Mikä tai kuka on Palstahullu?
En palstaile niin usein, että tietäisin... Nyt olen tähän nimitykseen törmännyt. Onko se siis jokin tietty henkilö? Mistä tunnistaa? Alkoi kiinnostaa ;-)
Kommentit (3)
Esim. Naksu ja Martta
pienellä p:llä, mutta tämä kyseinen Palstahullu esiintyy täällä ilman nimimerkkiä.
Katselepa avauksia, niin ymmärrät. Tämä henkilö puhuu aina ihmisistä heidän nimillään, esim. etunimillä tai sitten jopa koko nimeä käyttäen. Nytkin on jokin ketju, että Heidi ja Patrik, kirjoitteletteko tänne yhdessä. Tms.
Vainoharhaisen ihmisen avauksia. Itselle tulee tunne, että kuvittelee voivansa kommunikoida tämän palstan kautta vähän laajemminkin kuin vain niiden kanssa, jotka täällä roikkuvat ja lukevat. Esim. joskus kirjoitti suoraan jollekin Merjalle, että "merja etkö tajua, että sinut saadaan kiinni". Tai vastaavaa.
Lyhyitä aloituksia, joissa ei ole mitään tolkkua, siitä parhaiten tunnistaa. Yksi ja sama henkilö asialla.
jotka usein käsittelevät tiettyjä, etunimeltä mainittuja ihmisiä. Tunnistaa helposti siitä, että ei käytä välimerkkien jälkeen välilyöntejä.