Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Syötetäänkö kandi- ja gradututkielmat johonkin tietokantaan? Plagiointi?

Vierailija
24.08.2011 |

Omko nykyisin tapana, että palgioinnin selvitämiseksi lopputyöt syötetään johonkin tietokantaan, mikä sitten paljastaa js lopputyössä on suoraan lainattuja tai muutoin turhan selkeästi plakioituja pätkiä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yliopistoilla graduja ja kanditöitä ohjaavat ohjaajat!

Vierailija
2/8 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytännössä takaisin saadaan raportti, josta ilmenee halutulla tarkkuudella ne kohdat, jotka sisältävät samaa tai samankaltaista tekstiä kuin jossain muualla.



Tarkkuus voi olla esim. virketasoinen. Osa skannaa tekstiä kappale kappaleelta ja paikantaa samojen sanojen, sijamuotojen jne. yhdistelmiä toki lähdetietojen kanssa, jotta näitä voi sitten vertailla. Myös synonyymeja tunnistetaan osa, jotta voi nähdä, onko koetettu hämätä vain jotain tiettyä ilmausta muuttamalla.



Tarkkojahan nuo ovat. Silti esim. menetelmäkirjallisuudesta moni lainaa samoja kohtia. Substanssin osalta ollaan luonnollisesti tiukempia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja oman työnsä on kirjoittanut suomeksi? Kuinka plagiointia voidaan urgundilla jäljittää?



tää on mielenkiintoista. Omassa työssäni ei pitäisi olla mitään ongelmaa asian kanssa, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen kuinka tuo systeemi toimii.

Vierailija
4/8 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me käytettiin viime talvena tuota systeemiä. Tehtävät palautettiin opettajan urgund mailiosoitteeseen. Sieltä tuli tosiaan raportti, jossa oli kerrottu montako % oli kopioitua. Aika suoraan sai olla ennenko urgund herjasi. Siinä tuli se pätkäkin joka oli kopioitu suoraan...

Mutta en tosiaan tiedä miten jos suomeksi kirjoittaa. Eihän se silloin ole suora kopio, koska sen on joutunut jo suomentamaan.

Vierailija
5/8 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen lisäksi, voin yliopistoissa graduja ja esseita ja muita sepustuksia tarkastaneena kertoa, tarkastaja huomaa aika herkästi, kun joku pätkä tekstiä "ei vaan tunnu samalta kuin muu gradu". Tai joskus kun koko työ ei vaan tunnu siltä, että olisi tämäntasoisen opiskelijan työ. Kyse on tekstin tyylistä ja tarkkuudesta ja pohdinnan syvyydestä. Kyllä sen huomaa. TÄmmöisiä kohtia tutkitaan sitten tarkemmin ihan manuaalisestikin, ja siinä vaiheessa nuo käännöksetkin yleensä tulee esiin. Lisäksi on pidettävä mielessä, että on ihan kohtuullisen todennäköistä, että ainakin ne tärkeimmät kirjat on tarkastajakin lukenut.



Ja muistakaa: plagiointia on myös se, jos ottaa ajatukset ja tiedot jostain, vaikka kirjoittaakin ne omin sanoin, mutta ei laita lähdeviitettä. Se on sisällöin plagiointia, siis varastamista.



Sen sijaan se ei ole plagiointia, vaikka kopioisi tekstiä sellaisenaan, kun siihen laittaa lainausmerkit ja lähdeviitteen perään. Silloinhan kunnia menee sinne minne kuuluukin, eikä ideaa varasteta keneltäkään.

Vierailija
6/8 |
25.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos otat paljon suoraan tekstiä niin ei niitä lainausmerkkeja tule laitettua. Silloin ei riitä lähdemerkintäkään vaan se on plagiointia.



Mutta onneksi se tekstin muokkaaminen ei ole niin vaikeaa, että plagiointiin tarvisi syyllistyä. Onhan se joskus vähän hidasta, mutta laiskuudestahan saakin rangaista :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko teillä kokemusta tuosta urgundista? mINKÄLAINEN PALAUTE SIELTÄ TULEE?

Vierailija
8/8 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset