Joulutorit Euroopassa
On joo hiukan aikaista miettiä, mutta tarttee kuitenkin hiukan aikaisemmin suunnitella menojaan.. Onko kellään kokemusta Euroopan joulutoreista? Saksa? Kun mietitty, että me lähdettäs koko porukan voimin käymään. Onko suositella jotain hotelleja läheltä toria? Kiitos paljon jo etukäteen, jos joku viitsii vastata! :)
Kommentit (5)
Kovasti on netissä ollut keskustelua tuosta Nürnbergin joulutorista. Osaatko sanoa Bremenistä mitään? Olis kyllä niin ihanaa päästä jonnekin joulutorille, tämä on monen vuoden haaveeni. Mitä itse suosittelet? En osaa kyllä oikein päättää! ;)
pienessäkin pitäjässä. En osaa sanoa muuta kuin Monschau on supersuosittu, siellä Belgian rajalla.
Kölnin ja Frankfurtin joulutoreilla ja ne ovat kyllä kaikki aivan ihania. Jos saatte hyvät lennot niin menkää Nürnbergiin tai Müncheniin.
Bremenistä en osaa sanoa mitään.
Käy katsomassa http://www.weihnachtsmarkt-deutschland.de/romantischer-markt.html
t.2
Kiitos linkistä! Täytyy tutustua siihen. Käyn myös kurkkaamassa noita lentoja, että mihin päiän kannattaa mennä. Müncheniin saa ihan varmasti lentoja suht helposti. Tuo Nürnberg on itelle tuntematon, muuten kun netin palstoilla siitä on ollut juttuja. Ihanaa, kun saa suunnitella jotain ihanaa. Mitä hotellia tai muuta majoitusta suosittelet tuolta Münchenistä? Meitä on lähdössä 6.
Vaikea suositella hotellia, ensin sun pitää päättää mihin kaupunkiin haluat:)
Ihania toreja on melkein jokaisessa isossa kaupungissa. Esim München, Berlin, Köln ja erityisen kaunis on Nürnbergin joulutori.