut lähes kokonaan. On juuresta vain vähän kiinni ja taittunut väärään suuntaan (ylöspäin, eikä sitä voi vetää sisään tassuun kun on osin irrallaan). Se vuosi verta hieman, silloin kun oli juuri rerevennyt, kissa on nuollut sitä ja yrittänyt vähän nyppiäkin kynttä. Ei meidän anna sille mitään tehdä eikä kyllä uskalletakaan.



Lähteeköhän kynsi itsekseen pois uuden tieltä? Ajateltiin aluksi ihan seurata, jos kuitenkin paranee itsekseen, rupeutunut kun on ainakin siitä kohdasta mistä on irronnut. Onko kenenkään kissan kynnelle käynyt näin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten toimia

Vierailija
2/3 |
29.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kynnen sisällä kulkee hermo, joka on ilmeisesti vaurioitunut. Jos niin on käynyt, on kynsi erittäin kipeä. Vähän siltä vaikuttaisi, kun kissa ei kynttä saa vedettyä sisään. Kynsi saattaa myös tulehtua pahastikin.



Teille taisi tulla eläinlääkärireissu. Jos kissa saisi itse kynnen irti, olisi se jo poistanut sen. Eläinlääkäri luultavasti poistaa kynnenjämät jos sitä ei saa enää korjattua. Kissa saanee myös antibiootti pistoksen ja kuurin, jottei koko tassu tulehdu tai/ja tule verenmyrkytys.



Joskushan kissan kynsistä lähtee kerroksia itsekseen irti ja usein kissat niitä itsekin nyhtävät ja se on normaalia, mutta tästä ei selvästikään ole kyse, kun kynsi on vaurioitunut ja sojottaa väärään suuntaan. Älkää odotelko enempää, älkääkä räplätkö sitä missään tapauksessa itse.Eläinlääkäriin siis!



Ja kisulle toipumista!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käydä kissaa näyttämässä siellä, niin saadaan tassun paraneminen käyntiin.



ap