Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

apua!9kk tippui sängystä!

Vierailija
25.08.2011 |

nyt se sitten tapahtui vaikka vannoin että en anna ikinä niin käydä. lapsi pääsi putoamaan meidän sängyltämme :( alla puulattia. itki tietysti eka pari minuuttia mutta rauhoittui sitten ja nyt näyttäisi että kuhmu tulee otsaan. käyttäytyy tällä hetkellä täysin normaalisti, vartti sitten tapahtui. käynkö näyttämässä lääkärille kuitenkin varmuuden vuoksi? mulla on niin kauhee olo tästä..

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seuraa vointia ja jos leikkii ja käyttäytyy normaalisti, niin en veisi lääkäriin.

Vierailija
2/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei oksentele, pupillit ovat saman kokoiset ja reagoivat symmetrisesti, eikä ole erityisen unelias tms. niin jäisin seurailemaan tilannetta. Ei ne lääkärit sen enempää tee. Käskevät ehkä herätteleemään ekana yönä parin tunnin välein ja tarkkailemaan tajunnan tasoa. Pieniltä ei ihan äkkiä lähdetä päätä esim. kuvailemaan, ellei ole oireita mistään. Eikä päällisin puolin lääkäri näe sen enempää kuin äitikään.



Ja harvoin noissa mitään vakavaa tapahtuu. Kuhmu kuuluu asiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin kävi noin. Hyvä varmuuden vuoksi käyttää, ja tietysti tarkkailla lasta. Voit ainakin soittaa päivystykseen / neuvolaan tms. ja kysyä kantaa.

Vierailija
4/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos vain syliin rauhoittuu ja on itkun jälkeen normaali, ei tarvitse viedä lääkäriin. Kuhmuja tulee varmasti myöhemminkin, lapsi saattoi säikähtää vain pahemman kerran.

Katsele vointia, jos alkaa oksentelemaan, veltostuu, haluaa nukkua yms vie lääkäriin. Mutta jos touhuaa niin kuin ennenkin, ei hätää :)

Vierailija
5/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on vuodenikäinen oppinut juuri kiipeilemään ja kolhii itseään jatkuvasti. On tippunut sängystäkin. Muutaman tunnin kun seuraat, että leikkii normaalisti ja herää uniltaan, niin siinä se. Lääkäri ei tee sen enempää.



Noita sattuu.

Vierailija
6/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata lähteä lääkäriin. Käskevät seuraamaan vaan kuitenkin kotona.



Meillä molemmat tippuneet jostain jossain vaiheessa ja useasti.



Kolhuja tulee ja menee... Toki jos verta lähtisi tulemaan korvasta niin sitten suosittelisin käyttämään lääkärissä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on tippunut jo monta kertaa ties mistä :(((



Kauhean kova kiipeämään eikä mulla ole silmiä selässä ja välillä on vaan pakko esim. laittaa pyykit tai tehä ruokaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä neljä