Meillä tavis lapsiperhe, kaveriasiaa
Meillä molemmilla vanhenmilla amis tutkinto takana ja vaki työpaikat. Eli ihan perus normi perhe mielestäni.
Lapsilla on ollut aina kavereita erilaisista perheistä, tosin parhaimmat kaverit aika usein perheistä joissa vanhemmat tai ainakin toinen korkeasti koulutettuja.
Ei ole ollut koskaan ongelmia näiden vanhenpien kanssa, päinvastoin. Tullut heistä ihan ystäviä. Nyt tyttömme on ekaluokalla ja tutustunut tyttöön jonka vanhemmilla paljon koulutusta takana. Ovat koulussa parhaat kaverit ja leikkivät välitunnit kahdestaan. Lapsen äiti tietää asian, hyvä että lapsen äiti moikkaa. Katsoo meitä niin paljon alaspäin. Opettaja on vielä jutellut molemmille vanhenmille että tytöt on aika rauhallisia ja sopivat hyvin "yhteen". Tyttömme on kysynyt monesti voisko toinen tyttö tulla meille, en vaan tiedä mitä sanoa, koska hänen äidistä näkyy ettei halua olla lastemme kavereita keskenään..
Kommentit (16)
tekee työkseen. Joitain harvoja poikkeuksia lukuunottamatta. Meillä juoksee näitä lähialueen lapsia kaiket illat.
Mulle on ainakin aivan sama vaikka vanhemmat olisivat juoppoja työttömiä, kunhan lapset tulee keskenään toimeen ja heillä mukavaa yhdessä.
että lapsi ei pysty matkaa itse kulkemaan. ap
että ette tuon toisen tytön vanhempien kanssa vielä vain tunne toisianne? Mistä ylipäänsä tiedät miten koulutettu joku on?! Miksi se kiinnostaa sinua?
Päästä ihmeessä tyttö kylään! Älä anna oman sosiaalisen alemmuudentunteesi (siltä se vaikuttaa) sotkea lapsesi ystävyyssuhteita.
näät, saako luvan tulla vai ei.
Itse taas olen huomannut, että juuri teidänlaisen perheen lapset on olleet parhaimmat kaverit meidän lapsille. Varmaan teidänkin lapsilla on harrastuksia, mutta ei joka päivä, huh. Ehtii hyvin leikkiäkin. Ja teidänlaisten perheiden lapset osaavat käyttäytyä ja ovat enempi omatoimisia, eikä niin passattuja.
Meitä on kovasti kritisoitu, että eikö olla laitettu tyttöä vielä luistelukouluun, ja poikaa jalikseen jne jne. Molemmat käyvät uimakoulussa.
Niin, ja ehkä vain kuvittelet tuon äidin asenteen(?). Ainakin meidän pojan kaverin äiti kerran huokasi, että kun mä näytin aina niin "hienolta". Ööööh, ihan työvaatteita ne mulle on ja vaihdan ne farkkuihin/verkkareihin heti, kun kotiudun.
Ja muutenkin kielioppiin. Että vallan vanheNmat...
kämppämme on pieni ja minä olen yksinhuoltajaksi varmaan hyvä tuloinen, mutta ei meillä ole yhtä paljon rahaa kuin muilla.
Silti kukaan ei koskaan ole kohdellut meitä noin. Minusta se on ihan törkeää.
Kutsu kaveri teille ja jos ei tule, se on sen perheen vanhempien häepeä.
kämppämme on pieni ja minä olen yksinhuoltajaksi varmaan hyvä tuloinen, mutta ei meillä ole yhtä paljon rahaa kuin muilla.
Silti kukaan ei koskaan ole kohdellut meitä noin. Minusta se on ihan törkeää.
Kutsu kaveri teille ja jos ei tule, se on sen perheen vanhempien häepeä.
Ap sanoo avauksessa vain, että uuden kaverin äiti moikkaa pidättyväisesti ("hyvä kun moikkaa"). Siitä ei todella kannata vetää mitään huimia johtapäätöksiä. Suomessa ei tervehditä naapureitakaan, ei pyydetä anteeksi jos tönitään jne.
mikään kertomuksessa ei viittaa siihen, että äiti ei haluaisi lasten olevan kavereita. Ihan kuin ap itse kokisi jotain alemmuutta koulutuksen takia.
Jotkut ihmiset ei kauheasti tervehti, eivät ole ulospäinsuuntautuneita jne. Se ei tietysti ole kohteliasta, mutta ei se välttämättä johdu sinun koulutustasostasi.
Pyydä lapsi kylään ja katso miten käy.
Luokkarajat ovat aika jyrkät suomessa vaikka sitä ei kehdata tunnustaa.
Nyt lopetat hassut ajatuksesi. Se on heidän ongelma, jos miettivät sellaista. Itse olen "amis" vanhempien lapsi ja paras kaverini lääkäri pariskunnan tyttö. Olimme todella hyvät ystävät, vaikka kaverin vanhemmat eivät sitä hyväksyneet. Isona minusta tuli akateeminen ja kaverista ammattikoulun käynyt. YSTÄVIÄ OLEMME AINA!!
tervehtii pidätellysti, eikö kyse ole silloin hänen käytöstapojensa puutteesta?
Sillehän sinä et voi mitään. Sivistystä kun ei voi ostaa yliopistolta.
Enkä todellakaan tiedä, mitä tekevät työkseen.
tytöt leikkivät välkällä aina KAHDESTAAN, haloo ekaluokkalaiset ja koulu vasta on alkanut !
alkuun olisi hyvä tutustua ihan kaikkiin lapsiin, eikä pariutua heti jonkun kanssa.
ainakin täällä pääkaupungissa on ihan tärkein tavoite koulussa ekoille viikoille, että lapset tutustuvat toisiinsa !
eli istumapaikkaa vaihdetaan yms
vanhemmista en edes teidä mitään, eli mistä olet onkinut lapsesi vanhempien tiedot ?
sitten asenteesi, on kyllä hiukan ......
ei nykyään kukaan toisten ammattia katso, ei merkitystä.
eli ongelma on tuo sinun asenteesi
itsekkin ekaluokkalaisen äitinä en katsoisi tuota hyvällä. Haluan lapseni tutustuvan kaikkiin lapsiin ja olemaan porukalla. Ihohan tuota bestisen kanssa nyhräämistä. Ehkä näin tulee käymään myöhemmin, mutta en aio lastani siihen rohkaista ja toivon ettei opettajakaan sitä tee.
harmainta hajua lasteni koulukavereiden vanhempien koulutaustasta?? Tervehditään (kaikki eivät tee sitäkään, vaikka itse tervehdin kaikkia, jos joskus koulun nurkalla törmään) ja kaveriasiat hoidetaan, kuka minnekin menee kylään ilman että koulutus nousee missään kohtaa esille..
(itse olen akat. koulutettu, vaikka varmaankin jonnekin vilahti kiireessä se maailman pahin asia, yhdyssanavirhe, aagh)
Anna lupa tulla leikkimään.